Journals

Conferences

Open Access Articles- Top Results for Australia at the 1924 Summer Olympics

Australia at the 1924 Summer Olympics

Australia at the Olympic Games
180x120px
Flag of Australia
IOC code  AUS
NOC Australian Olympic Committee
Websitewww.olympics.com.au
At the 1924 Summer Olympics in Paris
Competitors 34
Flag bearer Edwin Carr
Medals
Rank: 11
Gold
3
Silver
1
Bronze
2
Total
6
Olympic history (summary)
Summer Games
* with New Zealand as Australasia
Winter Games
Intercalated Games
1906

Australia competed at the 1924 Summer Olympics in Paris, France. Australian athletes have competed in every Summer Olympic Games.

Medalists

Medal Name Sport Event Date
File:Gold medal icon.svg Gold Winter, NickNick Winter Athletics Men's triple jump July 12
File:Gold medal icon.svg Gold Eve, DickDick Eve Diving Men's plain high diving July 15
File:Gold medal icon.svg Gold Charlton, BoyBoy Charlton Swimming Men's 1500 m freestyle July 15
File:Silver medal icon.svg Silver Beaurepaire, FrankFrank Beaurepaire, Boy Charlton,
Moss Christie, Ernest Henry, Ivan Stedman
Swimming Men's 4 × 200 m freestyle relay July 20
File:Bronze medal icon.svg Bronze Charlton, BoyBoy Charlton Swimming Men's 400 m freestyle July 18
File:Bronze medal icon.svg Bronze Beaurepaire, FrankFrank Beaurepaire Swimming Men's 1500 m freestyle July 15

Aquatics

Diving

A single diver represented Australia in 1924. It was the nation's second appearance in the sport. Eve won the gold medal in the plain high diving competition, Australia's first Olympic diving medal. He also finished fifth in the springboard event.

Ranks given are within the heat.

Diver Event Semifinals Final
Points Score Rank Points Score Rank
Dick Eve 3 m board 13 522.3 2 Q 26 564.3 5
Plain high diving 13.5 157 1 Q 13.5 160 File:Gold medal icon.svg

Swimming

Ranks given are within the heat.

Swimmer Event Heats Semifinals Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Frank Beaurepaire 400 m freestyle 5:38.0 2 Q DNF Did not advance
1500 m freestyle 22:17.6 1 Q 21:41.6 1 Q 21:48.4 File:Bronze medal icon.svg
Boy Charlton 400 m freestyle 5:30.2 2 Q 5:32.6 2 Q 5:06.6 File:Bronze medal icon.svg
1500 m freestyle 21:20.4 OR 1 Q 21:28.4 1 Q 20:06.6 WR File:Gold medal icon.svg
Moss Christie 100 m freestyle 1:07.2 4 Did not advance
400 m freestyle DNF Did not advance
1500 m freestyle 22:49.4 3 Did not advance
Ernest Henry 100 m freestyle 1:03.8 2 Q 1:03.0 3 Did not advance
Ivan Stedman 100 m freestyle 1:06.2 2 Q 1:06.0 5 Did not advance
200 m breaststroke 3:09.6 4 Did not advance
Frank Beaurepaire
Boy Charlton
Moss Christie
Ernest Henry
Ivan Stedman*
4×200 m freestyle relay 10:21.2 1 Q 10:27.0 1 Q 10:02.2 File:Silver medal icon.svg

* – Indicates athlete swam in the preliminaries but not in the final race.

Athletics

Nine athletes represented Australia in 1924. It was the nation's fifth appearance in the sport (excluding appearances as part of Australasia). Winter took the nation's only athletics medal of the Games, a gold in the triple jump.

Ranks given are within the heat.

Athlete Event Heats Quarterfinals Semifinals Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Ernie Austen 10 km walk N/A Disqualified Did not advance
Malcolm Boyd 800 m N/A Unknown 4 Did not advance
1500 m N/A Unknown 5 Did not advance
5000 m N/A Unknown 9 Did not advance
Slip Carr 100 m 11.0 2 Q 10.9 2 Q 10.7 4 Did not advance
200 m 22.6 1 Q 21.8 1 Q 22.1 4 Did not advance
Denis Duigan Pentathlon N/A Eliminated-4
Pentathlon N/A Did not finish
Richard Honner 400 m 53.1 3 Did not advance
400 m hurdles N/A 58.5 4 Did not advance
Long jump N/A 6.635 3 Did not advance
Charles Lane 400 m 51.4 3 Did not advance
Jack Newman 800 m N/A Unknown 6 Did not advance
1500 m N/A Unknown 5 Did not advance
Roy Norman 200 m Unknown 2 Q Unknown 5 Did not advance
400 m 50.6 2 Q 50.2 4 Did not advance
800 m N/A Unknown 5 Did not advance
Nick Winter Triple jump N/A 15.18 1 Q 15.525 File:Gold medal icon.svg

Boxing

Three boxers represented Australia at the 1924 Games. It was the nation's debut in the sport, though an Australian had won a silver medal as part of the 1908 Australasia team. Sinclair was the only Australian to win a match in 1924; none of the Australian boxers advanced past the round of 16.

Boxer Weight class Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / Bronze match
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Charles Jardine Heavyweight N/A 22x20px von Porat (NOR)
L
Did not advance 9
Raymond Jones Middleweight 22x20px Funk (USA)
L
Did not advance 17
Charles Sinclair Lightweight 22x20px Huizenaar (NED)
W
22x20px Genon (BEL)
L
Did not advance 9

Cycling

Four cyclists represented Australia in 1920. It was the nation's second appearance in the sport.

Road cycling

Ranks given are within the heat.

Cyclist Event Final
Result Rank
Sydney Ramsden Time trial 7:18:23.4 36

Track cycling

Ranks given are within the heat.

Cyclist Event First round First repechage Quarterfinals Second repechage Semifinals Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Robert Broadbent 50 km N/A Unknown 8–36
Walter Coppins 50 km N/A Unknown 8–36
Sprint 13.6 1 Q Advanced directly Unknown 3 r Unknown 3 Did not advance
George Dempsey 50 km N/A Unknown 8–36
Sprint 13.8 1 Q Advanced directly 13.2 1 Q Advanced directly Unknown 2 Did not advance

Rowing

Ten rowers represented Australia in 1924. It was the nation's debut in the sport, though the 1912 Australasia team included rowers.

Ranks given are within the heat.

Rower Event Semifinals Repechage Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Arthur Bull Single sculls 7:19.0 1 Q Advanced directly Did not finish 4
Frank Cummings
Robert Cummings
Henry Graetz
William Jarvis
Walter Pfeiffer
Arthur Scott
William Sladden
Arnold Tauber
Edward Thomas
Eights Unknown 2 r 6:47.0 3 Did not advance

Tennis

Men
Athlete Event Round of 128 Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Rank
John Bayley Singles 22x20px Schildt (FIN)
W 6–1, 6–3, 6–4
22x20px Bache (DEN)
W 6–2, 6–1, 6–2
22x20px Gilbert (GBR)
L 5–7, 7–9, 1–6
Did not advance
Anthony Willard Singles 22x20px Raymond (RSA)
W 2–6, 6–4, 6–4, 2–6, 6–4
22x20px Halot (BEL)
W 8–6, 6–2, 6–2
22x20px Jacob (IND)
L 1–6, 2–6, 6–3, 6–2, 3–6
Did not advance
John Bayley
Anthony Willard
Doubles N/A 22x20px von Kehrling /
von Kelemen (HUN)
W 6–8, 11–9, 3–6, 6–3, 6–2
22x20px Richards /
Hunter (USA)
L 1–6, 2–6, 2–6
Did not advance

Wrestling

Freestyle wrestling

Men's
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Claude Angelo Featherweight Bye 22x20px Stott (GBR)
W
22x20px Chilcott (CAN)
L
Did not advance

References



Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Buffer' not found. Lua error in package.lua at line 80: module 'Module:Buffer' not found.