Adverts

Open Access Articles- Top Results for 1983 European Aquatics Championships

1983 European Aquatics Championships

The 1983 LEN European Aquatics Championships took place at the Stadio Olimpico del Nuoto in Rome, Italy between 22 August and 27 August 1983. East Germany won all women's events in the swimming competition, and also every silver medal available to them in individual events. Besides swimming there were titles contested in diving, synchronized swimming and water polo (men). The 4×200 m freestyle relay for women was held for the first time.

Medal table

      Host nation

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 23x15px East Germany 17 17 5 39
2 23x15px Soviet Union 9 6 8 23
3 23x15px West Germany 4 3 8 15
4 23x15px Great Britain 4 1 2 7
5 23x15px Italy 2 0 3 5
6 23x15px Sweden 1 1 0 2
7 23x15px Bulgaria 1 0 1 2
8 23x15px Netherlands 0 3 6 9
9 23x15px Hungary 0 3 0 3
10 23x15px Yugoslavia 0 2 1 3
11 23x15px Spain 0 1 1 2
12 23x15px France 0 1 0 1
13 23x15px Czechoslovakia 0 0 2 2
14 23x15px Romania 0 0 1 1
Total 38 38 38 114

Swimming

Men's events

Event Gold Silver Bronze
100 m freestyle 23x15px Per Johansson (SWE) 50.20 23x15px Jörg Woithe (GDR) 50.29 23x15px Sergey Smiriagin (URS) 50.35
200 m freestyle 23x15px Michael Groß (FRG) 1:47.87 WR 23x15px Jörg Woithe (GDR) 1:50.18 23x15px Thomas Fahrner (FRG) 1:50.92
400 m freestyle 23x15px Vladimir Salnikov (URS) 3:49.80 23x15px Borut Petrič (YUG) 3:51.96 23x15px Darjan Petrič (YUG) 3:52.60
1500 m freestyle 23x15px Vladimir Salnikov (URS) 15:08.84 23x15px Borut Petrič (YUG) 15:14.54 23x15px Stefan Pfeiffer (FRG) 15:16.85
100 m backstroke 23x15px Dirk Richter (GDR) 56.10 23x15px Vladimir Shemetov (URS) 56.38 23x15px Sergey Zabolotnov (URS) 56.95
200 m backstroke 23x15px Sergey Zabolotnov (URS) 2:01.00 23x15px Sándor Wladár (HUN) 2:01.61 23x15px Frank Baltrusch (GDR) 2:02.46
100 m breaststroke 23x15px Robertas Žulpa (URS) 1:03.32 23x15px Adrian Moorhouse (GBR) 1:03.37 23x15px Gerald Mörken (FRG) 1:04.16
200 m breaststroke 23x15px Adrian Moorhouse (GBR) 2:17.49 23x15px Albán Vermes (HUN) 2:18.27 23x15px Robertas Žulpa (URS) 2:18.72
100 m butterfly 23x15px Michael Groß (FRG) 54.00 ER 23x15px David López-Zubero (ESP) 54.77 23x15px Aleksey Markovskiy (URS) 54.81
200 m butterfly 23x15px Michael Groß (FRG) 1:57.05 WR 23x15px Sergey Fesenko (URS) 1:59.74 23x15px Paolo Revelli (ITA) 1:59.84
200 m individual medley 23x15px Giovanni Franceschi (ITA) 2:02.48 ER 23x15px Jens-Peter Berndt (GDR) 2:02.95 23x15px Josef Hladký (TCH) 2:03.55
400 m individual medley 23x15px Giovanni Franceschi (ITA) 4:20.41 ER 23x15px Jens-Peter Berndt (GDR) 4:20.81 23x15px Josef Hladký (TCH) 4:23.52
4 × 100 m freestyle relay 23x15px Soviet Union (URS)
Sergey Smiriagin
Sergey Krasyuk
Vladimir Tkacenko
Aleksey Markovskiy
3:20.89 ER 23x15px Sweden (SWE)
Thomas Lejdström
Per Johansson
Per Holmertz
Per Wikström
3:22.02 23x15px East Germany (GDR)
Jörg Woithe
Dirk Richter
Rainer Sternal
Sven Lodziewski
3:23.02
4 × 200 m freestyle relay 23x15px West Germany (FRG)
Thomas Fahrner
Alexander Schowtka
Andreas Schmidt
Michael Groß
7:20.40 WR 23x15px East Germany (GDR)
Dirk Richter
Jörg Woithe
Rainer Sternal
Sven Lodziewski
7:23.01 23x15px Italy (ITA)
Paolo Revelli
Marcello Guarducci
Raffaelle Franceschi
Fabrizio Rampazzo
7:26.01
4 × 100 m medley relay 23x15px Soviet Union (URS)
Vladimir Shemetov
Robertas Žulpa
Aleksey Markovskiy
Sergey Smiriagin
3:43.99 23x15px West Germany (FRG)
Stefan Peter
Gerald Mörken
Michael Groß
Andreas Schmidt
3:44.79 23x15px East Germany (GDR)
Dirk Richter
Sigurd Hanke
Andreas Ott
Jörg Woithe
3:45.54

Women's events

Event Gold Silver Bronze
100 m freestyle 23x15px Birgit Meineke (GDR) 55.18 23x15px Kristin Otto (GDR) 55.52 23x15px Conny van Bentum (NED) 56.61
200 m freestyle 23x15px Birgit Meineke (GDR) 1:59.45 23x15px Astrid Strauss (GDR) 2:00.16 23x15px Conny van Bentum (NED) 2:00.61
400 m freestyle 23x15px Astrid Strauss (GDR) 4:08.07 ER 23x15px Anke Sonnenbrodt (GDR) 4:10.37 23x15px Irina Laricheva (URS) 4:12.90
800 m freestyle 23x15px Astrid Strauss (GDR) 8:32.12 23x15px Anke Sonnenbrodt (GDR) 8:37.72 23x15px Sarah Hardcastle (GBR) 8:40.44
100 m backstroke 23x15px Ina Kleber (GDR) 1:01.79 23x15px Cornelia Sirch (GDR) 1:02.46 23x15px Carmen Bunaciu (ROU) 1:03.08
200 m backstroke 23x15px Cornelia Sirch (GDR) 2:12.05 23x15px Katrin Zimmermann (GDR) 2:13.36 23x15px Larisa Gortschakova (URS) 2:14.41
100 m breaststroke 23x15px Ute Geweniger (GDR) 1:08.51 WR 23x15px Sylvia Gerasch (GDR) 1:09.62 23x15px Tanya Bogomilova (BUL) 1:10.77
200 m breaststroke 23x15px Ute Geweniger (GDR) 2:30.64 23x15px Sylvia Gerasch (GDR) 2:30.67 23x15px Olga Zelenkova (URS) 2:33.10
100 m butterfly 23x15px Ines Geißler (GDR) 1:00.31 23x15px Cornelia Polit (GDR) 1:00.92 23x15px Cinzia Savi Scarponi (ITA) 1:01.37
200 m butterfly 23x15px Cornelia Polit (GDR) 2:07.82 ER 23x15px Ines Geißler (GDR) 2:08.09 23x15px Conny van Bentum (NED) 2:12.87
200 m individual medley 23x15px Ute Geweniger (GDR) 2:13.07 23x15px Kathleen Nord (GDR) 2:15.55 23x15px Irina Gerassimova (URS) 2:16.72
400 m individual medley 23x15px Kathleen Nord (GDR) 4:39.95 23x15px Petra Schneider (GDR) 4:40.34 23x15px Petra Zindler (FRG) 4:47.90
4 × 100 m freestyle relay 23x15px East Germany (GDR)
Kristin Otto
Susanne Link
Cornelia Sirch
Birgit Meineke
3:44.72 23x15px Netherlands (NED)
Annemarie Verstappen
Wilma van Velsen
Elles Voskes
Conny van Bentum
3:48.24 23x15px West Germany (FRG)
Karin Seick
Susanne Schuster
Iris Zscherpe
Ina Beyermann
3:49.86
4 × 200 m freestyle relay 23x15px East Germany (GDR)
Kristin Otto
Astrid Strauss
Cornelia Sirch
Birgit Meineke
8:02.27 WR 23x15px West Germany (FRG)
Jutta Kalweit
Birgit Kowalczyk
Petra Zindler
Ina Beyermann
8:11.69 23x15px Netherlands (NED)
Annemarie Verstappen
Jolande van der Meer
Reggie de Jong
Conny van Bentum
8:12.41
4 × 100 m medley relay 23x15px East Germany (GDR)
Ina Kleber
Ute Geweniger
Ines Geißler
Birgit Meineke
4:05.79 WR 23x15px Netherlands (NED)
Jolanda de Rover
Petra van Staveren
Annemarie Verstappen
Conny van Bentum
4:12.78 23x15px West Germany (FRG)
Svenja Schlicht
Ute Hasse
Ina Beyermann
Karin Seick
4:13.25

Diving

Men's events

Event Gold Silver Bronze
3 m springboard 23x15px Petar Georgiev (BUL) 23x15px Nikolay Droshin (URS) 23x15px Chris Snode (GBR)
10 m platform 23x15px David Ambartsumyan (URS) 23x15px Vyacheslav Troshin (URS) 23x15px Steffen Haage (GDR)

Women's events

Event Gold Silver Bronze
3 m springboard 23x15px Brita Baldus (GDR) 23x15px Tatyana Alyabeva (URS) 23x15px Daphne Jongejans (NED)
10 m platform 23x15px Alla Lobankina (URS) 23x15px Anzhela Stasyulevich (URS) 23x15px Ramona Wenzel (GDR)

Synchronized swimming

Event Gold Silver Bronze
Solo 23x15px Carolyn Wilson (GBR) 23x15px Muriel Hermine (FRA) 23x15px Gudrun Hänisch (FRG)
Duet 23x15px Amanda Dodd (GBR)
23x15px Carolyn Wilson (GBR)
23x15px Gudrun Hänisch (FRG)
23x15px Gerlind Scheller (FRG)
23x15px Catrien Eijken (NED)
23x15px Marijke Engelen (NED)
Team competition 23x15px Great Britain (GBR) 23x15px Netherlands (NED) 23x15px West Germany (FRG)

Water polo

Men's event

Event Gold Silver Bronze
Team competition 23x15px Soviet Union 23x15px Hungary 23x15px Spain

References