Adverts

Open Access Articles- Top Results for 4th Alaska State Legislature

4th Alaska State Legislature

The Fourth Alaska State Legislature served from January 25, 1965 to January 22, 1967.

Senate

Senate members

District Name Party Location
A James Nolan Democratic Wrangell
Frank Peratrovich Democratic Klawock
B Robert H. Ziegler, Sr. Democratic Ketchikan
C Howard C. Bradshaw Democratic Sitka
D Richard L. Peter Democratic Juneau
E Nicholas J. Begich Democratic Spenard
Howard W. Pollock Republican Anchorage
F Harold Z. Hansen Democratic Cordova
G Brad Phillips Republican Anchorage
H Yule F. Kilcher Democratic Homer
I Alfred A. Owen Democratic Uganik Bay
J John Butrovich, Jr. Republican Fairbanks
Robert J. McNealy Democratic Fairbanks
K David C. Harrison Democratic Dillingham
L Grant H. Pearson Democratic Nenana
M John B. "Dixie" Hall Democratic Fairbanks
N Robert R. Blodgett Democratic Teller
Neal W. Foster Democratic Nome
O Eben Hopson Democratic Barrow
P Pearse M. Walsh Democratic Nome

Senate leadership

  • Senate President: Robert J. McNealy (D-Fairbanks)
  • Majority Leader: Frank Peratrovich (D-Fairbanks)
  • Minority Leader: Brad Phillips (R-Anchorage)

Senate committee assignments

  • Commerce
    • Nolan (chair), Foster, Ziegler, Hansen, Pollock
  • Finance
    • Bradshaw (chair), Blodgett, Harrison, Walsh, Kilcher, Phillips, Peter
  • Health, Welfare and Education
    • Hall (chair), Ziegler, Begich, Hopson, Phillips
  • Judiciary
    • Ziegler (chair), Nolan, Hall, Begich, Pollock
  • Labor and Management
    • Foster (chair), Pearson, Hansen, Owen, Phillips
  • Local Government
    • Hansen (chair), Hopson, Peter, Pearson, Pollock
  • Resources
    • Kilcher (chair), Peratrovich, Harrison, Foster, Butrovich
  • Rules
    • Peratrovich (chair), Bradshaw, Hall, Walsh, Pollock
  • State Affairs
    • Harrison (chair), Blodgett, Peter, Owen, Butrovich

House

House members

District Name Party Location
1 William K. Boardman Republican Ketchikan
Lucille Pinkerton Democratic Ketchikan
2 Ernest J. Haugen Republican Petersburg
3 John W. O'Connell Democratic Sitka
4 Elton E. Engstrom, Jr. Republican Juneau
Bill Ray Democratic Juneau
5 Frank See Democratic Hoonah
6 Robert I. Ditman Democratic Valdez
7 Jalmar M. Kerttula Democratic Palmer
8 Carl F. Brady Republican Anchorage
Bernard J. "Pop" Carr, Sr. Democratic Anchorage
Mike Gravel Democratic Anchorage
Gene Guess Democratic Spenard
Earl D. Hillstrand Democratic Anchorage
Joseph P. Josephson Democratic Anchorage
Bruce Kendall Republican Anchorage
Carl F. Lottsfeldt Democratic Anchorage
William J. Moran (2-1-66 - 1-22-67)[1] Democratic Anchorage
Homer Moseley (1-25-65 - 1-31-66)[2] Democratic Anchorage
M. D. Plotnick Democratic Anchorage
John L. Rader Democratic Anchorage
Charles J. Sassara, Jr. Democratic Anchorage
Ted Stevens Republican Anchorage
Harold D. Strandberg Republican Anchorage
9 Irwin L. Metcalf Democratic Seward
10 Clem V. Tillion Republican Halibut Cove
11 Bill M. Poland Democratic Kodiak
12 Carl E. Moses Republican King Cove
13 Joseph E. McGill Democratic Dillingham
14 Raymond C. Christiansen Democratic Bethel
15 Norbert H. Skinner Democratic Clear
16 Barry W. Jackson Democratic Fairbanks
Walter H. LeFevre Democratic Fairbanks
R. S. McCombe Democratic Chicken
Edmund N. Orbeck Democratic Fairbanks
Robert E. Sheldon Democratic Fairbanks
Warren A. Taylor Democratic Fairbanks
Sigurd Wold Republican Fairbanks
17 Jacob A. Stalker Democratic Kotzebue
18 Thomas J. Balone Democratic Nome
19 Axel C. Johnson Democratic Emmonak

House leadership

  • Speaker of the House: Mike Gravel (D-Anchorage)
  • Majority Leader: Robert I. Ditman (D-Valdez)
  • Minority Leader: William K. Boardman (R-Ketchikan)

House committee assignments

  • Commerce
    • Moseley (chair), Guess, Plotnick, Pinkerton, Hillstrand, Boardman, Brady
  • Finance
    • Kerttula (chair), Ray, Balone, Sassara, Jackson, Strandberg, Haugen
  • Health, Welfare and Education
    • Pinkerton (chair), Johnson, Metcalf, Sheldon, Plotnick, Rader, Tillion, Moses, Wold
  • Judiciary
    • Guess (chair), Josephson, Metcalf, Hillstrand, Taylor, Tillion, Stevens
  • Labor and Management
    • See (chair), Orbeck, Josephson, Johnson, McGill, Kendall, Engstrom
  • Local Government
    • Poland (chair), O'Connell, Stalker, Lottsfeldt, Rader, Engstrom, Wold
  • Resources
    • Christiansen (chair), McCombe, Stalker, Skinner, McGill, Poland, Sheldon, See, Tillion, Moses, Brady
  • Rules
    • Taylor (chair), Ditman, LeFevre, Josephson, Carr, Boardman, Kendall
  • State Affairs
    • LeFevre (chair), Carr, O'Connell, Lottsfeldt, Skinner, Orbeck, Engstrom, Stevens, Boardman

References

General

Specific and Notes

  1. ^ Appointed to replace Moseley.
  2. ^ Resigned to accept appointment to the Alaska Alcoholic Beverage Control Board.