Adverts

Open Access Articles- Top Results for 1981 European Aquatics Championships

1981 European Aquatics Championships

The 1981 European Aquatics Championships were held in an indoor pool (50 m) in Split, Yugoslavia from 5 September to 12 September 1981. Besides swimming there were titles contested in diving, synchronized swimming (women) and water polo (men).

Medal table

      Host nation

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 23x15px East Germany 15 11 3 29
2 23x15px Soviet Union 13 11 8 32
3 23x15px Great Britain 3 2 3 8
4 23x15px West Germany 2 2 4 8
5 23x15px Hungary 2 0 1 3
6 23x15px Sweden 1 4 2 7
7 23x15px Yugoslavia 1 1 1 3
8 23x15px Netherlands 0 3 4 7
9 23x15px Poland 0 1 3 4
10 23x15px Austria 0 1 2 3
11 23x15px Italy 0 1 1 2
12 23x15px Spain 0 0 1 1
12 23x15px Czechoslovakia 0 0 1 1
12 23x15px France 0 0 1 1
12 23x15px Romania 0 0 1 1
12 23x16px  Switzerland 0 0 1 1
Total 37 37 37 111

Swimming

Men's events

Event Gold Silver Bronze
100 m freestyle 23x15px Per Johansson (SWE) 23x15px Jörg Woithe (GDR) 23x15px Sergey Krasyuk (URS)
200 m freestyle 23x15px Sergey Kopliakov (URS) 23x15px Michael Söderlund (SWE) 23x15px Thomas Lejdström (SWE)
400 m freestyle 23x15px Borut Petrič (YUG) 23x15px Vladimir Salnikov (URS) 23x15px Darjan Petrič (YUG)
1500 m freestyle 23x15px Vladimir Salnikov (URS) 23x15px Borut Petrič (YUG) 23x15px Rafael Escalas (ESP)
100 m backstroke 23x15px Sándor Wladár (HUN) 23x15px Vladimir Shemetov (URS) 23x15px Viktor Kuznetsov (URS)
200 m backstroke 23x15px Sándor Wladár (HUN) 23x15px Vladimir Shemetov (URS) 23x15px Frédéric Delcourt (FRA)
100 m breaststroke 23x15px Yuriy Kis (URS) 23x15px Arsen Miskarov (URS) 23x15px Gerald Mörken (FRG)
200 m breaststroke 23x15px Robertas Žulpa (URS) 23x15px Arsen Miskarov (URS) 23x15px Adrian Moorhouse (GBR)
100 m butterfly 23x15px Aleksey Markovsky (URS) 23x15px Pär Arvidsson (SWE) 23x15px Vadim Dombrovskiy (URS)
200 m butterfly 23x15px Michael Groß (FRG) 23x15px Phil Hubble (GBR) 23x15px Sergey Fesenko (URS)
200 m individual medley 23x15px Aleksandr Sidorenko (URS) 23x15px Giovanni Franceschi (ITA) 23x15px Josef Hladký (TCH)
400 m individual medley 23x15px Sergey Fesenko (URS) 23x15px Leszek Górski (POL) 23x15px Giovanni Franceschi (ITA)
4×100 m freestyle relay 23x15px Soviet Union
Vladimir Shemetov
Vladimir Salnikov
Aleksandr Chaev
Sergey Kopliakov
23x15px Sweden
Per Holmertz
Per Wikström
Lasse Lindqvist
Per Johansson
23x15px West Germany
Peter Knust
Wilfried Kuhlem
Michael Groß
Andreas Schmidt
4×200 m freestyle relay 23x15px Soviet Union
Vladimir Shemetov
Vladimir Salnikov
Aleksandr Chaev
Sergey Kopliakov
23x15px West Germany
Michael Groß
Gerald Schlupp
Andreas Schmidt
Frank Wennmann
23x15px Sweden
Michael Söderlund
Per Wikström
Per-Alvar Magnusson
Thomas Lejdström
4×100 m medley relay 23x15px Soviet Union
Viktor Kuznetsov
Yuriy Kis
Aleksey Markovsky
Sergey Krasyuk
23x15px Sweden
Bengt Baron
Glen Christiansen
Pär Arvidsson
Per Johansson
23x15px East Germany
Dirk Richter
Sigurd Hanke
Olaf Ziesche
Jörg Woithe

Women's events

Event Gold Silver Bronze
100 m freestyle 23x15px Caren Metschuck (GDR) 23x15px Birgit Meineke (GDR) 23x15px Conny van Bentum (NED)
200 m freestyle 23x15px Carmela Schmidt (GDR) 23x15px Birgit Meineke (GDR) 23x15px Conny van Bentum (NED)
400 m freestyle 23x15px Ines Diers (GDR) 23x15px Carmela Schmidt (GDR) 23x15px Jackie Wilmott (GBR)
800 m freestyle 23x15px Carmela Schmidt (GDR) 23x15px Ines Diers (GDR) 23x15px Jackie Wilmott (GBR)
100 m backstroke 23x15px Ina Kleber (GDR) 23x15px Cornelia Polit (GDR) 23x15px Carmen Bunaciu (ROU)
200 m backstroke 23x15px Cornelia Polit (GDR) 23x15px Jolanda de Rover (NED) 23x15px Larisa Gorchakova (URS)
100 m breaststroke 23x15px Ute Geweniger (GDR) 23x15px Suki Brownsdon (GBR) 23x15px Larisa Belokon (URS)
200 m breaststroke 23x15px Ute Geweniger (GDR) 23x15px Larisa Belokon (URS) 23x15px Grażyna Dziedzic (POL)
100 m butterfly 23x15px Ute Geweniger (GDR) 23x15px Ines Geißler (GDR) 23x15px Karin Seick (FRG)
200 m butterfly 23x15px Ines Geißler (GDR) 23x15px Heike Dähne (GDR) 23x15px Agnieszka Czopek (POL)
200 m individual medley 23x15px Ute Geweniger (GDR) 23x15px Petra Schneider (GDR) 23x15px Olga Klevakina (URS)
400 m individual medley 23x15px Petra Schneider (GDR) 23x15px Ute Geweniger (GDR) 23x15px Agnieszka Czopek (POL)
4×100 m freestyle relay 23x15px East Germany
Birgit Meineke
Caren Metschuck
Ines Diers
Susanne Link
23x15px West Germany
Marion Aizpors
Karin Seick
Ute Neubert
Susanne Schuster
23x15px Netherlands
Annemarie Verstappen
Monique Drost
Wilma van Velsen
Conny van Bentum
4×100 m medley relay 23x15px East Germany
Ina Kleber
Ute Geweniger
Ines Geißler
Caren Metschuck
23x15px Soviet Union
Larisa Gorchakova
Larisa Byelokon
Natalya Pokas
Natalya Strunnikova
23x15px West Germany
Ute Neubert
Andrea Schönborn
Karin Seick
Marion Aizpors

Diving

Men's events

Event Gold Silver Bronze
3 m springboard 23x15px Aleksandr Portnov (URS) 23x15px Sergei Kuzmin (URS) 23x15px Niki Stajković (AUT)
10 m platform 23x15px David Ambartsumyan (URS) 23x15px Vladimir Aleynik (URS) 23x15px Dieter Waskow (GDR)

Women's events

Event Gold Silver Bronze
3 m springboard 23x15px Zhanna Zhirulnikova (URS) 23x15px Martina Jäschke (GDR) 23x15px Irina Kalinina (URS)
10 m platform 23x15px Katarina Zipperling (GDR) 23x15px Tatyana Belyakova (URS) 23x15px Martina Jäschke (GDR)

Synchronized swimming

Event Gold Silver Bronze
Solo 23x15px Carolyn Wilson (GBR) 23x15px Alexandra Worisch (AUT) 23x15px Marijke Engelen (NED)
Duet 23x15px Caroline Holmyard (GBR)
23x15px Carolyn Wilson (GBR)
23x15px Catrien Eijken (NED)
23x15px Marijke Engelen (NED)
23x15px Eva-Maria Edinger (AUT)
23x15px Alexandra Worisch (AUT)
Team competition 23x15px Great Britain (GBR) 23x15px Netherlands (NED) 23x16px  Switzerland (SUI)

Water polo

Event Gold Silver Bronze
Team competition 23x15px West Germany 23x15px Soviet Union 23x15px Hungary

References