Adverts

Open Access Articles- Top Results for 2013 NBA Development League Draft

2013 NBA Development League Draft

2013 NBA Development League draft
General information
Date(s) November 1, 2013
Location via Cisco WebEx Meeting Center at 7:00 pm (EDT)
First selection Grant Jerrett
NBA Development League draft
2012 2014 >

The 2013 NBA Development League Draft was the 13th draft of the National Basketball Association Development League (NBDL). The draft was held on November 1, 2013, just before the 2013–14 season.

Key

Pos. G F C
Position Guard Forward Center

Draft

First Round

Pick Team Player School
1 Tulsa 66ers Grant Jerrett Arizona
2 Rio Grande Valley Vipers James Johnson Wake Forest
3 Sioux Falls Skyforce Quincy Douby Rutgers
4 Idaho Stampede Pierre Jackson Baylor
5 Texas Legends C.J. Aiken Saint Joseph's
6 Delaware 87ers Norvel Pelle Iona
7 Sioux Falls Skyforce DeAndre Liggins Kentucky
8 Erie BayHawks Reginald Buckner Mississippi
9 Delaware 87ers Thanasis Antetokounmpo Greece
10 Maine Red Claws Terrance Henry Mississippi
11 Iowa Energy William Buford Ohio State
12 Austin Toros Kyle Hunt OK Science and Arts
13 Canton Charge Bo Spencer Nebraska
14 Canton Charge Gilbert Brown Pittsburgh
15 Santa Cruz Warriors Scott Suggs Washington
16 Rio Grande Valley Vipers Dario Hunt Nevada
17 Bakersfield Jam Aaron Johnson UAB

Second Round

Pick Team Player School
1 Maine Red Claws Frank Gaines IPFW
2 Reno Bighorns Kevin Foster Fresno State
3 Santa Cruz Warriors Jonathan Kreft Florida State
4 Idaho Stampede Kellen Thornton Tennessee State
5 Texas Legends Rashad Anderson UConn
6 Los Angeles D-Fenders Josh Magette UAB Huntsville
7 Erie BayHawks Ryan Evans Wisconsin
8 Erie BayHawks Darren White Campbell
9 Delaware 87ers Reggie Johnson Miami
10 Iowa Energy Abdul Gaddy Washington
11 Tulsa 66ers Chase Tapley SDSU
12 Austin Toros Cameron Bennerman NC State
13 Fort Wayne Mad Ants Alfred Aboya UCLA
14 Canton Charge Zane Johnson Hawaii
15 Rio Grande Valley Vipers Tony Bishop Texas State
16 Rio Grande Valley Vipers Kevin Parrom Arizona
17 Bakersfield Jam Carlos Strong Boston

Third Round

Pick Team Player School
1 Iowa Energy Eric Wise USC
2 Reno Bighorns Jaquon Parker Cincinnati
3 Springfield Armor Marcus Hubbard Angelo State
4 Santa Cruz Warriors Shane Gibson Sacred Heart
5 Sioux Falls Skyforce A.J. Davis JMU
6 Tulsa 66ers Scoop Jardine Syracuse
7 Austin Toros Greg Gantt FAU
8 Iowa Energy Marcus Johnson USC
9 Delaware 87ers Aquille Carr Princeton Day HS
10 Bakersfield Jam Markeith Cummings Kennesaw State
11 Tulsa 66ers Maurice Sutton Villanova
12 Austin Toros Chief Kickingstallionsims Alabama State
13 Springfield Armor Paul Sturgess Mountain State
14 Fort Wayne Mad Ants Brandon Beasley William Penn
15 Santa Cruz Warriors Jeremy Atkinson UNC Asheville
16 Santa Cruz Warriors Orion Outerbridge Rhode Island
17 Bakersfield Jam Derick Beltran Southern

Fourth Round

Pick Team Player School
1 Iowa Energy Jeff Jones Rider
2 Reno Bighorns Steven Pledger Oklahoma
3 Springfield Armor Joevan Catron Oregon
4 Idaho Stampede Tracy Smith NC State
5 Texas Legends John Allen Western Wash.
6 Los Angeles D-Fenders Muhammad El-Amin Stony Brook
7 Sioux Falls Skyforce Jamine Peterson Providence
8 Erie BayHawks Mike Moore Hofstra
9 Delaware 87ers Nurideen Lindsey Rider
10 Maine Red Claws Chehales Tapscott Portland State
11 Tulsa 66ers Nick Murphy Jacksonville State
12 Austin Toros Keith Chamberlain Grinell
13 Fort Wayne Mad Ants Kyle Randall Central Michigan
14 Tulsa 66ers Longar Longar Oklahoma
15 Idaho Stampede Mohamed Fall Montana State
16 Rio Grande Valley Vipers Gary Talton UIC
17 Bakersfield Jam Doug Thomas Iowa

Fifth Round

Pick Team Player School
1 Iowa Energy Esian Henderson Central Missouri State
2 Reno Bighorns BJ Jenkins Murray State
3 Springfield Armor Tahj Tate Delaware State
4 Idaho Stampede Dion Dixon Cincinnati
5 Texas Legends Travis Garrison Maryland
6 Los Angeles D-Fenders Kyisean Reed Utah State
7 Sioux Falls Skyforce Lewis Jackson Purdue University
8 Erie BayHawks Kevin Rogers Baylor
9 Delaware 87ers Mfon Udofia Georgia Tech
10 Maine Red Claws Brian Barkdoll NW Nazarene
11 Tulsa 66ers Robert Crawford Central Ark.
12 Austin Toros Michael Sturns Holy Family
13 Fort Wayne Mad Ants Salim Stoudamire Arizona
14 Canton Charge Lorne Jackson Pepperdine
15 Santa Cruz Warriors Earl Pettis La Salle
16 Rio Grande Valley Vipers Mike Black Albany
17 Bakersfield Jam Jeremy Williams UTEP

Sixth Round

Pick Team Player School
1 Iowa Energy DJ Smedley UIC
2 Reno Bighorns Chris Telesford Columbus State
3 Springfield Armor Quinn McDowell William and Mary
4 Idaho Stampede Reggie Hearn Northwestern
5 Texas Legends Tyshawn Edmondson Austin Peay
6 Los Angeles D-Fenders Maurice McNeil Houston
7 Sioux Falls Skyforce Phil Jones UNC Charlotte
8 Erie BayHawks Ricky Davis Iowa
9 Delaware 87ers Stefan Welsh Arkansas
10 Maine Red Claws Lester Prosper Old Westbury
11 Tulsa 66ers Chad Gillaspy Evangel
12 Austin Toros Yan Moukoury Brewton Parker
13 Fort Wayne Mad Ants Titus Robinson Buffalo
14 Canton Charge Alejo Rodriguez Iowa
15 Santa Cruz Warriors Garland Judkins Texas A&M-CC
16 Rio Grande Valley Vipers Akeem Ellis Coppin State
17 Bakersfield Jam Brandon Fortenberry SE Louisiana

Seventh Round

Pick Team Player School
1 Springfield Armor Brian Addison Buffalo
2 Idaho Stampede N/A N/A
3 Los Angeles D-Fenders Dami Sapara Ozarks
4 Sioux Falls Skyforce N/A N/A
5 Erie BayHawks Andrae Nelson Morehouse
6 Delaware 87ers Darin Mency Merrimack
7 Maine Red Claws Paul Crosby MVSU
8 Austin Toros Blake Thompson Prairie View A&M
9 Canton Charge N/A N/A
10 Santa Cruz Warriors Kiwi Gardner Providence
11 Rio Grande Valley Vipers Dwayne Lathan Indiana State
12 Bakersfield Jam Joshua Lowry Grand Canyon

Eighth Round

Pick Team Player School
1 Springfield Armor Bruce Massey MTSU
2 Los Angeles D-Fenders N/A N/A
3 Erie BayHawks Gabe Rogers Northern Arizona
4 Delaware 87ers JR Inman Rutgers
5 Bakersfield Jam Ronnie Aguilar Colorado State[1]

References