Adverts

Open Access Articles- Top Results for 2000 European Short Course Swimming Championships

2000 European Short Course Swimming Championships

The fourth edition of the European Short Course Championships was held in Palau Luis Puig in Valencia, Spain, from December 14 to December 17, 2000, just a couple of months after the Sydney Games.

Medal table

      Host nation

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 23x15px Sweden 10 4 2 16
2 23x15px Italy 7 1 1 9
3 23x15px Germany 5 5 2 12
4 23x15px Czech Republic 3 3 3 9
5 23x15px Slovakia 3 0 1 4
6 23x15px Great Britain 2 7 10 19
7 23x15px Ukraine 2 1 2 5
8 Template:Country data Iceland 2 1 0 3
9 23x15px Russia 1 3 1 5
10 23x15px Poland 1 2 1 4
10 23x15px Croatia 1 2 1 4
12 23x15px Slovenia 1 0 3 4
13 23x16px  Switzerland 1 0 1 2
14 23x15px France 1 0 0 1
15 23x15px Spain 0 4 2 6
16 23x15px Denmark 0 2 1 3
17 23x15px Estonia 0 1 0 1
17 23x15px Finland 0 1 0 1
19 23x15px Norway 0 0 3 3
20 Template:Country data Israel 0 0 1 1
20 23x15px Lithuania 0 0 1 1
20 23x15px Austria 0 0 1 1
Total 40 37 37 114

Men's events

50 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Stefan Nystrand 23x15px SWE 21.52
Silver Mark Foster 23x15px GBR 21.60
Bronze Oleksandr Volynets 23x15px UKR 21.70

100 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Stefan Nystrand 23x15px SWE 47.56
Silver Denis Pimankov 23x15px RUS 47.69
Bronze Karel Novy 23x16px SUI 47.87

200 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Massimiliano Rosolino 23x15px ITA 1:44.63
Silver Květoslav Svoboda 23x15px CZE 1:45.27
Bronze Paul Palmer 23x15px GBR 1:46.24

400 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Massimiliano Rosolino 23x15px ITA 3:39.59 ER
Silver Paul Palmer 23x15px GBR 3:44.80
Bronze Květoslav Svoboda 23x15px CZE 3:47.36

1500 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Massimiliano Rosolino 23x15px ITA 14:36.93 ER
Silver Frederik Hviid 23x15px ESP 14:53.93
Bronze Igor Chervynskyi 23x15px UKR 14:56.36

50 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Ante Mašković 23x15px CRO 24.60
Silver Örn Arnarson Template:Country data Iceland ISL 24.81
Bronze Darius Grigalionis 23x15px LTU 24.82

100 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Örn Arnarson Template:Country data Iceland ISL 52.28 ER
Silver Gordan Kožulj 23x15px CRO 52.57
Bronze Przemyslan Wilant 23x15px POL 53.21

200 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Örn Arnarson Template:Country data Iceland ISL 1:52.90
Silver Gordan Kožulj 23x15px CRO 1:53.50
Bronze Blaž Medvešek 23x15px SLO 1:54.61

50 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Mark Warnecke 23x15px GER 27.11
Daniel Málek 23x15px CZE
Domenico Fioravanti 23x15px ITA

100 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Domenico Fioravanti 23x15px ITA 58.89
Silver Daniel Málek 23x15px CZE 59.67
Bronze Darren Mew 23x15px GBR 1:00.04

200 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Stéphan Perrot 23x15px FRA 2:07.58 ER
Silver Domenico Fioravanti 23x15px ITA 2:08.76
Bronze Daniel Málek 23x15px CZE 2:08.86

50 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Mark Foster 23x15px GBR 23.31
Silver Jere Hård 23x15px FIN 23.48
Bronze Jorge Luis Ulibarri 23x15px ESP 23.61

100 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Thomas Rupprath 23x15px GER 51.31
Silver Lars Frölander 23x15px SWE 51.76
Bronze Anatoly Polyakov 23x15px RUS 52.54

200 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Thomas Rupprath 23x15px GER 1:53.28
Silver Anatoly Polyakov 23x15px RUS 1:54.01
Bronze Stephen Parry 23x15px GBR 1:54.37

100 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Peter Mankoč 23x15px SLO 54.14
Silver Indrek Sei 23x15px EST 54.22
Bronze Davide Cassol 23x15px ITA 55.10

200 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Massimiliano Rosolino 23x15px ITA 1:56.62
Silver Christian Keller 23x15px GER 1:57.68
Bronze Peter Mankoč 23x15px SLO 1:58.14

400 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Alessio Boggiatto 23x15px ITA 4:10.61
Silver Frederik Hviid 23x15px ESP 4:12.94
Bronze Michael Halika Template:Country data Israel ISR 4:13.48

4×50 m freestyle relay

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Joakim Dahl
Stefan Nystrand
Lars Frölander
Claes Andersson
23x15px SWE 1:27.52
Silver Thomas Winkler
Stephan Kunzelmann
Stefan Herbst
Sven Guske
23x15px GER 1:27.81
Bronze Anthony Howard
Mark Foster
Stephen Parry
Matthew Kidd
23x15px GBR 1:28.18

4×50 m medley relay

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Sebastian Halgasch
Mark Warnecke
Thomas Rupprath
Thomas Winkler
23x15px GER 1:36.23
Silver Volodymyr Nikolaychuk
Oleg Lisogor
Andriy Serdinov
Oleksandr Volynets
23x15px UKR 1:37.48
Bronze Ante Mašković
Vanja Rogulj
Tomislav Karlo
Duje Draganja
23x15px CRO 1:37.71

Women's events

50 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Therese Alshammar 23x15px SWE 24.09
Silver Alison Sheppard 23x15px GBR 24.48
Bronze Anna-Karin Kammerling 23x15px SWE 24.75

100 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Therese Alshammar 23x15px SWE 53.13
Silver Johanna Sjöberg 23x15px SWE 53.82
Bronze Martina Moravcová 23x15px SVK 53.97

200 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Martina Moravcová 23x15px SVK 1:56.51
Silver Karen Pickering 23x15px GBR 1:57.22
Bronze Karen Legg 23x15px GBR 1:57.60

400 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Irina Ufimtseva 23x15px RUS 4:06.71
Silver Jana Pechanová 23x15px CZE 4:09.52
Bronze Rebecca Cooke 23x15px GBR 4:10.80

800 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Chantal Strasser 23x16px SUI 8:27.23
Silver Rebecca Cooke 23x15px GBR 8:29.24
Bronze Jana Pechanová 23x15px CZE 8:31.17

50 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Ilona Hlaváčková 23x15px CZE 27.84
Silver Nina Zhivanevskaya 23x15px ESP 28.10
Bronze Daniela Samulski 23x15px GER 28.12

100 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Ilona Hlaváčková 23x15px CZE 58.82
Silver Katy Sexton 23x15px GBR 1:00.04
Bronze Nina Zhivanevskaya 23x15px ESP 1:00.09

200 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Joanna Fargus 23x15px GBR 2.08.19
Silver Nina Zhivanevskaya 23x15px ESP 2.09.15
Bronze Anja Čarman 23x15px SLO 2.10.71

50 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Emma Igelström 23x15px SWE 31.26
Silver Agnieszka Braszkiewicz 23x15px POL 31.55
Bronze Anne-Mari Gulbrandsen 23x15px NOR 31.70

100 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Alicja Pęczak 23x15px POL 1:06.95
Silver Emma Igelström 23x15px SWE 1:07.14
Bronze Anne-Mari Gulbrandsen 23x15px NOR 1:08.17

200 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Emma Igelström 23x15px SWE 2:24.05
Silver Alicja Pęczak 23x15px POL 2:24.17
Bronze Anne-Mari Gulbrandsen 23x15px NOR 2:25.55

50 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Anna-Karin Kammerling 23x15px SWE 25.60 WR
Silver Karen Egdal 23x15px DEN 26.72
Bronze Johanna Sjöberg 23x15px SWE 26.74

100 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Martina Moravcová 23x15px SVK 57.54 ER
Silver Johanna Sjöberg 23x15px SWE 57.86
Bronze Mette Jacobsen 23x15px DEN 58.91

200 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Annika Mehlhorn 23x15px GER 2:05.77 ER
Silver Mette Jacobsen 23x15px DEN 2:07.70
Bronze Petra Zahrl 23x15px AUT 2:09.29

100 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Martina Moravcová 23x15px SVK 1:00.58
Silver Annika Mehlhorn 23x15px GER 1:01.21
Bronze Sue Rolph 23x15px GBR 1:01.25

200 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Yana Klochkova 23x15px UKR 2:10.75
Silver Oxana Verevka 23x15px RUS 2:12.15
Bronze Sue Rolph 23x15px GBR 2:12.28

400 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Yana Klochkova 23x15px UKR 4:35.11
Silver Annika Mehlhorn 23x15px GER 4:39.02
Bronze Rachael Corner 23x15px GBR 4:40.11

4×50 m freestyle relay

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Annika Lofstedt
Therese Alshammar
Johanna Sjöberg
Anna-Karin Kammerling
23x15px SWE 1:38.21 WR
Silver Alison Sheppard
Sue Rolph
Karen Pickering
Rosalind Brett
23x15px GBR 1:38.39
Bronze Britta Steffen
Petra Dallman
Daniela Samulski
Verena Witte
23x15px GER 1:39.63

4×50 m medley relay

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Therese Alshammar
Emma Igelström
Anna-Karin Kammerling
Johanna Sjöberg
23x15px SWE 1:48.31
Silver Daniela Samulski
Sylvia Gerasch
Marletta Uhle
Petra Dallman
23x15px GER 1:50.96
Bronze Sarah Price
Heidi Earp
Rosalind Brett
Alison Sheppard
23x15px GBR 1:51.20

References