Adverts

Open Access Articles- Top Results for 87th Minnesota Legislature

87th Minnesota Legislature

Eighty-seventh Minnesota Legislature
86th Minnesota Legislature 88th Minnesota Legislature
200px
Legislative body Minnesota Legislature
Jurisdiction Minnesota, United States
Meeting place Minnesota State Capitol
Term January 4, 2011 (2011-01-04) – January 8, 2013 (2013-01-08)
Election 2010 General Election
Website www.leg.state.mn.us
Minnesota State Senate
Members 67 Senators
President of the Senate Michelle Fischbach
Senate Majority Leader Amy Koch,
David Senjem
Senate Minority Leader Tom Bakk
Party control Republican Party
Minnesota House of Representatives
Members 134 Representatives
Speaker of the House Kurt Zellers
House Majority Leader Matt Dean
House Minority Leader Paul Thissen
Party control Republican Party

The eighty-seventh Minnesota Legislature first convened on January 4, 2011 and ended upon the beginning of the next Legislature in January 2013. The 67 members of the Minnesota Senate and the 134 members of the Minnesota House of Representatives were all elected during the 2010 General Election.

Sessions

Two special sessions were held. The first was held on July 19–20, 2011, to complete the passage of budget bills. The second was held on August 24, 2012, to provide disaster assistance for the flooded areas of Duluth.[1]

Party summary

Resignations and new members are discussed in the "Membership changes" section, below.

Senate

Party
(Shading indicates majority caucus)
Total Vacant
DFL GOP
End of previous Legislature 46 21 67 0
Begin 30 37 67 0
March 20, 2011 29 66 1
April 12, 2011 30 67 0
June 15, 2011 29 66 1
August 15, 2011 28 65 2
October 18, 2011 30 67 0
November 7, 2011 29 66 1
January 10, 2012 30 67 0
March 2, 2012 29 66 1
April 10, 2012 30 67 0
September 4, 2012 29 66 1
Latest voting share 44% 56%
Beginning of the next Legislature 39 28 67 0

House of Representatives

Party
(Shading indicates majority caucus)
Total Vacant
DFL GOP
End of previous Legislature 87 47 134 0
Begin 62 72 134 0
January 13, 2011 61 133 1
February 22, 2011 62 134 0
October 18, 2011 61 133 1
January 10, 2012 62 134 0
April 10, 2012 61 133 1
Latest voting share 46% 55%
Beginning of the next Legislature 60 72 132 2

Leadership

Senate

President of the Senate
Michelle Fischbach (R-Paynesville)
Senate Majority Leader
Until December 15, 2011 Amy Koch (R-Buffalo)
From December 27, 2011 David Senjem (R-Rochester)
Senate Minority Leader
Tom Bakk (DFL-Cook)

House of Representatives

Speaker of the House
Kurt Zellers (R-Maple Grove)
House Majority Leader
Matt Dean (R-Dellwood)
House Minority Leader
Paul Thissen (DFL-Minneapolis)

House Members

Members, 2011-2012

District Name Party Residence
1A Dan Fabian Rep Roseau
1B Deb Kiel Rep Crookston
2A Kent Eken DFL Twin Valley
2B Dave Hancock Rep Bemidji
3A Tom Anzelc DFL Balsam Township
3B Carolyn McElfatrick Rep Deer River
4A John Persell DFL Bemidji
4B Larry Howes Rep Walker
5A Tom Rukavina DFL Virginia
5B Carly Melin DFL Hibbing
6A David Dill DFL Crane Lake
6B Mary Murphy DFL Hermantown
7A Thomas Huntley DFL Duluth
7B Kerry Gauthier DFL Duluth
8A Bill Hilty DFL Finlayson
8B Roger Crawford Rep Mora
9A Morrie Lanning Rep Moorhead
9B Paul Marquart DFL Dilworth
10A Bud Nornes Rep Fergus Falls
10B Mark Murdock Rep Ottertail
11A Torrey Westrom Rep Elbow Lake
11B Mary Franson Rep Alexandria
12A John Ward DFL Brainerd
12B Mike LeMieur Rep Little Falls
13A Paul Anderson Rep Starbuck
13B Bruce Vogel Rep Willmar
14A Tim O'Driscoll Rep Sartell
14B Larry Hosch DFL St. Joseph
15A Steve Gottwalt Rep St. Cloud
15B King Banaian Rep St. Cloud
16A Sondra Erickson Rep Princeton
16B Mary Kiffmeyer Rep Big Lake
17A Kurt Daudt Rep Crown
17B Bob Barrett Rep Shafer
18A Ron Shimanski Rep Silver Lake
18B Dean Urdahl Rep Grove City
19A Bruce Anderson Rep Buffalo Township
19B Joe McDonald Rep Delano
20A Andrew Falk DFL Murdock
20B Vacant, as of April 10, 2012
21A Chris Swedzinski Rep Ghent
21B Paul Torkelson Rep St. James
22A Joe Schomacker Rep Luverne
22B Rod Hamilton Rep Mountain Lake
23A Terry Morrow DFL St. Peter
23B Kathy Brynaert DFL Mankato
24A Bob Gunther Rep Fairmont
24B Tony Cornish Rep Good Thunder
25A Glenn Gruenhagen Rep Glencoe
25B Kelby Woodard Rep Belle Plaine
26A Kory Kath DFL Owatonna
26B Patti Fritz DFL Faribault
27A Rich Murray Rep Albert Lea
27B Jeanne Poppe DFL Austin
28A Tim Kelly Rep Red Wing
28B Steve Drazkowski Rep Wabasha
29A Duane Quam Rep Byron
29B Kim Norton DFL Rochester
30A Tina Liebling DFL Rochester
30B Mike Benson Rep Rochester
31A Gene Pelowski DFL Winona
31B Greg Davids Rep Preston
32A Joyce Peppin Rep Rogers
32B Kurt Zellers Rep Maple Grove
33A Steve Smith Rep Mound
33B Connie Doepke Rep Wayzata
34A Ernie Leidiger Rep Mayer
34B Joe Hoppe Rep Chaska
35A Michael Beard Rep Shakopee
35B Mark Buesgens Rep Jordan
36A Mary Liz Holberg Rep Lakeville
36B Pat Garofalo Rep Farmington
37A Tara Mack Rep Apple Valley
37B Kurt Bills Rep Rosemount
38A Diane Anderson Rep Eagan
38B Doug Wardlow Rep Eagan
39A Rick Hansen DFL South Saint Paul
39B Joe Atkins DFL Inver Grove Heights
40A Pam Myhra Rep Burnsville
40B Ann Lenczewski DFL Bloomington
41A Keith Downey Rep Edina
41B Pat Mazorol Rep Bloomington
42A Kirk Stensrud Rep Eden Prairie
42B Jenifer Loon Rep Eden Prairie
43A Sarah Anderson Rep Plymouth
43B John Benson DFL Minnetonka
44A Steve Simon DFL St. Louis Park
44B Ryan Winkler DFL Golden Valley
45A Sandra Peterson DFL New Hope
45B Lyndon Carlson DFL Brooklyn Center
46A Michael Nelson DFL Brooklyn Park
46B Debra Hilstrom DFL Brooklyn Center
47A Denise Dittrich DFL Champlin
47B Melissa Hortman DFL Brooklyn Park
48A Tom Hackbarth Rep Cedar
48B Jim Abeler Rep Anoka
49A Peggy Scott Rep Andover
49B Branden Petersen Rep Andover
50A Carolyn Laine DFL Columbia Heights
50B Kate Knuth DFL New Brighton
51A Tim Sanders Rep Blaine
51B Tom Tillberry DFL Fridley
52A Bob Dettmer Rep Forest Lake
52B Matt Dean Rep Dellwood
53A Linda Runbeck Rep Circle Pines
53B Carol McFarlane Rep White Bear Lake
54A Mindy Greiling DFL Roseville
54B Bev Scalze DFL Little Canada
55A Leon Lillie DFL North Saint Paul
55B Nora Slawik DFL Maplewood
56A Kathy Lohmer Rep Lake Elmo
56B Andrea Kieffer Rep Woodbury
57A John Kriesel Rep Cottage Grove
57B Denny McNamara Rep Hastings
58A Joe Mullery DFL Minneapolis
58B Bobby Joe Champion DFL Minneapolis
59A Diane Loeffler DFL Minneapolis
59B Phyllis Kahn DFL Minneapolis
60A Marion Greene DFL Minneapolis
60B Frank Hornstein DFL Minneapolis
61A Karen Clark DFL Minneapolis
61B Susan Allen DFL Minneapolis
62A Jim Davnie DFL Minneapolis
62B Jean Wagenius DFL Minneapolis
63A Paul Thissen DFL Minneapolis
63B Linda Slocum DFL Richfield
64A Erin Murphy DFL Saint Paul
64B Michael Paymar DFL Saint Paul
65A Rena Moran DFL Saint Paul
65B Carlos Mariani DFL Saint Paul
66A John Lesch DFL Saint Paul
66B Alice Hausman DFL Saint Paul
67A Tim Mahoney DFL Saint Paul
67B Sheldon Johnson DFL Saint Paul

Senate Members

Members: 2011-2012

District Name Party Residence First elected
1 LeRoy A. Stumpf DFL Thief River Falls 1982
2 Rod Skoe DFL Clearbrook 2002
3 Tom Saxhaug DFL Grand Rapids 2002
4 John Carlson Rep Bemidji 2010
5 Dave Tomassoni DFL Chisholm 2000
6 Tom Bakk DFL Cook 2002
7 Roger Reinert DFL Duluth 2010
8 Tony Lourey DFL Kerrick 2006
9 Keith Langseth DFL Glyndon 1980
10 Gretchen Hoffman Rep Vergas 2010
11 Bill Ingebrigtsen Rep Alexandria 2006
12 Paul Gazelka Rep Brainerd 2010
13 Joe Gimse Rep Willmar 2006
14 Michelle Fischbach Rep Paynesville 1996
15 John Pederson Rep St. Cloud 2010
16 Dave Brown Rep Becker 2010
17 Sean Nienow Rep Cambridge 2002
18 Scott Newman Rep Hutchinson 2010
19 Amy Koch Rep Buffalo 2006
20 Lyle Koenen DFL Clara City 2012
21 Gary Dahms Rep Redwood Falls 2010
22 Doug Magnus Rep Slayton 2010
23 Kathy Sheran DFL Mankato 2006
24 Julie Rosen Rep Fairmont 2002
25 Al DeKruif Rep Madison Lake 2010
26 Mike Parry Rep Waseca 2010
27 Dan Sparks DFL Austin 2002
28 John Howe Rep Red Wing 2010
29 David Senjem Rep Rochester 2002
30 Carla Nelson Rep Rochester 2010
31 Jeremy Miller Rep Winona 2010
32 Warren Limmer Rep Maple Grove 1994
33 Gen Olson Rep Minnetrista 1982
34 Julianne Ortman Rep Chanhassen 2002
35 Claire Robling Rep Jordan 1996
36 Dave Thompson Rep Lakeville 2010
37 Chris Gerlach Rep Apple Valley 2004
38 Ted Daley Rep Eagan 2010
39 James Metzen DFL South Saint Paul 1986
40 Dan Hall Rep Burnsville 2010
41 Geoff Michel Rep Edina 2002
42 David Hann Rep Eden Prairie 2002
43 Terri Bonoff DFL Hopkins 2004
44 Ron Latz DFL St. Louis Park 2006
45 Ann Rest DFL New Hope 2000
46 Chris Eaton DFL Brooklyn Center 2011
47 Benjamin Kruse Rep Brooklyn Park 2010
48 Mike Jungbauer Rep East Bethel 2002
49 Michelle Benson Rep Ham Lake 2010
50 Barb Goodwin DFL Columbia Heights 2010
51 Pam Wolf Rep Spring Lake Park 2010
52 Ray Vandeveer Rep Forest Lake 2006
53 Roger Chamberlain Rep Lino Lakes 2010
54 John Marty DFL Roseville 1986
55 Charles Wiger DFL Maplewood 1996
56 Ted Lillie Rep Lake Elmo 2010
57 Katie Sieben DFL Newport 2006
58 Linda Higgins DFL Minneapolis 1996
59 Kari Dziedzic DFL Minneapolis 2012
60 D. Scott Dibble DFL Minneapolis 2002
61 Jeff Hayden DFL Minneapolis 2011
62 Patricia Torres Ray DFL Minneapolis 2006
63 Ken Kelash DFL Minneapolis 2008
64 Dick Cohen DFL Saint Paul 1986
65 Sandy Pappas DFL Saint Paul 1990
66 Mary Jo McGuire DFL Falcon Heights 2011
67 Vacant, as of September 4, 2012

Membership changes

Senate

District Vacator Reason for change Successor Date successor
elected
66 Ellen Anderson
(DFL)
Resigned March 20, 2011 to chair the Minnesota Public Utilities Commission. Mary Jo McGuire
(DFL)
April 12, 2011
46 Linda Scheid
(DFL)
Died of ovarian cancer June 15, 2011. Chris Eaton
(DFL)
October 18, 2011
61 Linda Berglin
(DFL)
Resigned August 15, 2011, to accept a position as a health policy program manager with Hennepin County. Jeff Hayden
(DFL)
October 18, 2011
59 Larry Pogemiller
(DFL)
Resigned November 7, 2011 to become Director of the Minnesota Office of Higher Education. Kari Dziedzic
(DFL)
January 10, 2012
20 Gary Kubly
(DFL)
Died of Lou Gehrig's disease March 2, 2012. Lyle Koenen
(DFL)
April 10, 2012
67 John Harrington
(DFL)
Resigned September 4, 2012 to become Metro Transit Police Chief. Remained vacant

House of Representatives

District Vacator Reason for change Successor Date successor
elected
5B Anthony Sertich
(DFL)
Resigned January 13, 2011 to become the Commissioner of the Iron Range Resources and Rehabilitation Board. Carly Melin
(DFL)
February 22, 2011
61B Jeff Hayden
(DFL)
Elected to the Minnesota State Senate in special election on October 18, 2011. Susan Allen
(DFL)
January 10, 2012
20B Lyle Koenen
(DFL)
Elected to the Minnesota State Senate in special election on April 10, 2012. Remained vacant

References

Majority and Minority Leaders of the Minnesota House of Representatives, 1901-present
Minnesota Legislators Past and Present, 87th Session Results of Special Elections for the Minnesota Legislature, 1971-present Party Control of the Minnesota Senate, 1951-present Party Control of the Minnesota House of Representatives, 1951-present

Preceded by
Eighty-sixth Minnesota Legislature
Eighty-seventh Minnesota Legislature
2011—2012
Succeeded by
Eighty-eighth Minnesota Legislature

Template:Minnesota Legislatures