Adverts

Open Access Articles- Top Results for 2002 European Short Course Swimming Championships

2002 European Short Course Swimming Championships

The sixth edition of the European Short Course Swimming Championships (25 m) was held in the SachsenArena in Riesa, Germany, from December 12 till December 15, 2002.

Medal table

      Host nation

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 23x15px Germany 7 7 8 22
2 23x15px Italy 5 2 2 9
2 23x15px Sweden 5 2 2 9
4 23x15px Ukraine 4 2 3 9
5 23x15px Great Britain 3 4 1 8
6 23x15px Hungary 3 2 3 8
7 23x15px Slovakia 3 0 0 3
8 23x15px Finland 2 3 1 6
9 23x15px Belarus 2 2 1 5
10 23x15px Austria 1 2 0 3
11 23x15px Russia 1 1 3 5
11 23x15px Slovenia 1 1 3 5
13 23x15px Netherlands 1 0 2 3
14 Template:Country data Iceland 1 0 1 2
15 23x15px Czech Republic 0 3 0 3
16 23x15px Denmark 0 2 1 3
17 23x15px France 0 2 0 2
18 23x15px Croatia 0 1 1 2
19 23x16px  Switzerland 0 1 0 1
20 23x15px Lithuania 0 0 2 2
21 23x15px Spain 0 0 1 1
21 23x15px Greece 0 0 1 1
21 Template:Country data Israel 0 0 1 1
21 23x15px Romania 0 0 1 1
Total 39 37 38 114

Men's events

50 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Stefan Nystrand 23x15px SWE 21.55
Silver Lorenzo Vismara 23x15px ITA 21.66
Bronze Rolandas Gimbutis 23x15px LTU 21.74

100 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Lorenzo Vismara 23x15px ITA 47.33
Silver Jere Hård 23x15px FIN 48.15
Bronze Johan Kenkhuis 23x15px NED 48.23

200 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Emiliano Brembilla 23x15px ITA 1:45.39
Silver Květoslav Svoboda 23x15px CZE 1:45.45
Bronze Matteo Pelliciari 23x15px ITA 1:45.79

400 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Emiliano Brembilla 23x15px ITA 3:40.60
Silver Yuri Prilukov 23x15px RUS 3:41.90
Bronze Athanasios Oikonomou 23x15px GRE 3:44.68

1500 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Yuri Prilukov 23x15px RUS 14:35.06 ER
Silver David Davies 23x15px GBR 14:42.51
Bronze Christian Minotti 23x15px ITA 14:51.43

50 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Thomas Rupprath 23x15px GER 23.66
Silver Stev Theloke 23x15px GER 24.29
Bronze Darius Grigalionis 23x15px LTU 24.62

100 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Thomas Rupprath 23x15px GER 51.51
Silver Stev Theloke 23x15px GER 51.71
Bronze Örn Arnarson Template:Country data Iceland ISL 51.91

200 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Örn Arnarson Template:Country data Iceland ISL 1:54.00
Silver Stephen Parry 23x15px UK 1:54.11
Bronze Gordan Kožulj 23x15px CRO 1:54.50

50 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Oleg Lisogor 23x15px UKR 26.94
Silver Mark Warnecke 23x15px GER 27.15
Bronze Jens Kruppa 23x15px GER 27.36

100 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Oleg Lisogor 23x15px UKR 59.09
Silver Hugues Duboscq 23x15px FRA 59.18
Bronze Jarno Pihlava 23x15px FIN 59.49

200 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Davide Rummolo 23x15px ITA 2:07.70
Silver Maxim Podoprigora 23x15px AUT 2:09.87
Bronze Richárd Bodor 23x15px HUN 2:10.62

50 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Jere Hård 23x15px FIN 23.47
Silver Miloš Milošević 23x15px CRO 23.62
Bronze Igor Marchenko 23x15px RUS 23.75

100 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Thomas Rupprath 23x15px GER 50.77
Silver Andriy Serdinov 23x15px UKR 51.57
Bronze Igor Marchenko 23x15px RUS 51.61

200 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Stephen Parry 23x15px GBR 1:52.91
Silver James Hickman 23x15px GBR 1:53.02
Bronze Ioan Gherghel 23x15px ROM 1:55.49

100 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Peter Mankoč 23x15px SLO 53.05
Silver Jani Sievinen 23x15px FIN 53.58
Bronze Oleg Lisogor 23x15px UKR 53.65

200 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Jani Sievinen 23x15px FIN 1:55.47
Silver Tamás Kerekjarto 23x15px HUN 1:56.07
Bronze Peter Mankoč 23x15px SLO 1:56.28

400 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Alessio Boggiatto 23x15px ITA 4:07.44
Silver Jacob Carstensen 23x15px DEN 4:08.80
Bronze László Cseh 23x15px HUN 4:08.96

4×50 m freestyle relay

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Johan Kenkhuis
Gijs Damen
Ewout Holst
Mark Veens
23x15px NED 1:26.41
Silver Lorenzo Vismara
Christian Galenda
Michele Scarica
Domenico Fioravanti
23x15px ITA 1:26.63
Bronze Denys Sylantyev
Oleksandr Volynets
Oleg Lisogor
Vyacheslav Shyrshov
23x15px UKR 1:26.83

4×50 m medley relay

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Stev Theloke
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Carsten Dehmlow
23x15px GER 1:34.72 WBT
Silver Jani Sievinen
Jarno Pihlava
Tero Välimaa
Jere Hård
23x15px FIN 1:35.69
Bronze Vyacheslav Shyrshov
Oleg Lisogor
Andriy Serdinov
Oleksandr Volynets
23x15px UKR 1:36.46

Women's events

50 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Alison Sheppard 23x15px GBR 24.20
Silver Aleksandra Gerasimenya 23x15px BLR 24.74
Bronze Anna-Karin Kammerling 23x15px SWE 24.98

100 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Alena Popchanka 23x15px BLR 53.66
Gold Martina Moravcová 23x15px SVK 53.66
Bronze Petra Dallmann 23x15px GER 54.03

200 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Alena Popchanka 23x15px BLR 1:55.91
Silver Solenne Figuès 23x15px FRA 1:56.26
Bronze Josefin Lillhage 23x15px SWE 1:56.57

400 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Éva Risztov 23x15px HUN 4:01.95
Silver Yana Klochkova 23x15px UKR 4:04.50
Bronze Hannah Stockbauer 23x15px GER 4:07.48

800 m freestyle

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Éva Risztov 23x15px HUN 8:14.72 ER
Silver Flavia Rigamonti 23x16px SUI 8:16.16
Bronze Hannah Stockbauer 23x15px GER 8:20.92

50 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Antje Buschschulte 23x15px GER 27.62
Silver Ilona Hlaváčková 23x15px CZE 27.75
Bronze Janine Pietsch 23x15px GER 27.88

100 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Antje Buschschulte 23x15px GER 58.60
Silver Ilona Hlaváčková 23x15px CZE 59.61
Bronze Sarah Price 23x15px GBR 59.83

200 m backstroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Sarah Price 23x15px GBR 2.05.19
Silver Antje Buschschulte 23x15px GER 2.06.26
Bronze Stanislava Komarova 23x15px RUS 2.07.57

50 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Emma Igelström 23x15px SWE 30.89
Silver Sarah Poewe 23x15px GER 30.90
Bronze Janne Schäfer 23x15px GER 31.12

100 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Sarah Poewe 23x15px GER 1:06.67
Silver Mirna Jukić 23x15px AUT 1:07.11
Bronze Ágnes Kovács 23x15px HUN 1:07.97

200 m breaststroke

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Mirna Jukić 23x15px AUT 2:21.66
Silver Sarah Poewe 23x15px GER 2:21.99
Bronze Anne Poleska 23x15px GER 2:23.51

50 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Anna-Karin Kammerling 23x15px SWE 25.78
Silver Lena Hallander 23x15px SWE 26.74
Bronze Vered Borochovski Template:Country data Israel ISR 26.87

100 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Martina Moravcová 23x15px SVK 56.82
Silver Anna-Karin Kammerling 23x15px SWE 57.94
Bronze Mette Jacobsen 23x15px DEN 59.09

200 m butterfly

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Éva Risztov 23x15px HUN 2:07.19
Silver Mette Jacobsen 23x15px DEN 2:08.30
Bronze Roser Vives 23x15px ESP 2:08.40

100 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Martina Moravcová 23x15px SVK 1:00.21
Silver Alison Sheppard 23x15px GBR 1:00.99
Bronze Alenka Kejžar 23x15px SLO 1:01.43

200 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Yana Klochkova 23x15px UKR 2:08.28 ER
Silver Alenka Kejžar 23x15px SLO 2:09.33
Bronze Hanna Shcherba 23x15px BLR 2:10.23

400 m individual medley

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Yana Klochkova 23x15px UKR 4:29.81
Silver Éva Risztov 23x15px HUN 4:33.09
Bronze Alenka Kejžar 23x15px SLO 4:33.80

4×50 m freestyle relay

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Josefin Lillhage
Therese Alshammar
Anna-Karin Kammerling
Cathrin Carlzon
23x15px SWE 1:38.65
Silver Aleksandra Gerasimenya
Hanna Shcherba
Sviatlana Khakhlova
Alena Popchanka
23x15px BLR 1:39.03
Bronze Antje Buschschulte
Dorothea Brandt
Petra Dallman
Janine Pietsch
23x15px GER 1:39.56

4×50 m medley relay

RANK FINAL COUNTRY TIME
Gold Jenny Lind
Emma Igelström
Anna-Karin Kammerling
Therese Alshammar
23x15px SWE 1:48.42
Silver Janine Pietsch
Sarah Poewe
Nele Hofmann
Antje Buschschulte
23x15px GER 1:49.25
Bronze Suze Valen
Madelon Baans
Chantal Groot
Marleen Veldhuis
23x15px NED 1:50.56

References