Adverts

Open Access Articles- Top Results for Australia at the 2004 Summer Olympics

Australia at the 2004 Summer Olympics

Australia at the Olympic Games
180x120px
Flag of Australia
IOC code  AUS
NOC Australian Olympic Committee
Websitewww.olympics.com.au
At the 2004 Summer Olympics in Athens
Competitors 470 in 33 sports
Flag bearer Colin Beashel (opening)[1]
Petria Thomas (closing)
Medals
Rank: 4
Gold
17
Silver
16
Bronze
17
Total
50
Olympic history (summary)
Summer Games
* with New Zealand as Australasia
Winter Games
Intercalated Games
1906

Australia competed at the 2004 Summer Olympics in Athens, Greece from 13 to 29 August 2004. Australian athletes have competed in every Summer Olympic Games of the modern era. The Australian Olympic Committee sent a total of 470 athletes (268 men and 202 women) to the Games to compete in 29 sports.

Australia entered the Athens Games having won a total of 58 medals, including 16 gold, as the host of the 2000 Summer Olympics in Sydney. Its strongest sports were swimming, cycling, diving and rowing.

A list of the members of the Australian Olympic team follows. Names in bold are medal winners.

Medalists

Medals by sport
Sport File:Gold medal icon.svg File:Silver medal icon.svg File:Bronze medal icon.svg Total
Swimming 7 5 3 15
Cycling 6 2 3 11
Diving 1 1 4 6
Rowing 1 1 2 4
Shooting 1 0 1 2
Field hockey 1 0 0 1
Canoeing 0 2 0 2
Athletics 0 1 2 3
Baseball 0 1 0 1
Basketball 0 1 0 1
Triathlon 0 1 0 1
Archery 0 0 1 1
Tennis 0 0 1 1
Total 17 16 17 50
Medal Name Sport Event Date
File:Gold medal icon.svg Gold Thorpe, IanIan Thorpe Swimming Men's 400 m freestyle August 14
File:Gold medal icon.svg Gold Tait, AliceAlice Tait
Henry, JodieJodie Henry
Lenton, LisbethLisbeth Lenton
Ryan, SarahSarah Ryan
Thomas, PetriaPetria Thomas
Swimming Women's 4×100 m freestyle relay August 14
File:Gold medal icon.svg Gold Carrigan, SaraSara Carrigan Cycling Women's road race August 15
File:Gold medal icon.svg Gold Thomas, PetriaPetria Thomas Swimming Women's 100 m butterfly August 15
File:Gold medal icon.svg Gold Balogh, SuzanneSuzanne Balogh Shooting Women's trap August 16
File:Gold medal icon.svg Gold Thorpe, IanIan Thorpe Swimming Men's 200 m freestyle August 16
File:Gold medal icon.svg Gold Henry, JodieJodie Henry Swimming Women's 100 m freestyle August 19
File:Gold medal icon.svg Gold Meares, AnnaAnna Meares Cycling Women's track time trial August 20
File:Gold medal icon.svg Gold Ginn, DrewDrew Ginn
Tomkins, JamesJames Tomkins
Rowing Men's pair August 21
File:Gold medal icon.svg Gold Hackett, GrantGrant Hackett Swimming Men's 1500 m freestyle August 21
File:Gold medal icon.svg Gold Henry, JodieJodie Henry
Hanson, BrookeBrooke Hanson
Jones, LeiselLeisel Jones
Tait, AliceAlice Tait
Rooney, GiaanGiaan Rooney
Schipper, JessicahJessicah Schipper
Thomas, PetriaPetria Thomas
Swimming Women's 4×100 m medley relay August 21
File:Gold medal icon.svg Gold Newbery, ChantelleChantelle Newbery Diving Women's 10 m platform August 22
File:Gold medal icon.svg Gold Brown, GraemeGraeme Brown
Dawson, PeterPeter Dawson
Lancaster, BrettBrett Lancaster
McGee, BradBrad McGee
Roberts, LukeLuke Roberts
Wooldridge, StephenStephen Wooldridge
Cycling Men's team pursuit August 23
File:Gold medal icon.svg Gold Bayley, RyanRyan Bayley Cycling Men's sprint August 24
File:Gold medal icon.svg Gold Bayley, RyanRyan Bayley Cycling Men's keirin August 25
File:Gold medal icon.svg Gold Brown, GraemeGraeme Brown
O'Grady, StuartStuart O'Grady
Cycling Men's madison August 25
File:Gold medal icon.svg Gold men's national field hockey team, AustraliaAustralia men's national field hockey team
Template:CompactTable
Field hockey Men's tournament August 28
File:Silver medal icon.svg Silver Hackett, GrantGrant Hackett Swimming Men's 400 m freestyle August 14
File:Silver medal icon.svg Silver Hanson, BrookeBrooke Hanson Swimming Women's 100 m breaststroke August 16
File:Silver medal icon.svg Silver Hackett, GrantGrant Hackett
Klim, MichaelMichael Klim
Matkovich, AntonyAntony Matkovich
Pearson, ToddTodd Pearson
Sprenger, NicholasNicholas Sprenger
Stevens, CraigCraig Stevens
Thorpe, IanIan Thorpe
Swimming Men's 4×200 m freestyle relay August 17
File:Silver medal icon.svg Silver Thomas, PetriaPetria Thomas Swimming Women's 200 m butterfly August 18
File:Silver medal icon.svg Silver Jones, LeiselLeisel Jones Swimming Women's 200 m breaststroke August 19
File:Silver medal icon.svg Silver McGee, BradBrad McGee Cycling Men's individual pursuit August 21
File:Silver medal icon.svg Silver Mactier, KatieKatie Mactier Cycling Women's individual pursuit August 22
File:Silver medal icon.svg Silver Cureton, BenBen Cureton
Burgess, SimonSimon Burgess
Edwards, AnthonyAnthony Edwards
Loftus, GlenGlen Loftus
Rowing Men's lightweight four August 22
File:Silver medal icon.svg Silver women's national softball team, AustraliaAustralia women's national softball team
Template:CompactTable
Softball Women's tournament August 23
File:Silver medal icon.svg Silver national baseball team, AustraliaAustralia national baseball team
Template:CompactTable
Baseball Men's tournament August 25
File:Silver medal icon.svg Silver Harrop, LorettaLoretta Harrop Triathlon Women's event August 25
File:Silver medal icon.svg Silver Dwyer, PatrickPatrick Dwyer
Clinton Hill
Ormrod, MarkMark Ormrod
Steffensen, JohnJohn Steffensen
Athletics Men's 4×400 m relay August 28
File:Silver medal icon.svg Silver women's national basketball team, AustraliaAustralia women's national basketball team
Template:CompactTable
Basketball Women's tournament August 28
File:Silver medal icon.svg Silver Baggaley, NathanNathan Baggaley Canoeing Men's K-1 500 m August 28
File:Silver medal icon.svg Silver Baggaley, NathanNathan Baggaley
Robinson, ClintClint Robinson
Canoeing Men's K-2 500 m August 28
File:Silver medal icon.svg Silver Helm, MathewMathew Helm Diving Men's 10 m platform August 28
File:Bronze medal icon.svg Bronze Lashko, IrinaIrina Lashko
Newbery, ChantelleChantelle Newbery
Diving Women's synchronized 3 m springboard August 14
File:Bronze medal icon.svg Bronze Helm, MathewMathew Helm
Newbery, RobertRobert Newbery
Diving Men's synchronized 10 m platform August 14
File:Bronze medal icon.svg Bronze Vella, AdamAdam Vella Shooting Men's trap August 15
File:Bronze medal icon.svg Bronze Barnett, StevenSteven Barnett
Newbery, RobertRobert Newbery
Diving Men's synchronized 3 m springboard August 16
File:Bronze medal icon.svg Bronze Tourky, LoudyLoudy Tourky Diving Women's 10 m platform August 16
File:Bronze medal icon.svg Bronze Jones, LeiselLeisel Jones Swimming Women's 100 m breaststroke August 16
File:Bronze medal icon.svg Bronze Rogers, MichaelMichael Rogers Cycling Men's road time trial August 18
File:Bronze medal icon.svg Bronze Thorpe, IanIan Thorpe Swimming Men's 100 m freestyle August 18
File:Bronze medal icon.svg Bronze Cuddihy, TimTim Cuddihy Archery Men's individual August 19
File:Bronze medal icon.svg Bronze Deakes, NathanNathan Deakes Athletics Men's 20 km walk August 21
File:Bronze medal icon.svg Bronze Lenton, LisbethLisbeth Lenton Swimming Women's 50 m freestyle August 21
File:Bronze medal icon.svg Bronze Molik, AliciaAlicia Molik Tennis Women's singles August 21
File:Bronze medal icon.svg Bronze Bradley, AmberAmber Bradley
Faletic, DanaDana Faletic
Hore, KerryKerry Hore
Sattin, RebeccaRebecca Sattin
Rowing Women's quadruple sculls August 22
File:Bronze medal icon.svg Bronze Hanson, BodenBoden Hanson
McKay, MikeMike McKay
Reside, StuartStuart Reside
Stewart, GeoffGeoff Stewart
Stewart, JamesJames Stewart
Stewart, StephenStephen Stewart
Szczurowski, StefanStefan Szczurowski
Toon, MichaelMichael Toon (cox)
Welch, StuartStuart Welch
Rowing Men's eight August 22
File:Bronze medal icon.svg Bronze Saville, JaneJane Saville Athletics Women's 20 km walk August 23
File:Bronze medal icon.svg Bronze Meares, AnnaAnna Meares Cycling Women's sprint August 24
File:Bronze medal icon.svg Bronze Kelly, ShaneShane Kelly Cycling Men's keirin August 25

Archery

Men
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
David Barnes Individual 649 31 22x20px Andersson (SWE)
L 151–160
Did not advance
Tim Cuddihy 663 12 22x20px Naglieri (FRA)
W 148–127
22x20px Frankenberg (GER)
W 164–163
22x20px Jang Y-H (KOR)
W 166–165
22x20px Park K-M (KOR)
W 112–111
22x20px Yamamoto (JPN)
L 115 (9)–115 (10)
22x20px Godfrey (GBR)
W 113–112
File:Bronze medal icon.svg
Simon Fairweather 658 20 22x20px Prylepau (BLR)
L 137–141
Did not advance
David Barnes
Tim Cuddihy
Simon Fairweather
Team 1962 7 N/A India India (IND)
W 248–236
Chinese Taipei Chinese Taipei (TPE)
L 247–250
Did not advance
Women
Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Deonne Bridger Individual 620 39 22x20px Beloslydtseva (KAZ)
L 145–150
Did not advance
Jo-Ann Galbraith 596 57 22x20px Psarra (GRE)
L 116–138
Did not advance
Melissa Jennison 628 29 22x20px Arnold (USA)
W 132–121
22x20px He Y (CHN)
L 158 (8)–158 (9)
Did not advance
Deonne Bridger
Jo-Ann Galbraith
Melissa Jennison
Team 1844 15 N/A China China (CHN)
L 233–248
Did not advance

Athletics

Australian athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event at the 'A' Standard, and 1 at the 'B' Standard).[2][3]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Luke Adams 20 km walk N/A 1:23:52 16
Sisay Bezabeh Marathon N/A 2:25:26 60
Nathan Deakes 20 km walk N/A 1:20:02 File:Bronze medal icon.svg
50 km walk N/A DSQ
Nicholas Harrison Marathon N/A 2:21:42 45
Clinton Hill 400 m 45.89 4 N/A Did not advance
Adam Miller 200 m 21.31 8 Did not advance
Craig Mottram 5000 m 13:21.88 4 Q N/A 13:25.70 8
Peter Nowill 3000 m steeplechase 8:29.14 7 N/A Did not advance
Joshua Ross 100 m 10.24 3 Q 10.22 5 Did not advance
Lee Troop Marathon N/A 2:18:46 28
Casey Vincent 400 m 46.09 4 N/A Did not advance
Adam Basil
Paul di Bella
Patrick Johnson
Joshua Ross
4×100 m relay 38.49 3 Q N/A 38.56 6
Patrick Dwyer
Clinton Hill
Mark Ormrod
John Steffensen
4×400 m relay 3:03.06 4 q N/A 3:00.60 File:Silver medal icon.svg
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Justin Anlezark Shot put 20.45 6 Q 20.31 7
Paul Burgess Pole vault 5.70 =1 Q 5.55 =11
Oliver Dziubak Javelin throw 78.53 19 Did not advance
William Hamlyn-Harris 77.43 21 Did not advance
Steven Hooker Pole vault 5.30 =29 Did not advance
Dmitri Markov 5.50 =22 Did not advance
Andrew Murphy Triple jump 16.82 14 Did not advance
Stuart Rendell Hammer throw 72.61 25 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Lauren Hewitt 200 m 22.87 4 Q 23.44 8 Did not advance
Sarah Jamieson 1500 m 4:09.25 10 N/A Did not advance
Tamsyn Lewis 800 m 2:02.67 5 N/A Did not advance
Kerryn McCann Marathon N/A 2:41:41 31
Haley McGregor 10000 m N/A 33:35.27 25
Jana Pittman 400 m hurdles 54.83 1 Q N/A 54.05 2 Q 53.92 5
Jane Saville 20 km walk N/A 1:29:25 File:Bronze medal icon.svg
Natalie Saville N/A 1:36:54 36
Cheryl Webb N/A 1:37:40 38
Benita Willis 10000 m N/A 32:32.01 24
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Bronwyn Eagles Hammer throw 64.09 32 Did not advance
Kym Howe Pole vault 4.30 16 Did not advance
Brooke Krueger Hammer throw 63.88 33 Did not advance
Petrina Price High jump 1.80 34 Did not advance
Bronwyn Thompson Long jump 6.80 2 Q 6.96 4
Combined events – Heptathlon
Athlete Event 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Rank
Kylie Wheeler Result 13.88 1.79 13.18 24.35 6.36 37.77 2:17.65 6090 18
Points 995 966 739 947 962 625 856

Badminton

Australia has sent a team of eight badminton players to Athens. None of them surpassed the first round of elimination.

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Stuart Brehaut Singles 22x20px Lee H-I (KOR)
L 3–15, 2–15
Did not advance
Ashley Brehaut
Travis Denney
Doubles 22x20px Panvisvas /
Teerawiwatana (THA)
L 3–15, 9–15
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Lenny Permana Singles 22x20px Morgan (GBR)
L 5–11, 3–11
Did not advance
Jane Crabtree
Kate Wilson-Smith
Doubles 22x20px Harder /
Schjoldager (DEN)
L 2–15, 3–15
Did not advance
Mixed
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Travis Denney
Kate Wilson-Smith
Doubles 22x20px Pitro /
Siegemund (GER)
L 5–15, 15–8, 4–15
Did not advance

Baseball

Australia advanced into the final game after defeating a Japanese team made up of professional players in Semifinal 1–0. Lost to Cuba in Final 2–6.

Team Roster

Manager: 24 - Jon Deeble.

Coaches: 2 - Tony Harris, 33 - Paul Elliott, 34 - Philip Dale.

Pos. 0#0 Player Date of birth (age) Club
3 P Jeff Williams June 6, 1972 Template:Country data JPN Hanshin Tigers
4 IF Gavin Fingleson August 5, 1976 23x15px New Haven County Cutters
5 OF Brett Tamburrino November 10, 1981 23x15px Fort Myers Miracle
6 IF Rodney van Buizen September 25, 1981 23x15px Vero Beach Dodgers
7 C Andrew Utting September 9, 1977 23x15px Surfers Paradise
8 OF Trent Oeltjen February 28, 1983 23x15px Swing of the Quad Cities
10 OF Nick Kimpton October 27, 1983 23x15px Rancho Cucamonga Quakes
11 P Ryan Rowland Smith January 26, 1983 23x15px Inland Empire 66ers
14 C David Nilsson December 14, 1969 23x15px Redcliffe Padres
16 C Ben Wigmore January 17, 1982 23x15px Kensignton Cardinals
17 OF Brett Roneberg February 5, 1979 23x15px Pawtucket Red Sox
18 IF Glenn Williams July 18, 1977 23x15px Syracuse Sky Chiefs
19 P Richard Thompson July 1, 1984 23x15px Rancho Cucamonga Quakes
20 P Wayne Ough November 27, 1973 23x15px Binghamton Mets
22 IF Brendan Kingman May 22, 1973 23x15px Brockton Rox
23 IF Paul Gonzalez April 22, 1969 23x15px Redcliffe Padres
25 OF Thomas Brice August 24, 1981 23x15px Kannapolis Intimidators
26 OF Craig Lewis December 30, 1976 23x15px Brockton Rox
27 P Graeme Lloyd April 9, 1967
28 P John Stephens November 15, 1979 23x15px Pawtucket Red Sox
31 P Craig Anderson October 30, 1980 23x15px Tacoma Rainiers
35 P Chris Oxspring May 13, 1977 23x15px Portland Beavers
39 P Phil Stockman January 25, 1980 23x15px Tucson Sidewinders
40 P Adrian Burnside March 15, 1977 23x15px Toledo Mud Hens
Preliminary Round
Team W L Tiebreaker
Template:Country data JPN 6 1 1-0
23x15px Cuba 6 1 0-1
23x15px Canada 5 2 -
23x15px Australia 4 3 -
23x15px Chinese Taipei 3 4 -
23x15px Netherlands 2 5 -
23x15px Greece 1 6 1-0
23x15px Italy 1 6 0-1

August 15

Team ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 1
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 2
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 3
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 4
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 5
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 6
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 7
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 8
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 9
R ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. H
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. E
22x20px Australia 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 5 3
22x20px Cuba 1 0 1 0 0 1 1 0 x 4 10 1

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. align="left" colspan=24 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. WP: Adiel Palma (1-0)   LP: Craig Anderson (0-1)   Sv: Jonder Martinez (1S)
Home runs:
AUS: None
CUB: M. Enriquez in 1st, 1 RBI; O.Urrutia in 6th, 1 RBI

August 16

Team ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 1
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 2
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 3
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 4
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 5
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 6
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 7
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 8
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 9
R ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. H
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. E
22x20px Chinese Taipei 0 0 2 0 0 0 0 1 0 3 8 2
22x20px Australia 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. align="left" colspan=24 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. WP: Wang Chien-Ming (1-0)   LP: John Stephens (0-1)   Sv: Tsao Chin-Hui (1S)

August 17

Team ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 1
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 2
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 3
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 4
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 5
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 6
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 7
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 8
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 9
R ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. H
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. E
22x20px Australia 0 0 0 0 0 0 2 4 0 6 12 0
22x20px Italy 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. align="left" colspan=24 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. WP: Chris Oxspring (1-0)   LP: Michael Marchesano (0-1)

August 18

Team ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 1
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 2
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 3
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 4
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 5
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 6
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 7
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 8
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 9
R ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. H
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. E
22x20px Australia 0 0 0 3 0 0 3 3 0 9 15 1
22x20px Japan 0 0 0 1 3 0 0 0 0 4 9 1

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. align="left" colspan=24 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. WP: Ryan Rowland Smith (1-0)   LP: Daisuke Miura (0-1)   Sv: Jeff Williams (1S)
Home runs:
AUS: D. Nilsson in 8th, 1 RBI
JPN: K. Fukudome in 5th, 3 RBIs

August 20

Team ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 1
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 2
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 3
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 4
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 5
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 6
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 7
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 8
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 9
R ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. H
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. E
22x20px Greece 3 1 0 0 0 1 0 1 0 6 14 0
22x20px Australia 0 0 3 0 0 2 5 1 x 11 10 0

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. align="left" colspan=24 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. WP: Ryan Rowland Smith (2-0)   LP: Sean Spencer (0-1)
Home runs:
GRE: P. Maestrales in 2nd, 1 RBI; J. Kavourias in 8th, 1 RBI
AUS: B. Roneberg in 3rd; P. Gonzalez in 3rd, 2 RBIs; G. Roneberg in 6th, 1 RBI; 1 RBI; B. Kingman in 7th, 3 RBIs

August 21

Team ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 1
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 2
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 3
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 4
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 5
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 6
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 7
R ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. H
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. E
22x20px Australia 9 5 5 1 0 2 0 22 17 2
22x20px Netherlands 0 1 0 0 1 0 0 2 4 1

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. align="left" colspan=24 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. WP: Craig Lewis (1-0)   LP: Calvin Maduro (0-2)
Home runs:
AUS: B. Roneberg in 1st, 2 RBIs; R. van Buizen in 3rd, 4 RBIs; G. Fingleson in 2nd, 3 RBIs; G. Williams in 6th, 2 RBIs
NED: Y. de Caster in 2nd, 1 RBI; R. Millard in 5th, 1 RBI

August 22

Team ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 1
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 2
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 3
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 4
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 5
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 6
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 7
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 8
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 9
R ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. H
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. E
22x20px Canada 0 0 3 2 0 0 0 0 6 11 12 0
22x20px Australia 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 2

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. align="left" colspan=24 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. WP: Phil Devey (1-0)   LP: Adrian Burnside (0-1)
Home runs:
CAN: J. Ware in 9th, 3 RBIs; R. Radmanovich in 4th, 2 RBIs
AUS: None

Semifinals

August 24

Team ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 1
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 2
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 3
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 4
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 5
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 6
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 7
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 8
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 9
R ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. H
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. E
22x20px Australia 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 5 2
22x20px Japan 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. align="left" colspan=24 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. WP: Chris Oxspring (2-0)   LP: Daisuke Matsuzaka (1-1)   Sv: Jeff Williams (2S)

Gold Medal Final

August 25

Team ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 1
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 2
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 3
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 4
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 5
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 6
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 7
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 8
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 9
R ! width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. H
width=15 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. E
22x20px Cuba 0 0 0 2 0 4 0 0 0 6 13 1
22x20px Australia 0 0 0 0 1 0 0 1 0 2 7 0

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. align="left" colspan=24 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. WP: Adiel Palma (3-0)   LP: John Stephens (0-2)   Sv: Danny Betancourt (1-0-2)
Home runs:
CUB: F. Cepeda in 4th, 2 RBIs
AUS: P. Gonzalez in 5th, 1 RBI

File:Silver medal icon.svg Won Silver Medal

Basketball

Australia has qualified both men's and women's teams.

  • Men's team event – 1 team of 12 players
  • Women's team event – 1 team of 12 players

Men's tournament

Roster

The following is the Australia roster in the men's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics.[4]

Australia men's national basketball team – 2004 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. # Name Age – Date of birth Ht. Club Ctr.
F 4 Ronaldson, Tony 32 – (1972-05-25)25 May 1972 Script error: No such module "convert". Perth Wildcats 23x15px
G 5 Maher, Brett 31 – (1973-04-17)17 April 1973 Script error: No such module "convert". Adelaide 36ers 23x15px
F 6 Bogut, Andrew 19 – (1984-11-28)28 November 1984 Script error: No such module "convert". University of Utah 23x15px
F 7 Cattalini, Martin 30 – (1973-10-04)4 October 1973 Script error: No such module "convert". Adelaide 36ers 23x15px
G 8 Rillie, John 32 – (1971-11-04)4 November 1971 Script error: No such module "convert". West Sydney Razorbacks 23x15px
G 9 Bruton, C. J. 28 – (1975-12-13)13 December 1975 Script error: No such module "convert". Sydney Kings 23x15px
G/F 10 Smith, Jason 29 – (1974-10-20)20 October 1974 Script error: No such module "convert". Sydney Kings 23x15px
G 11 Heal, Shane (C) 33 – (1970-09-06)6 September 1970 Script error: No such module "convert". Sydney Kings 23x15px
F 12 Saville, Glen 28 – (1976-01-17)17 January 1976 Script error: No such module "convert". Wollongong Hawks 23x15px
C 13 Andersen, David 24 – (1980-06-23)23 June 1980 Script error: No such module "convert". Montepaschi Siena 23x15px
F 14 Nielsen, Matthew 26 – (1978-02-03)3 February 1978 Script error: No such module "convert". Sydney Kings 23x15px
C 15 Rogers, Paul 30 – (1973-09-29)29 September 1973 Script error: No such module "convert". Casademont Girona 23x15px
Head coach
Assistant coach(es)

Legend
  • (C) Team captain
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of August 13, 2004
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
W L PF PA PD Pts 1st Tie 2nd Tie
23x15px Lithuania 5 0 468 414 +54 10
23x15px Greece 3 2 389 343 +46 8 1W–1L 1.10
23x15px Puerto Rico 3 2 410 411 –1 8 1W–1L 0.99
23x15px United States 3 2 418 389 +29 8 1W–1L 0.92
23x15px Australia 1 4 383 411 –28 6
23x15px Angola 0 5 321 421 –100 5
August 15, 2004
22:15
Greece 23x15px 76–54 23x15px Australia
Scoring by quarter: 23–18, 12–15, 24–18, 17–3
Pts: Papadopoulos 21
Rebs: Papadopoulos 9
Asts: Papaloukas 4
Pts: Heal, Maher 12 each
Rebs: Nielsen 6
Asts: Andersen, Heal 1 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 11,500
Referees: Pablo Estevez (ARG), José Ronfini (MEX)
August 17, 2004
11:15
Australia 23x15px 83–59 23x15px Angola
Scoring by quarter: 21–13, 24–16, 27–15, 11–15
Pts: Heal 18
Rebs: Bogut 11
Asts: Smith 3
Pts: Monteiro 18
Rebs: Gomes 9
Asts: 4 players, 1 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 2,400
Referees: Renato Santos (BRA), Vladimir Okhrimenko (RUS)
August 19, 2004
14:30
United States 23x15px 89–79 23x15px Australia
Scoring by quarter: 21–31, 26–20, 18–16, 24–12
Pts: Duncan 18
Rebs: Duncan 11
Asts: James, Marbury 5 each
Pts: Heal 17
Rebs: Andersen, Bogut 8
Asts: Heal 7
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 12,000
Referees: José Ronfini (MEX), Giampaolo Cicoria (ITA)
August 21, 2004
9:00
Australia 23x15px 82–87 23x15px Puerto Rico
Scoring by quarter: 23–13, 28–28, 17–24, 14–22
Pts: Nielsen 20
Rebs: Bogut 11
Asts: Heal 6
Pts: Santiago 20
Rebs: Ortiz 6
Asts: Arroyo 7
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 6,500
Referees: Vicente Bulto (ESP), Pablo Estevez (ARG)
August 23, 2004
11:15
Lithuania 23x15px 100–85 23x15px Australia
Scoring by quarter: 20–19, 32–9, 23–38, 25–19
Pts: Javtokas 23
Rebs: Javtokas 9
Asts: Jasikevičius 4
Pts: Bogut, Saville 21 each
Rebs: Bogut 9
Asts: Heal 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 7,650
Referees: Vicente Bulto (ESP), Alejandro Chiti (ARG)
Classification round (9th–10th place)
August 24, 2004
16:45
9th place
New Zealand 23x15px 80–98 23x15px Australia
Scoring by quarter: 15–28, 19–20, 18–26, 28–24
Pts: Jones 26
Rebs: Marks 6
Asts: Dickel 3
Pts: Heal 30
Rebs: Bogut 10
Asts: 3 players, 3 each
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 4,250
Referees: Zoran Šutulović (SCG), Vladimir Okhrimenko (RUS)

Women's tournament

Roster

The following is the Australia roster in the women's basketball tournament of the 2004 Summer Olympics.[5]

Australia women's national basketball team – 2004 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. # Name Age – Date of birth Ht. Club Ctr.
G 4 Poto, Alicia 26 – (1978-03-28)28 March 1978 Script error: No such module "convert". Aix-en-Provence 23x15px
G 5 Tranquilli, Allison 31 – (1972-09-12)12 September 1972 Script error: No such module "convert". PVSK Pecs 23x15px
G 6 Brondello, Sandy 35 – (1968-08-20)20 August 1968 Script error: No such module "convert". Ros Casares Valencia 23x15px
F 7 Taylor, Penny 23 – (1981-05-24)24 May 1981 Script error: No such module "convert". Phoenix Mercury 23x15px
C 8 Batkovic, Suzy 23 – (1980-12-17)17 December 1980 Script error: No such module "convert". US Valenciennes 23x15px
F 9 Fallon, Trisha (C) 32 – (1972-07-23)23 July 1972 Script error: No such module "convert". Ros Casares Valencia 23x15px
G 10 Harrower, Kristi 29 – (1975-03-04)4 March 1975 Script error: No such module "convert". Aix-en-Provence 23x15px
F 11 Summerton, Laura 20 – (1983-12-13)13 December 1983 Script error: No such module "convert". Adelaide Lightning 23x15px
G 12 Snell, Belinda 23 – (1981-01-10)10 January 1981 Script error: No such module "convert". Sydney Uni Flames 23x15px
F 13 Porter, Natalie 23 – (1980-12-16)16 December 1980 Script error: No such module "convert". Townsville Fire 23x15px
F 14 Sporn, Rachael 36 – (1968-05-26)26 May 1968 Script error: No such module "convert". Adelaide Lightning 23x15px
F 15 Jackson, Lauren 23 – (1981-05-11)11 May 1981 Script error: No such module "convert". Seattle Storm 23x15px
Head coach
Assistant coach(es)

Legend
  • (C) Team captain
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of August 13, 2004
Group play
Qualified for the quarterfinals
Team
W L PF PA PD Pts Tie
23x15px Spain 5 0 405 349 +56 10
23x15px Italy 3 2 371 341 +30 8 1W–0L
23x15px Argentina 3 2 414 396 +18 8 0W–1L
23x15px China 2 3 303 382 −79 7
23x15px New Zealand 1 4 399 413 −14 6 1W–0L
23x15px Serbia and Montenegro 1 4 377 388 −11 6 0W–1L


August 14
9:00
Australia 23x15px 85–73 23x15px Nigeria
Scoring by quarter: 20–18, 26–14, 16–12, 23–29
Pts: Batkovic, Taylor 11
Rebs: Batkovic 7
Asts: Fallon, Harrower 4
Pts: Udoka 26
Rebs: Amachree, Sadiq 8
Asts: Umoh 2
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 302
Referees:
Philippe Leemann (France)
Valdu Suurkask (Estonia)
August 16
22:15
Russia 23x15px 56–75 23x15px Australia
Scoring by quarter: 12–21, 21–15, 15–16, 8–23
Pts: Korstin 12
Rebs: Korstin 9
Asts: Osipova, Rakhmatulina 3
Pts: Taylor 26
Rebs: Jackson, Taylor 10
Asts: Harrower 4
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 2,430
Referees:
Reynaldo Mercedes Sanchez (Dom. Republic)
Nancy Ethier (Canada)
August 18
11:15
Template:Country data JPN 78–97 23x15px Australia
Scoring by quarter: 20–26, 15–30, 10–26, 33–15
Pts: Oga 21
Rebs: Yano 4
Asts: Kawabata, Tachikawa 2
Pts: Jackson 31
Rebs: Jackson 9
Asts: Tranquilli 5
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 500
Referees:
Alejandro Chiti (Argentina)
Song Yanping (China)
August 20
20:00
Australia 23x15px 77–40 23x15px Greece
Scoring by quarter: 18–13, 21–8, 20–9, 18–10
Pts: Jackson 20
Rebs: Jackson 12
Asts: Batkovic 2
Pts: Maltsi 9
Rebs: Maltsi 10
Asts: Saregkou 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 4,000
Referees:
Virginijus Dovidavicius (Lithuania)
Giampaolo Cicoria (Italy)
August 22
14:30
Brazil 23x15px 66–84 23x15px Australia
Scoring by quarter: 21–20, 14–20, 18–22, 13–22
Pts: Luz 16
Rebs: Oliveira 11
Asts: Castro Marques, Arcain 3
Pts: Jackson 24
Rebs: Snell 8
Asts: Fallon, Snell 3
Helliniko Indoor Arena, Athens
Attendance: 3,450
Referees:
Corbin Sean (United States)
Giampaolo Cicoria (Italy)
Quarterfinal
August 25
22:15
Australia 23x15px 94–55 23x15px New Zealand
Scoring by quarter: 26–13, 19–18, 26–13, 23–11
Pts: Jackson 28
Rebs: Snell 10
Asts: Taylor 4
Pts: G. Farmer 15
Rebs: Loffhagen 11
Asts: Four players 2
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 8,100
Referees:
Ma Li Jun (China)
Tatiana Steigerwald (Brazil)
Semifinal
August 27
16:45
Brazil 23x15px 75–88 23x15px Australia
Scoring by quarter: 21–21, 15–21, 20–21, 19–25
Pts: Castro Marques 25
Rebs: Oliveira 8
Asts: Luz 2
Pts: Jackson 26
Rebs: Jackson 13
Asts: Harrower 4
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 4,150
Referees:
Jorge Vazquez (Puerto Rico)
Virginijus Dovidavicius (Lithuania)
Gold Medal Final
August 28
16:15
United States 23x15px 74–63 23x15px Australia
Scoring by quarter: 17–14, 12–12, 23–24, 22–13
Pts: Thompson 18
Rebs: Leslie 8
Asts: Thompson 3
Pts: Taylor 16
Rebs: Jackson 14
Asts: Fallon, Jackson 2
Olympic Indoor Hall, Athens
Attendance: 10,120
Referees:
Chantal Julien (France)
José Reyes Ronfini (Mexico)
File:Silver medal icon.svg Won Silver Medal

Boxing

Australia has qualified nine boxers for the Olympics based on their performances from the Oceanian Qualification Tournament.

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Peter Wakefield Light flyweight BYE 22x20px Jermia (NAM)
L 20–29
Did not advance
Bradley Hore Flyweight 22x20px Siler (USA)
L 18–32
Did not advance
Joel Brunker Bantamweight 22x20px Mammadov (AZE)
L RSC
Did not advance
Ryan Langham Featherweight 22x20px Simion (ROM)
L RSC
Did not advance
Anthony Little Lightweight 22x20px Chobba (TUN)
W 27–8
22x20px Khrachev (RUS)
L RSC
Did not advance
Anoushirvan Nourian Light welterweight 22x20px Julie (SEY)
W 51–22
22x20px di Rocco (ITA)
L 25–33
Did not advance
Gerard O'Mahony Welterweight 22x20px Polyakov (UKR)
L 27–54
Did not advance
Jamie Pittman Middleweight 22x20px Wilaschek (GER)
L 23–24
Did not advance
Adam Forsyth Heavyweight N/A 22x20px Đipalo (CRO)
W 32–22
22x20px Elsayed (EGY)
L 12–27
Did not advance

Canoeing

Slalom

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank Total Rank
Robin Bell Men's C-1 100.11 4 112.57 13 212.68 12 Q 97.48 4 Q 95.35 2 192.83 4
Warwick Draper Men's K-1 99.69 16 101.41 20 201.10 18 Q 97.03 10 Q 100.40 7 197.43 9
Mark Bellofiore
Lachie Milne
Men's C-2 114.07 8 164.29 12 278.36 12 Did not advance
Louise Natoli Women's K-1 115.83 8 111.38 =7 227.21 8 Q 113.24 9 Q 113.20 6 227.44 7

Sprint

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Martin Marinov C-1 500 m 1:49.698 2 q 1:51.219 4 Did not advance
Nathan Baggaley K-1 500 m 1:37.997 2 q 1:39.031 2 Q 1:38.467 File:Silver medal icon.svg
K-1 1000 m 3:29.414 2 q 3:28.417 1 Q 3:28.310 4
Nathan Baggaley
Clint Robinson
K-2 500 m 1:30.869 4 q 1:30.710 2 Q 1:27.920 File:Silver medal icon.svg
Daniel Collins
David Rhodes
K-2 1000 m 3:11.272 3 Q BYE 3:19.956 4
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Amanda Rankin K-1 500 m 1:56.678 7 q 1:56.198 8 Did not advance
Paula Harvey
Susan Tegg
K-2 500 m 1:46.319 7 q 1:51.402 9 Did not advance
Kate Barclay
Chantal Meek
Lisa Oldenhof
Amanda Rankin
K-4 500 m 1:35.078 4 q 1:33.977 1 Q 1:38.116 6

Qualification Legend: Q = Qualify to final; q = Qualify to semifinal

Cycling

Road

Men
Athlete Event Time Rank
Baden Cooke Road race Did not finish
Robbie McEwen 5:41:56 11
Stuart O'Grady 5:41:56 33
Michael Rogers Road race Did not finish
Time trial 58:01.67 File:Bronze medal icon.svg
Matt White Road race Did not finish
Women
Athlete Event Time Rank
Sara Carrigan Road race 3:24:24 File:Gold medal icon.svg
Olivia Gollan 3:25:42 12
Oenone Wood Road race 3:25:03 4
Time trial 32:16.00 6

Track

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Ryan Bayley Men's sprint 10.177
70.477
1 22x20px Nimke (GER)
W 10.510
68.506
BYE 22x20px Ng (MAS)
W 10.520
68.441
BYE 22x20px Forde (BAR)
W 10.733,
W 10.807
22x20px Gané (FRA)
W 10.546,
W 10.638
22x20px Bos (NED)
L, W 10.661,
W 10.743
File:Gold medal icon.svg
Sean Eadie 10.454
68.873
9 22x20px Kwiatkowski (POL)
W 11.025
65.306
BYE 22x20px Bourgain (FRA)
L
22x20px Edgar (GBR)
22x20px Ng (MAS)
L
Did not advance 9th place final
22x20px Villanueva (ESP)
22x20px Mulder (NED)
22x20px Ng (MAS)
L
12
Anna Meares Women's sprint 11.291
63.737
1 22x20px Radanova (BUL)
W 11.927
60.367
BYE N/A 22x20px Meinke (GER)
W 11.916,
W 12.048
22x20px Muenzer (CAN)
W 11.802, L, L
22x20px Grankovskaya (RUS)
W 12.042,
W 11.822
File:Bronze medal icon.svg
Ryan Bayley
Sean Eadie
Shane Kelly
Men's team sprint 44.512
60.657
5 Q Spain Spain (ESP)
W 44.320
60.920
N/A France France (FRA)
L 44.404
60.805
4
Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Results
Rank Opponent
Results
Rank
Bradley McGee Men's individual pursuit 4:17.510 3 Q 22x20px Bartko (GER)
4:17.978
2 Q 22x20px Wiggins (GBR)
4:20.436
File:Silver medal icon.svg
Luke Roberts 4:19.353 7 Q 22x20px Escobar (ESP)
4:20.336
5 Did not advance
Katherine Bates Women's individual pursuit 3:31.236 4 Q 22x20px Chalykh (RUS)
3:34.743
4 Q 22x20px van Moorsel (NED)
3:31.715
4
Katie Mactier 3:29.945 2 Q 22x20px Davies (GBR)
3:28.095
2 Q 22x20px Ulmer (NZL)
3:27.650
File:Silver medal icon.svg
Graeme Brown
Peter Dawson*
Brett Lancaster
Bradley McGee
Luke Roberts
Stephen Wooldridge*
Men's team pursuit 4:00.613 1 Q Lithuania Lithuania (LTU)
3:56.610
1 Q Great Britain Great Britain (GBR)
3:58.233
File:Gold medal icon.svg
Time trial
Athlete Event Time Rank
Shane Kelly Men's time trial 1:01.224 4
Anna Meares Women's time trial 33.952 WR File:Gold medal icon.svg
Keirin
Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Final
Rank Rank Rank Rank
Ryan Bayley Men's keirin 1 Q BYE 1 Q File:Gold medal icon.svg
Shane Kelly 1 Q BYE 1 Q File:Bronze medal icon.svg
Omnium
Athlete Event Points Laps Rank
Mark Renshaw Men's points race 20 2 6
Katherine Bates Women's points race 7 0 8
Graeme Brown
Stuart O'Grady
Men's madison 22 0 File:Gold medal icon.svg

Mountain biking

Athlete Event Time Rank
Joshua Fleming Men's cross-country 2:29:54 31
Sid Taberlay 2:26:16 23
Lisa Mathison Women's cross-country 2:07:01 10

Diving

Men
Athlete Events Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Steven Barnett 3 m springboard 397.71 17 Q 614.76 16 Did not advance
Robert Newbery 429.09 10 Q 657.69 10 Q 620.34 12
Mathew Helm 10 m platform 513.06 1 Q 722.40 1 Q 730.56 File:Silver medal icon.svg
Robert Newbery 461.91 7 Q 655.89 5 Q 640.65 8
Steven Barnett
Robert Newbery
3 m synchronized springboard N/A 349.59 File:Bronze medal icon.svg
Mathew Helm
Robert Newbery
10 m synchronized platform N/A 366.84 File:Bronze medal icon.svg
Women
Athlete Events Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Irina Lashko 3 m springboard 303.66 8 Q 550.17 4 Q 551.97 7
Loudy Tourky 310.65 5 Q 538.44 6 Q 566.94 6
Chantelle Newbery 10 m platform 346.95 6 Q 545.25 3 Q 590.31 File:Gold medal icon.svg
Loudy Tourky 367.23 2 Q 560.10 1 Q 561.66 File:Bronze medal icon.svg
Irina Lashko
Chantelle Newbery
3 m synchronized springboard N/A 309.30 File:Bronze medal icon.svg
Lynda Folauhola
Loudy Tourky
10 m synchronized platform N/A 313.92 4

Equestrian

Dressage

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Mary Hanna Limbo Individual 65.500 39 Did not advance
Ricky MacMillan Crisp 65.917 37 Did not advance

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Olivia Bunn Top of the Line Individual 45.20 =17 1.20 46.40 15 Retired Did not advance
Phillip Dutton Nova Top 46.80 # 22 0.00 46.80 16 4.00 50.80 10 Q 12.00 62.80 13 62.80 13
Andrew Hoy Mr Pracatan 43.60 =12 75.80 # 119.40 # 62 16.00 135.40 # 57 Did not advance 135.40 57
Rebel Morrow Oaklea Groover 40.60 8 1.60 # 42.20 7 8.00 50.20 9 Q 10.00 60.20 11 60.20 11
Stuart Tinney Jeepster 48.80 # 28 0.00 48.80 # 19 36.00 # 84.80 38 Did not advance 84.80 38
Olivia Bunn
Phillip Dutton
Andrew Hoy
Rebel Morrow
Stuart Tinney
See above Team 129.40 5 1.20 135.40 =3 28.00 185.80 10 N/A 185.80 6

"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.

Show jumping

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Tim Amitrano Mr Innocent Individual 38 75 48 86 71 Retired Did not advance

Fencing

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Seamus Robinson Individual épée BYE 22x20px Kolobkov (RUS)
L 5–15
Did not advance
Frank Bartolillo Individual foil BYE 22x20px Wu Hx (CHN)
L 8–15
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Evelyn Halls Individual épée BYE 22x20px Lee G-N (KOR)
W 15–14
22x20px Nisima (FRA)
L 10–15
Did not advance

Field hockey

Australia qualified a men's and a women's team. Each team had 16 athletes with two reserves.

Men's tournament

Roster

Head coach: Barry Dancer

Group play
Team Pld W D L GF GA Pts
23x15px Netherlands 5 5 0 0 16 9 15
23x15px Australia 5 3 1 1 14 10 10
23x15px New Zealand 5 3 0 2 13 11 9
Template:Country data India 5 1 1 3 11 13 4
23x15px South Africa 5 1 0 4 9 15 3
23x15px Argentina 5 0 2 3 8 13 2
15 August 2004
08:30
Australia 23x15px 4 – 1 23x15px New Zealand
Elder Goal 15'
Dwyer Goal 24'42'60'
Report Smith Goal 58'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
David Leiper (GBR)
Amarjit Singh (MAS)

17 August 2004
10:30
Argentina 23x15px 2 – 2 23x15px Australia
Almada Goal 2'31' Report Dwyer Goal 26'66'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Christian Blasch (GER)
Jason McCracken (NZL)

19 August 2004
20:30
Australia 23x15px 4 – 3 Template:Country data India
Elder Goal 11'
Dwyer Goal 38'
McCann Goal 49'
Brennan Goal 70'
Report Thakur Goal 6'
G. A. Singh Goal 50'
Halappa Goal 52'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Henrik Ehlers (DEN)
John Wright (RSA)

21 August 2004
18:00
South Africa 23x15px 2 – 3 23x15px Australia
Nicol Goal 4'
Smith Goal 29'
Report Brooks Goal 17'
Eglington Goal 19'
Brennan Goal 47'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Henrik Ehlers (DEN)
Satinder Kumar (IND)

23 August 2004
20:30
Australia 23x15px 1 – 2 23x15px Netherlands
Brooks Goal 28' Report Taekema Goal 10'13'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Xavier Adell (ESP)
Amarjit Singh (MAS)

Semifinals
25 August 2004
21:00
Spain 23x15px 3 – 6 23x15px Australia
Tubau Goal 8'
Ribas Goal 49'67'
Report Elder Goal 3'
McCann Goal 23'44'
Wells Goal 27'
Schubert Goal 51'53'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
John Wright (RSA)
Henrik Ehlers (DEN)

Gold Medal Final
27 August 2004
20:30
Netherlands 23x15px 1 – 2 (a.e.t.) 23x15px Australia
Brouwer Goal 29' Report Brooks Goal 37'
Dwyer Goal 78'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Ray O'Connor (IRL)
John Wright (RSA)
File:Gold medal icon.svg Won Gold Medal

Women's tournament

Roster

Head coach: David Bell

Group play
Team Pld W D L GF GA Pts
23x15px Netherlands 4 4 0 0 14 5 12
23x15px Germany 4 2 0 2 6 10 6
Template:Country data South Korea 4 1 1 2 9 8 4
23x15px Australia 4 1 1 2 6 5 4
23x15px South Africa 4 1 0 3 5 12 3
14 August 2004
18:00
Australia 23x15px 1 – 2 23x15px Germany
Towers Goal 58' Report Ernsting-Krienke Goal 21'
Müller Goal 34'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Soledad Iparraguirre (ARG)
Chieko Akiyama (JPN)

16 August 2004
10:30
South Africa 23x15px 0 – 3 23x15px Australia
Report Towers Goal 28'
Faulkner Goal 34'
Gallagher Goal 59'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Sarah Garnett (NZL)
Ute Conen (GER)

20 August 2004
08:30
Template:Country data South Korea 2 – 2 23x15px Australia
Park Mi-Hyun Goal 31'
Kim Seong-Eun Goal 46'
Report Dobson Goal 6'
Powell Goal 43'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Soledad Iparraguirre (ARG)
Marelize de Klerk (RSA)

22 August 2004
20:00
Australia 23x15px 0 – 1 23x15px Netherlands
Report Donners Goal 47'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Marelize de Klerk (RSA)
Gina Spitaleri (ITA)

Fifth-Eighth Place Semifinal
24 August 2004
11:00
Template:Country data Japan 1 – 3 23x15px Australia
Komori Goal 15' Report Gallagher Goal 27'
Faulkner Goal 33'
Powell Goal 37'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Sarah Garnett (NZL)
Carolina de la Fuente (ARG)

Fifth Place Final
27 August 2004
11:00
New Zealand 23x15px 0 – 3 23x15px Australia
Report Towers Goal 14'
Powell Goal 42'67'

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="vertical-align:top; font-size:85%"

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-

Umpires:
Chieko Akiyama (JPN)
Gina Spitaleri (ITA)

Football

Men's tournament

Roster

Head coach: Frank Farina

0#0 Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals Club
1 1GK Brad Jones (1982-03-19)19 March 1982 (aged 22) 4 0 23x15px Middlesbrough
2 2DF Jade North (1982-01-07)7 January 1982 (aged 22) 38 5 23x15px Perth Glory
3 2DF Shane Cansdell-Sherriff (1982-11-10)10 November 1982 (aged 21) 21 4 23x15px Aarhus GF
4 2DF Craig Moore (1975-12-12)12 December 1975 (aged 28) 60 3 23x15px Rangers
5 3MF Jon McKain (1982-09-21)21 September 1982 (aged 21) 16 2 23x15px FC National Bucharest
6 2DF Adrian Madaschi (1982-07-11)11 July 1982 (aged 22) 19 3 23x15px Partick Thistle
7 3MF Ahmad Elrich (1981-05-30)30 May 1981 (aged 23) 35 7 23x15px Parramatta Power
8 3MF Luke Wilkshire (1981-10-02)2 October 1981 (aged 22) 22 5 23x15px Bristol City
9 3MF John Aloisi (1976-02-05)5 February 1976 (aged 28) 38 18 23x15px Osasuna
10 3MF Tim Cahill (1979-12-06)6 December 1979 (aged 24) 4 6 23x15px Millwall
11 4FW Alex Brosque (1983-10-12)12 October 1983 (aged 20) 22 5 23x15px Marconi Stallions
12 2DF David Tarka (1983-02-11)11 February 1983 (aged 21) 19 1 23x15px Nottingham Forest
13 3MF Carl Valeri (1984-08-14)14 August 1984 (aged 19) 34 3 23x15px Inter Milan
14 4FW Brett Holman (1984-03-27)27 March 1984 (aged 20) 18 7 23x15px Excelsior Rotterdam
15 3MF Anthony Danze (1984-03-15)15 March 1984 (aged 20) 21 8 23x15px Perth Glory
16 3MF Spase Dilevski (1985-05-13)13 May 1985 (aged 19) 25 2 23x15px Tottenham Hotspur
17 3MF Ryan Griffiths (1981-08-21)21 August 1981 (aged 22) 8 2 23x15px Newcastle United Jets
18 1GK Eugene Galeković (1981-06-12)12 June 1981 (aged 23) 6 0 23x15px South Melbourne FC
Group play
Team Pld W D L GF GA GD Pts
23x15px Argentina 3 3 0 0 9 0 +9 9
23x15px Australia 3 1 1 1 6 3 +3 4
23x15px Tunisia 3 1 1 1 4 5 −1 4
23x15px Serbia and Montenegro 3 0 0 3 3 14 −11 0

11 August 2004
20:30
Tunisia 23x15px 1 – 1 23x15px Australia
Zitouni Goal 69' Report Aloisi Goal 45'
Pankritio Stadium, Heraklion
Attendance: 15,757
Referee: Kyros Vassaras (Greece)



Quarterfinal

Women's tournament

Roster

Head coach: Adrian Santrac

0#0 Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals Club
1 1GK Cassandra Kell (1980-01-20)20 January 1980 (aged 24) 19 0 23x15px New South Wales Sapphires
2 2DF Rhian Davies (1981-01-05)5 January 1981 (aged 23) 33 2 23x15px Canberra Eclipse
3 2DF Sacha Wainwright (1972-02-06)6 February 1972 (aged 32) 61 2 23x15px Canberra Eclipse
4 2DF Dianne Alagich (1979-05-12)12 May 1979 (aged 25) 50 3 23x15px Adelaide Sensation
5 2DF Cheryl Salisbury (1974-03-08)8 March 1974 (aged 30) 18 4 23x15px New York Power
6 3MF Sally Shipard (1987-10-20)20 October 1987 (aged 16) 1 0 23x15px New South Wales Sapphires
7 4FW Sarah Walsh (1983-01-11)11 January 1983 (aged 21) 7 4 23x15px Queensland Sting
8 3MF Heather Garriock (1982-12-21)21 December 1982 (aged 21) 49 8 23x15px Queensland Sting
9 3MF Kylie Ledbrook (1986-03-20)20 March 1986 (aged 18) 4 0 23x15px New South Wales Sapphires
10 3MF Joanne Peters (1979-03-11)11 March 1979 (aged 25) 64 15 23x15px New York Power
11 4FW Lisa De Vanna (1984-11-14)14 November 1984 (aged 19) 6 3 23x15px Adelaide Sensation
12 2DF Karla Reuter (1984-06-14)14 June 1984 (aged 20) 13 0 23x15px Queensland Sting
13 2DF Thea Slatyer (1983-02-02)2 February 1983 (aged 21) 15 1 23x15px New South Wales Sapphires
14 3MF Gillian Foster (1976-08-28)28 August 1976 (aged 27) 32 1 23x15px Canberra Eclipse
15 3MF Tal Karp (1981-12-30)30 December 1981 (aged 22) 27 2 23x15px Canberra Eclipse
16 4FW Selin Kuralay (1985-01-25)25 January 1985 (aged 19) 7 1 23x15px Victoria Vision
17 3MF Danielle Small (1979-02-07)7 February 1979 (aged 25) 28 6 23x15px New South Wales Sapphires
18 1GK Melissa Barbieri (1980-08-08)8 August 1980 (aged 24) 16 0 23x15px Victoria Vision
Group play
Team Pld W D L GF GA GD Pts
23x15px United States 3 2 1 0 6 1 +5 7
23x15px Brazil 3 2 0 1 8 2 +6 6
23x15px Australia 3 1 1 1 2 2 0 4
23x15px Greece 3 0 0 3 0 11 −11 0

August 11, 2004
18:00
Brazil 23x15px 1 – 0 23x15px Australia
Marta Goal 36' Report
Kaftanzoglio Stadium, Thessaloniki
Attendance: 25.152
Referee: Damková (Czech Republic)

August 14, 2004
20:30
Greece 23x15px 0 – 1 23x15px Australia
Report Garriock Goal 27'
Pankritio Stadium, Heraklion
Attendance: 8.857
Referee: D'Coth (India)

August 17, 2004
20:30
United States 23x15px 1 – 1 23x15px Australia
Lilly Goal 19' Report Peters Goal 82'
Kaftanzoglio Stadium, Thessaloniki
Attendance: 3.320
Referee: Ionescu (Romania)

Quarterfinal

August 20, 2004
21:00
Sweden 23x15px 2 – 1 23x15px Australia
Ljungberg Goal 25'
Larsson Goal 30'
Report De Vanna Goal 48'
Panthessaliko Stadium, Volos
Attendance: 4.811
Referee: Damková (Czech Republic)

Gymnastics

Artistic

Australia qualified a women's team and an individual man.

Men
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
F PH R V PB HB F PH R V PB HB
Philippe Rizzo Pommel horse N/A 8.700 N/A 8.700 70 Did not advance
Parallel bars N/A 9.700 N/A 9.700 12 Did not advance
Parallel bars N/A 8.950 8.950 66 Did not advance
Women
Team
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Stephanie Moorhouse Team 8.875 9.337 9.162 8.850 36.224 30 q N/A 9.187 9.037 N/A
Melissa Munro 9.225 N/A 9.312 9.187 N/A 9.162 N/A 9.150 8.912 N/A
Karen Nguyen 9.087 9.300 N/A 8.725 N/A 9.112 N/A
Monette Russo 9.050 9.437 8.887 9.062 34.436 25 Q* N/A 8.125 N/A
Lisa Skinner N/A 9.387 8.700 N/A N/A 9.425 N/A
Allana Slater 9.212 8.775 9.587 Q 9.337 37.011 17 Q 9.175 9.550 8.637 9.375 N/A
Total 58.625 59.450 58.325 59.050 235.450 5 Q 27.449 27.100 26.974 27.324 108.847 8

* Monette Russo supposedly qualified for the all-around final, but later withdrew because of injury.

Individual finals
Athlete Event Apparatus Total Rank
V UB BB F
Stephanie Moorhouse All-around 9.037 8.587 8.200 8.925 35.723 20
Allana Slater All-around 9.175 9.362 9.212 9.350 37.099 10
Balance beam N/A 8.750 N/A 8.750 8

Rhythmic

Athlete Event Qualification Final
Rope Hoop Clubs Ribbon Total Rank Rope Hoop Clubs Ribbon Total Rank
Penelope Blackmore Individual 19.575 19.325 19.600 14.550 73.050 23 Did not advance

Trampoline

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Lesley Daly Women's 58.90 13 Did not advance

Judo

Australia has qualified a total of twelve judoka (seven men and five women) for the Games.[6]

Men
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Scott Fernandis −60 kg 22x20px Fallon (GBR)
L 0000–1000
Did not advance
Heath Young −66 kg 22x20px Paz (BOL)
W 0103–0000
22x20px Arencibia (CUB)
L 0001–1001
Did not advance 22x20px Ortíz (VEN)
L 0000–1000
Did not advance
Andrew Collett −73 kg 22x20px Wiłkomirski (POL)
L 0001–1001
Did not advance
Morgan Endicott-Davies −81 kg 22x20px Iliadis (GRE)
L 0000–1002
Did not advance 22x20px Sganga (ARG)
W 1000–0000
22x20px Kwon Y-W (KOR)
L 0000–1001
Did not advance
Daniel Kelly −90 kg 22x20px Gordon (GBR)
L 0000–1100
Did not advance 22x20px Geraldino (DOM)
W 1010–0000
22x20px Honorato (BRA)
W 0011–0010
22x20px Taov (RUS)
L 0001–0100
Did not advance
Martin Kelly −100 kg 22x20px Jackman (BAR)
W 1101–0010
22x20px Inoue (JPN)
L 0000–1000
Did not advance
Semir Pepic +100 kg 22x20px Camacho (COL)
W 1000–0000
22x20px Boonzaayer (USA)
W 1010–0000
22x20px Miran (IRI)
L 0100–0110
Did not advance BYE 22x20px Tataroğlu (TUR)
L 0010–0110
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Repechage 3 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Sonya Chervonsky −48 kg 22x20px Jossinet (FRA)
L 0000–0200
Did not advance 22x20px Moskvina (BLR)
L 0000–1000
Did not advance
Maria Pekli −57 kg 22x20px Göldi (SUI)
L 0000–1000
Did not advance
Carly Dixon −63 kg BYE 22x20px Décosse (FRA)
L 0000–1010
Did not advance
Catherine Arlove −70 kg BYE 22x20px Pažoutová (CZE)
W 0100–0001
22x20px Kim R-M (PRK)
W 0100–0010
22x20px Ueno (JPN)
L 0010–0100
BYE 22x20px Qin Dy (CHN)
L 0001–1010
5
Jessica Malone +78 kg BYE 22x20px Tsukada (JPN)
L 0000–1000
Did not advance BYE 22x20px Prokofyeva (UKR)
L 0000–1000
Did not advance

Modern pentathlon

Based on the results from the 2003 Asian/Oceanian Championships, 1996 Olympic champion Alexander Parygin and Eszter Hortobagyi have qualified for modern pentathlon events in Athens. Parygin also previously competed for Kazakhstan.[7]

Athlete Event Shooting
(10 m air pistol)
Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Running
(3000 m)
Total points Final rank
Points Rank MP Points Results Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Alexander Parygin Men's 169 28 964 13–18 =23 748 2:14.14 28 1192 196 26 1004 10:01.57 17 996 4904 27
Eszter Hortobagyi Women's 169 18 964 11–20 =29 692 2:29.42 26 1128 56 5 1144 11:11.44 11 1036 4964 20

Rowing

Men
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Craig Jones Single sculls 7:19.71 2 R 7:06.13 1 SA/B/C 7:05.66 4 FB 6:58.48 11
Drew Ginn
James Tomkins
Pair 6:55.04 1 SA/B BYE 6:22.60 1 FA 6:30.76 File:Gold medal icon.svg
Peter Hardcastle
Brendan Long
Double sculls 6:52.34 3 SA/B BYE 6:22.69 6 FB 6:22.57 11
George Jelbart
Cameron Wurf
Lightweight double sculls 6:28.94 4 R 6:26.10 3 SC/D 6:27.68 1 FC 6:51.32 16
David Dennis
Robert Jahrling
Tom Laurich
David McGowan
Four 6:21.97 1 SA/B BYE 5:51.81 2 FA 6:13.06 4
Scott Brennan
David Crawshay
Shaun Coulton
Duncan Free
Quadruple sculls 5:46.32 3 SA/B BYE 5:45.45 4 FB 6:02.31 7
Simon Burgess
Ben Cureton
Anthony Edwards
Glen Loftus
Lightweight four 5:50.24 1 SA/B BYE 5:55.22 2 FA 5:57.43 File:Silver medal icon.svg
Boden Hanson
Mike McKay
Stuart Reside
James Stewart
Geoffrey Stewart
Stephen Stewart
Stefan Szczurowski
Michael Toon (cox)
Stuart Welch
Eight 5:23.23 1 FA BYE N/A 5:45.38 File:Bronze medal icon.svg
Women
Athlete Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Donna Martin
Jane Robinson
Double sculls 7:41.20 4 R 7:04.69 3 FB N/A 6:55.17 9
Amber Halliday
Sally Newmarch
Lightweight double sculls 6:49.90 WR 1 SA/B BYE 6:54.01 1 FA 6:59.91 4
Amber Bradley
Dana Faletic
Kerry Hore
Rebecca Sattin
Quadruple sculls 6:23.46 3 R 6:24.67 3 FA N/A 6:34.73 File:Bronze medal icon.svg
Kyeema Doyle
Katie Foulkes (cox)
Monique Heinke
Catriona Oliver
Sarah Outhwaite
Sally Robbins
Victoria Roberts
Jodi Winter
Julia Wilson
Eight 6:02.77 4 R 6:09.64 3 FA N/A 6:31.65 6

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; R=Repechage

Sailing

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Lars Kleppich Mistral 9 12 10 4 13 2 8 6 6 31 14 84 8
Anthony Nossiter Finn 18 8 4 7 8 13 1 8 20 6 25 93 6
Malcolm Page
Nathan Wilmot
470 12 DSQ 3 3 19 3 4 18 3 26 OCS 119 12
Colin Beashel
David Giles
Star 9 7 OCS 5 4 13 11 16 14 6 13 98 15
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Jessica Crisp Mistral 4 11 13 5 7 6 7 7 9 5 13 74 6
Sarah Blanck Europe 3 7 2 11 9 2 13 8 12 8 24 75 4
Jenny Armstrong
Belinda Stowell
470 14 12 6 14 11 11 10 8 13 9 19 108 14
Nicky Bethwaite
Karyn Gojnich
Kristen Kosmala
Yngling 11 11 12 10 8 16 5 2 13 10 10 92 13
Open
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 M*
Michael Blackburn Laser 18 2 10 19 5 6 2 20 13 17 N/A 32 112 9
Gary Boyd
Chris Nicholson
49er 13 6 15 1 17 18 10 1 7 3 1 17 2 1 20 11 105 7
Darren Bundock
John Forbes
Tornado 9 7 12 11 1 2 3 4 12 1 N/A 14 62 6

M = Medal race; OCS = On course side of the starting line; DSQ = Disqualified; DNF = Did not finish; DNS= Did not start; RDG = Redress given

Shooting

Men
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
George Barton Skeet 118 =29 Did not advance
Michael Diamond Trap 119 =7 Did not advance
Steve Haberman Double trap 129 15 Did not advance
Matthew Inabinet 10 m air rifle 584 =41 Did not advance
Timothy Lowndes 10 m air rifle 587 =35 Did not advance
50 m rifle prone 592 =16 Did not advance
50 m rifle 3 positions 1161 =12 Did not advance
David Moore 10 m air pistol 574 27 Did not advance
50 m pistol 550 =24 Did not advance
Warren Potent 50 m rifle prone 586 =42 Did not advance
Bruce Quick 25 m rapid fire pistol 571 17 Did not advance
Paul Rahman Skeet 120 =15 Did not advance
Daniel Repacholi 10 m air pistol 571 =36 Did not advance
50 m pistol 551 23 Did not advance
Thomas Turner Double trap 126 =19 Did not advance
Adam Vella Trap 121 5 Q 145 File:Bronze medal icon.svg
Bryan Wilson 10 m running target 544 19 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Final
Points Rank Points Rank
Suzanne Balogh Trap 66 1 Q 88 File:Gold medal icon.svg
Double trap 97 =13 Did not advance
Kim Frazer 50 m rifle 3 positions 555 =32 Did not advance
Lauryn Mark Skeet 69 4 Q 92 4
Sue McCready 10 m air rifle 391 =27 Did not advance
50 m rifle 3 positions 567 =25 Did not advance
Linda Ryan 10 m air pistol 376 =28 Did not advance
Susan Trindall Double trap 106 =7 Did not advance
Annette Woodward 25 m pistol 576 18 Did not advance
Lalita Yauhleuskaya 10 m air pistol 379 =21 Did not advance
25 m pistol 578 =10 Did not advance

Softball

Team Roster
Position No. Player Birth Club in 2004
C 3 Marissa Carpadios DEC/30/1977 Brisbane Panthers (East Brisbane, Queensland)
P 5 Melanie Roche NOV/09/1970 Miki House (Yao, Osaka, JPN)
IF 6 Natalie Ward DEC/24/1975
P 7 Tanya Harding JAN/23/1972 Queensland Academy of Sport Heatwave (Brisbane, Queensland)
OF 8 Sandra Allen OCT/11/1978
P 9 Tracey Mosley SEP/25/1973 West Torrens (Adelaide, South Australia)
P 10 Brooke Wilkins JUN/06/1974 Brisbane Panthers (East Brisbane, Queensland)
IF 11 Peta Edebone FEB/09/1969 Rebels Softball Club
P 14 Kerry Wyborn DEC/22/1977 Cumberland Nepean (Sydney, NSW)
IF 16 Stacey Porter MAR/29/1982 University of Hawaii (Hawaii, USA)
IF 21 Natalie Titcume DEC/06/1975 Hills Missiles (Sydney, NSW)
IF 25 Fiona Crawford FEB/21/1977 Hills Missiles (Sydney, NSW)
OF 26 Simmone Morrow OCT/31/1976 Bears (Brisbane, Queensland)
OF 27 Natalie Hodgskin MAY/24/1976 Bears (Brisbane, Queensland)
IF 28 Amanda Doman OCT/24/1977 Brisbane Panthers (East Brisbane, Queensland)
Bench Coaches
Team
Manager
Simon Roskvist AUG/07/1958
Coach Lloyd Howlett JAN/17/1948
Coach Kere Johanson DEC/07/1964
Coach Terry Downes DEC/09/1972
Preliminary Round
Team Pld W L RF RA Pct
22x20px United States 7 7 0 41 0 1.000
22x20px Australia 7 6 1 22 14 0.857
22x20px Japan 7 4 3 17 8 0.571
22x20px China 7 3 4 15 20 0.429
22x20px Canada 7 3 4 6 14 0.429
22x20px Chinese Taipei 7 2 5 3 13 0.286
22x20px Greece 7 2 5 6 24 0.286
22x20px Italy 7 1 6 8 24 0.143
August 14
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
25px Australia 0 1 0 2 1 0 0 4 7 0
25px Japan 2 0 0 8 0 0 0 2 0 2
W: Tanya Harding (1-0) L: Yukiko Ueno (0-1)
Home Run
AUS 1 : N.Titcume in 4th, 1 RBI
August 15
Team 1 2 3 4 5 R H E
25px Australia 0 0 0 0 0 0 1 0
25px United States 2 0 0 8 X 10 9 2
Game ended by Run Ahead Rule
W: Lisa Fernandez (1-0) L: Brooke Wilkins (0-1)
Home Run
USA 1 : S.Nuveman in 4th, 3 RBI
August 16
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
25px Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
25px Australia 0 0 0 1 0 0 X 1 4 0
W: Wu Chia-Yen (0-2) L: Tanya Harding (2-0)
Home Run
none
August 17
Team 1 2 3 4 5 R H E
25px Australia 2 2 2 0 2 8 10 1
25px Italy 0 0 0 0 0 0 2 1
Game end by Run Ahead Rule
W: Melanie Roche (1-0) L: Jennifer Spediacci (0-1)
Home Run
AUS 2 : S.Porter in 1st, 2 RBI;N.Titcume in 5th, 2 RBI
August 18
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 R H E
25px Australia 0 0 0 0 0 0 0 5 5 4 0
25px China 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2
W: Melanie Roche (2-0) L: Lu Wei (1-1)
Home Run
none
August 19
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
25px Australia 0 1 0 0 0 0 0 1 4 0
25px Canada 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0
W: Melanie Roche (3-0) L: Lauren Bay (2-2)
Home Run
none
August 20
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
25px Greece 2 0 0 0 0 0 0 2 4 2
25px Australia 0 0 1 2 0 0 X 3 7 1
W: Tanya Harding (3-0) L: Sarah Farnworth (2-4)
Home Run
AUS 2 : T.Mosley in 4th, 2 RBI;S.Porter in 3rd, 1 RBI
Semifinal, August 22
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
25px Australia 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
25px United States 0 0 0 1 3 1 x 5 8 0
W: Lisa Fernandez (3-0) L: Melanie Roche (3-1)
Home Run
USA: K. Kretschman in 6th, 1 RBI
Bronze Medal Game, August 22
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
25px Australia 0 0 0 0 3 0 0 3 4 0
25px Japan 0 0 0 0 0 0 0 0 3 1
W: Tanya Harding (4-0) L: Juri Takayama (1-2)
Home Run
none
File:Bronze medal icon.svg Won Bronze Medal

Swimming

Australian swimmers earned qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the A-standard time, and 1 at the B-standard time):

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Ashley Callus 50 m freestyle 22.82 26 Did not advance
100 m freestyle 50.56 31 Did not advance
Grant Hackett 200 m freestyle 1:48.90 7 Q 1:47.61 5 Q 1:46.56 5
400 m freestyle 3:46.36 1 Q N/A 3:43.43 File:Silver medal icon.svg
1500 m freestyle 15:01.89 3 Q N/A 14:43.40 OR File:Gold medal icon.svg
Regan Harrison 200 m breaststroke 2:15.86 23 Did not advance
Brett Hawke 50 m freestyle 22.42 10 Q 22.07 2 Q 22.18 6
Geoff Huegill 100 m butterfly 52.54 5 Q 52.64 6 Q 52.53 8
Adam Lucas 200 m individual medley 2:02.12 17 Did not advance
Patrick Murphy 200 m backstroke 2:01.26 18 Did not advance
Travis Nederpelt 200 m butterfly 1:58.93 17 Did not advance
400 m individual medley 4:16.77 8 Q N/A 4:20.08 8
Justin Norris 200 m butterfly 1:58.05 6 Q 1:57.96 11 Did not advance
200 m individual medley 2:03.87 27 Did not advance
400 m individual medley 4:16.90 11 N/A Did not advance
Adam Pine 100 m butterfly 53.45 20 Did not advance
Jim Piper 100 m breaststroke 1:02.16 =19 Did not advance
200 m breaststroke 2:13.79 10 Q 2:12.22 8 Q DSQ
Craig Stevens 1500 m freestyle 15:09.54 8 Q N/A 15:13.66 8
Ian Thorpe 100 m freestyle 49.17 6 Q 49.21 8 Q 48.56 File:Bronze medal icon.svg
200 m freestyle 1:47.22 1 Q 1:46.65 2 Q 1:44.71 OR File:Gold medal icon.svg
400 m freestyle 3:46.55 2 Q N/A 3:43.10 File:Gold medal icon.svg
Josh Watson 100 m backstroke 55.18 =17 Did not advance
Matt Welsh 100 m backstroke 55.35 9 Q 54.69 6 Q 54.52 5
200 m backstroke 2:01.73 19 Did not advance
Ashley Callus*
Michael Klim
Todd Pearson
Eamon Sullivan
Ian Thorpe
Jono van Hazel*
4×100 m freestyle relay 3:17.64 6 Q N/A 3:15.77 6
Grant Hackett
Michael Klim
Antony Matkovich*
Todd Pearson*
Nicholas Sprenger
Craig Stevens*
Ian Thorpe
4×200 m freestyle relay 7:14.85 2 Q N/A 7:07.46 File:Silver medal icon.svg
Michael Klim
Jim Piper
Adam Pine
Matt Welsh
4×100 m medley relay 3:39.14 9 N/A Did not advance

* Swimmers who participated in the heats only and received medals.

Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Frances Adcock 200 m backstroke 2:14.85 15 Q 2:15.69 16 Did not advance
Lara Carroll 200 m individual medley 2:16.17 11 Q 2:13.80 5 Q 2:13.74 6
400 m individual medley 4:46.32 12 N/A Did not advance
Michelle Engelsman 50 m freestyle 25.28 5 Q 25.13 5 Q 25.06 6
Felicity Galvez 200 m butterfly 2:11.17 7 Q 2:09.54 5 Q 2:09.28 5
Elka Graham 200 m freestyle 2:00.13 7 Q 1:59.44 9 Did not advance
400 m freestyle 4:11.67 13 N/A Did not advance
Marieke Guehrer 100 m backstroke 1:02.76 20 Did not advance
Brooke Hanson 100 m breaststroke 1:07.35 1 Q 1:07.75 4 Q 1:07.15 File:Silver medal icon.svg
200 m breaststroke 2:27.38 6 Q 2:26.43 3 Q 2:26.39 8
Jodie Henry 100 m freestyle 55.13 7 Q 53.52 WR 1 Q 53.84 File:Gold medal icon.svg
Leisel Jones 100 m breaststroke 1:07.69 2 Q 1:06.78 OR 1 Q 1:07.16 File:Bronze medal icon.svg
200 m breaststroke 2:26.02 1 Q 2:26.71 6 Q 2:23.60 File:Silver medal icon.svg
Lisbeth Lenton 50 m freestyle 25.31 7 Q 24.90 2 Q 24.91 File:Bronze medal icon.svg
100 m freestyle 54.89 4 Q 55.17 9 Did not advance
Linda Mackenzie 200 m freestyle 2:02.04 19 Did not advance
400 m freestyle 4:08.46 7 Q N/A 4:10.92 7
800 m freestyle 8:35.90 10 N/A Did not advance
Alice Mills 200 m individual medley 2:15.62 9 Q 2:14.95 10 Did not advance
Melissa Morgan 200 m backstroke 2:14.06 11 Q 2:13.34 12 Did not advance
Sarah Paton 800 m freestyle 8:35.81 9 N/A Did not advance
Jennifer Reilly 400 m individual medley 4:49.04 19 N/A Did not advance
Giaan Rooney 100 m backstroke 1:01.96 10 Q 1:01.41 9 Did not advance
Jessicah Schipper 100 m butterfly 58.57 5 Q 58.63 4 Q 58.22 4
Petria Thomas 100 m butterfly 57.47 1 Q 57.93 2 Q 57.72 File:Gold medal icon.svg
200 m butterfly 2:10.87 5 Q 2:09.24 4 Q 2:06.36 File:Silver medal icon.svg
Jodie Henry
Lisbeth Lenton
Alice Mills
Sarah Ryan*
Petria Thomas
4×100 m freestyle relay 3:38.26 NR 1 Q N/A 3:35.94 WR File:Gold medal icon.svg
Elka Graham
Linda Mackenzie*
Giaan Rooney*
Alice Mills
Shayne Reese
Petria Thomas
4×200 m freestyle relay 8:01.85 3 Q N/A 7:57.40 4
Brooke Hanson*
Jodie Henry
Leisel Jones
Alice Mills*
Giaan Rooney
Jessicah Schipper*
Petria Thomas
4×100 m medley relay 4:01.17 1 Q N/A 3:57.21 WR File:Gold medal icon.svg

* Swimmers who participated in the heats only and received medals.

Synchronized swimming

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Amanda Laird
Leonie Nichols
Duet 38.917 24 38.834 77.751 24 Did not advance

Table tennis

Men
Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Trevor Brown Singles 22x20px Matsushita (JPN)
L 0–4
Did not advance
William Henzell 22x20px Nguyen (USA)
W 4–1
22x20px Chen Wx (AUT)
L 0–4
Did not advance
Russell Lavale 22x20px Miličević (BIH)
L 2–4
Did not advance
Trevor Brown
Russell Lavale
Doubles N/A 22x20px Huang /
Kassam (CAN)
L 0–4
Did not advance
William Henzell
David Zalcberg
N/A 22x20px Mondello /
Yang (ITA)
W 4–1
22x20px Heister /
Keen (NED)
L 1–4
Did not advance
Women
Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Lay Jian Fang Singles 22x20px Vaida (CRO)
W 4–0
22x20px Schall (GER)
L 2–4
Did not advance
Miao Miao 22x20px Espineira (PER)
W 4–2
22x20px Fukuhara (JPN)
L 3–4
Did not advance
Lay Jian Fang
Miao Miao
Doubles BYE 22x20px C Li /
K Li (NZL)
L 2–4
Did not advance

Taekwondo

Australia has qualified four taekwondo practitioners in their respective divisions.

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Carlo Massimino Men's −68 kg 22x20px Omrani (TUN)
W 7–2
22x20px Sagastume (GUA)
L 4–5
Did not advance
Daniel Trenton Men's −80 kg 22x20px Brown (GBR)
W 12–6
22x20px Karami (IRI)
L 9–13
Did not advance
Caroline Bartasek Women's −67 kg 22x20px Juárez (GUA)
L 0–7
Did not advance
Tina Morgan Women's +67 kg 22x20px Falavigna (BRA)
L 2–7
Did not advance

Tennis

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Wayne Arthurs Singles 22x20px Hănescu (ROM)
W 6–4, 7–6(7–4)
22x20px Grosjean (FRA)
L 6–7(2–7), 3–6
Did not advance
Mark Philippoussis 22x20px Rochus (BEL)
L 6–3, 0–6, 1–6
Did not advance
Wayne Arthurs
Todd Woodbridge
Doubles N/A 22x20px Berdych /
Novák (CZE)
W 6–4, 6–3
22x20px Kiefer /
Schüttler (GER)
L 6–7(3–7), 3–6
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Alicia Molik Singles 22x20px Dementieva (RUS)
W 4–6, 6–0, 6–3
22x20px Srebotnik (SLO)
W 7–5, 6–4
22x20px Raymond (USA)
W 6–4, 6–4
22x20px Sugiyama (JPN)
W 6–4, 6–3
22x20px Mauresmo (FRA)
L 6–7(8–10), 3–6
22x20px Myskina (RUS)
W 6–3, 6–4
File:Bronze medal icon.svg
Nicole Pratt 22x20px Casanova (SUI)
W 6–3, 7–5
22x20px Garbin (ITA)
W 1–6, 7–6(7–5), 6–2
22x20px Henin-Hardenne (BEL)
L 1–6, 0–6
Did not advance
Samantha Stosur 22x20px Rubin (USA)
L 2–6, 7–6(8–6), 0–6
Did not advance
Alicia Molik
Rennae Stubbs
Doubles N/A 22x20px Ani /
Kanepi (EST)
W 6–4, 6–1
22x20px Castaño /
Zuluaga (COL)
W 6–4, 6–2
22x20px Li T /
Sun Tt (CHN)
L 3–6, 2–6
Did not advance
Nicole Pratt
Samantha Stosur
N/A 22x20px Garbin /
Vinci (ITA)
L 0–6, 1–6
Did not advance

Triathlon

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Greg Bennett Men's 18:19 0:16 1:01:29 0:19 31:53 1:51:41.58 4
Peter Robertson 18:16 0:16 1:01:33 0:17 35:55 1:55:44.36 24
Simon Thompson 18:19 0:17 1:02:34 0:16 31:54 1:52:47.18 10
Loretta Harrop Women's 18:37 0:19 1:09:05 0:21 37:08 2:04:50.17 File:Silver medal icon.svg
Rina Hill 18:41 0:21 1:15:32 0:24 37:45 2:11:58.86 33
Maxine Seear 19:39 0:19 Did not finish

Volleyball

Beach

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Julien Prosser
Mark Williams
Men's Pool E
22x20px BlantonNygaard (USA)
W 2 – 0 (21–16, 21–14)
22x20px HeuscherKobel (SUI)
L 1 – 2 (21–16, 20–22, 9–15)
22x20px ChildHeese (CAN)
W 2 – 1 (21–13, 15–21, 15–12)
2 Q 22x20px Pocock
Rorich (RSA)
W 2 – 0 (21–14, 21–10)
22x20px Dieckmann
Scheuerpflug (GER)
W 2 – 1 (16–21, 21–19, 15–10)
22x20px Bosma
Herrera (ESP)
L 0 – 2 (18–21, 18–21)
22x20px Heuscher
Kobel (SUI)
L 1 – 2 (21–19, 17–21, 13–15)
4
Andrew Schacht
Joshua Slack
Pool A
22x20px HoldrenMetzger (USA)
L 1 – 2 (24–22, 22–24, 13–15)
22x20px RegoSantos (BRA)
L 2 – 0 (17–21, 17–21)
22x20px HorremMaaseide (NOR)
W 2 – 0 (21–18, 21–17)
3 Q 22x20px Dieckmann
Scheuerpflug (GER)
L 0 – 2 (19–21, 12–21)
Did not advance
Natalie Cook
Nicole Sanderson
Women's Pool E
22x20px P YanchulovaT Yanchulova (BUL)
W 2 – 0 (21–16, 21–12)
22x20px Wang LYou Wh (CHN)
W 2 – 1 (21–19, 17–21, 17–15)
22x20px PohlRau (GER)
L 0 – 2 (10–21, 20–22)
2 Q 22x20px Lochowicz
Pottharst (AUS)
W 2 – 0 (21–15, 21–16)
22x20px Gattelli
Perrotta (ITA)
W 2 – 1 (21–16, 14–21, 15–12)
22x20px Bede
Behar (BRA)
L 0 – 2 (17–21, 16–21)
22x20px McPeak
Youngs (USA)
L 1 – 2 (18–21, 21–15, 9–15)
4
Summer Lochowicz
Kerri Pottharst
Pool F
22x20px Tian JWang F (CHN)
W 2 – 0 (21–18, 21–18)
22x20px KarantasiouSfyri (GRE)
W 2 – 1 (21–15, 15–21, 16–14)
22x20px GarcíaGaxiola (MEX)
W 2 – 0 (26–24, 22–20)
1 Q 22x20px Cook
Sanderson (AUS)
L 0 – 2 (15–21, 16–21)
Did not advance

Indoor

Men's tournament

Australian men's team qualified after finishing second at the FIVB World Olympic Qualification Tournament in Tokyo.[8]

Team roster
# Name Date of Birth Height Weight Spike Block
1 Dan Howard 13.12.1976 208 98 375 340
3 Grant Sorensen 27.03.1982 199 93 337 328
4 Ben Hardy 21.09.1974 198 92 335 320
5 Luke Campbell 08.11.1979 202 98 346 335
7 Matthew Young 17.07.1981 187 78 335 323
9 Andrew Earl 15.09.1982 196 85 336 322
10 David Beard 23.10.1973 197 92 342 325
12 Travis Moran 16.08.1985 196 95 336 320
13 David Ferguson 13.03.1982 205 92 348 328
14 Zane Christensen 19.07.1985 209 103 368 342
15 Hidde Van Beest 20.07.1979 207 106 350 342
18 Brett Alderman 27.02.1979 191 87 343 328
Pool B
#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 4 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 5 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. 6
Rkg
Pts
Matches Sets Points
Rank Team W L W L Ratio W L Ratio
23x15px Brazil 9 4 1 13 7 1.857 483 431 1.121
23x15px Italy 8 3 2 13 7 1.857 465 434 1.071
23x15px United States 8 3 2 11 8 1.375 437 423 1.033
23x15px Russia 8 3 2 11 9 1.222 452 430 1.051
23x15px Netherlands 7 2 3 7 11 0.636 391 419 0.933
23x15px Australia 5 0 5 2 15 0.133 331 422 0.784
15 August 2004
16:00
Brazil 23x15px 3 – 1 23x15px Australia Peace and Friendship Stadium
Attendance: 1,853
Referee(s): Georgios Karampetsos (GRE), Ryszard Dietrich (POL)
Report(s): result
23
25
25
25
98
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Total
25
19
12
21
77
17 August 2004
14:00
Australia 23x15px 0 – 3 23x15px Russia Peace and Friendship Stadium
Attendance: 2,815
Referee(s): Fernando Nava (MEX), Mahmoud Abdel Magid (EGY)
Report(s): result
17
24
23
64
Set 1
Set 2
Set 3
Total
25
26
25
76
19 August 2004
09:00
Italy 23x15px 3 – 0 23x15px Australia Peace and Friendship Stadium
Attendance: 2,950
Referee(s): Ibrahim Al-Naama (QAT), Juan Pereyra (ARG)
Report(s): result
25
25
25
75
Set 1
Set 2
Set 3
Total
20
18
21
59
21 August 2004
09:00
Australia 23x15px 1 – 3 23x15px United States Peace and Friendship Stadium
Attendance: 4,580
Referee(s): Fotios Lekkas (GRE), Ryszard Dietrich (POL)
Report(s): result
19
25
13
19
76
Set 1
Set 2
Set 3
Set 4
Total
25
23
25
25
98
23 August 2004
14:00
Netherlands 23x15px 3 – 0 23x15px Australia Peace and Friendship Stadium
Attendance: 4,120
Referee(s): Mahmoud Abdel Magid (EGY), Juan Pereyra (ARG)
Report(s): result
25
25
25
75
Set 1
Set 2
Set 3
Total
22
17
16
55

Water polo

Men's tournament

Team roster
# Name Pos. Sh. Height Weight Date of Birth Club
1 James Stanton GK R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1983-07-21 23x15px Fremantle Mariners
2 Dean Semmens CB R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1979-11-22 23x15px CN Sant Andreu
3 Trent Franklin D L Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1979-02-12 23x15px Sydney University Lions
4 Pietro Figlioli D R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1984-05-29 23x15px CN Barcelona
5 Craig Miller D R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1971-11-23 23x15px Cronulla Sharks
6 Toby Jenkins CF R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1979-11-26 23x15px Brisbane Barracudas
7 Tim Neesham D L Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1979-10-20 23x15px Firenze Pallanuoto
8 Sam McGregor CB R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1984-08-12 23x15px CN Terassa
9 Thomas Whalan CB R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1980-10-13 23x15px CN Atlètic-Barceloneta
10 Gavin Woods CF R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1978-03-01 23x15px Balmain Tigers
11 Alex Osadchuk D R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1972-02-19 23x15px Brisbane Barracudas
12 Nathan Thomas Captain D R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1972-08-28 23x15px CN Barcelona
13 Rafael Sterk GK R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1978-01-27 23x15px Brisbane Barracudas
Head Coach: 23x15px Erkin Shagaev
Group B
Team Pld W L D GF GA GD Pts
23x15px Greece 5 4 1 0 43 27 +16 8
23x15px Germany 5 3 1 1 40 28 +12 7
23x15px Spain 5 3 2 0 35 31 +4 6
23x15px Italy 5 3 2 0 39 24 +15 6
23x15px Australia 5 1 3 1 37 35 +2 4
23x15px Egypt 5 0 5 0 18 67 -49 0
#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters: 1-3, 0-5, 1-4, 1-2#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.3 players with 1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Miller 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
Aug 15, 2004
09:30

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.[1]

Egypt 23x15px 3–14 23x15px Australia Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Kiszelly (HUN), Valcarce (ARG)

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters: 1-1, 2-2, 0-3, 1-2#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Whalan 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Postiglione 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
Aug 17, 2004
09:30

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.[2]

Australia 23x15px 4–8 23x15px Italy Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Tomic (CRO), Chaney (USA)

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters:2-1, 3-1, 1-1, 2-1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.3 players with 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.4 players with 1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
Aug 19, 2004
16:30

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.[3]

Spain 23x15px 8–4 23x15px Australia Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Balfanbayev (KAZ), Tomic (CRO)

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters: 2-2, 3-2, 3-2, 2-3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Chatzitheodorou 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.3 players with 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
Aug 21, 2004
17:45

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.[4]

Greece 23x15px 10–9 23x15px Australia Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Balfanbayev (KAZ), Kiszelly (HUN)

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters: 1-3, 2-1, 1-0, 2-2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Politze, Nossek 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Woods 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
Aug 23, 2004
09:30

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.[5]

Germany 23x15px 6–6 23x15px Australia Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Kratochvil (SVK), Brguljan (SCG)

7th-12th Classification Quarterfinal
#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters: 2-2, 1-4, 1-3, 1-1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Elke 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Figlioli, Thomas 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
Aug 25, 2004
09:30

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.[6]

Template:Country data KAZ 5–10 23x15px Australia Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Matache (ROU), Patelli (BRA)

7th-10th Classification Semifinal
#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters:2-0, 1-1, 2-2, 1-2#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Azevedo 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Figlioli 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
Aug 27, 2004
10:45

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.[7]

United States 23x15px 6–5 23x15px Australia Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Matache (ROU), Legare (CAN)

9th-10th Classification Final
#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters:2-0, 3-4, 1-1, 2-2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Whalan 5 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Franković 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
Aug 29, 2004
09:30

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.[8]

Australia 23x15px 8–7 23x15px Croatia Athens Olympic Aquatic Centre
Referees:
Kiszelly (HUN), Sayed Mahmoud (EGY)

Women's tournament

Team roster
Name Pos. Sh. Height Weight Date of Birth Club
1 Emma Knox GK R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1978-03-02 23x15px UWA Comets
2 Rebecca Rippon D R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1978-12-26 23x15px Balmain Tigers
3 Nikita Cuffe CF R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1979-09-26 23x15px KFC Breakers
4 Naomi Castle Captain CB R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1974-05-29 23x15px KFC Breakers
5 Bronwyn Smith D R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1974-07-03 23x15px KFC Breakers
6 Belinda Brooks CB R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1977-02-03 23x15px Fremantle Marlins
7 Jodie Stuhmcke CF R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1980-11-21 23x15px KFC Breakers
8 Kate Gynther D R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1982-07-05 23x15px Brisbane Barracudas
9 Elise Norwood D R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1981-06-18 23x15px Sydney University Lions
10 Kelly Heuchan D R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1980-01-30 23x15px Fremantle Marlins
11 Jemma Brownlow GK L Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1979-11-14 23x15px Balmain Tigers
12 Joanne Fox CB R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1979-06-12 23x15px Balmain Tigers
13 Melissa Rippon D R Script error: No such module "convert". Script error: No such module "convert". 1981-01-20 23x15px Brisbane Barracudas
Head Coach: 23x15px Istvan Gorgenyi
Group A
Team GP W L T Pts GF GA GD
23x15px Australia 3 2 0 1 5 22 16 +6
23x15px Italy 3 2 1 0 4 20 14 +6
23x15px Greece 3 1 1 1 3 17 20 −3
Template:Country data Kazakhstan 3 0 3 0 0 16 25 −9
#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters:3–1, 1–2, 1–1, 1–1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Gynther, Heuchan 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.5 players with 1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
August 16, 2004
10:45

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Match 2[9]

Australia 23x15px 6–5 23x15px Italy
Referees:
Bookelman (NED), Borrell (ESP)

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters:3–2, 2–1, 2–0, 2–1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Heuchan, Norwood 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.4 players with 1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
August 18, 2004
09:30

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Match 5[10]

Australia 23x15px 9–4 Template:Country data KAZ
Referees:
Margeta (SLO), Valcarce (ARG)

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters: 1–2, 3–5, 2–0, 1–0 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Castle, Gynther 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Asilian, Lara 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
August 20, 2004
18:00

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Match 12[11]

Australia 23x15px 7–7 23x15px Greece
Referees:
Chaney (USA), Kiszelly (HUN)

Semifinal
#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters: 1–4, 0–1, 1–1, 0–0 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Fox, Stuhmcke 1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Roumpesi 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
August 24, 2004
18:15

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Match 17[12]

Australia 23x15px 2–6 23x15px Greece
Referees:
Bookelman (NED), Bock (GER)

Bronze Medal Match
#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:90%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect. colspan=3 style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Score by quarters: 0–0, 0–4, 3–1, 2–1 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.- style="font-size:85%;" #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:right;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Brooks 2 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:center;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Goals#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.style="vertical-align:top;text-align:left;"#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Estes 3 #REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.-
August 26, 2004
17:00

#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.width=9% style="vertical-align:top;text-align:right;" rowspan=3#REDIRECTmw:Help:Magic words#Other
This page is a soft redirect.Match 19[13]

Australia 23x15px 5–6 23x15px United States
Referees:
Bookelman (NED), Bock (GER)

Weightlifting

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Sergo Chakhoyan Men's −85 kg 175 =3 205 DNF 175 DNF
Deborah Lovely Women's −75 kg 92.5 14 115 13 207.5 13

Wrestling

Key:

  • VT - Victory by Fall.
  • PP - Decision by Points - the loser with technical points.
  • PO - Decision by Points - the loser without technical points.

Men's freestyle
Athlete Event Elimination Pool Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ali Abdo −74 kg 22x20px Haidarau (BLR)
L 0–4 ST
22x20px Rinella (ITA)
L 0–4 ST
3 Did not advance 20

See also

References

  1. Green, Simone (12 August 2004). "Colin Beashel Announced Flag Bearer for 2004 Olympic Team". Yachting Australia. Retrieved 29 March 2014. 
  2. "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved June 4, 2011. 
  3. "IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards". IAAF. Retrieved 4 June 2011. 
  4. "Men's Basketball Team Roster – Australia (AUS)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 9 April 2014. p. 80. 
  5. "Women's Basketball Team Roster – Australia (AUS)" (PDF). 2004 Athens. LA84 Foundation. 9 April 2014. p. 4. 
  6. "Fulfilling a family dream in Athens". University of Western Sydney. 28 July 2004. Retrieved 30 March 2014. 
  7. "Brits get their man as Aussie Al is dumped". Sydney Morning Herald. 1 July 2008. Retrieved 30 March 2014. 
  8. "Australia claim second Olympic ticket". FIVB. 30 May 2004. Retrieved 30 March 2014. 
  9. "Water polo Official Results Book", p. 4
  10. "Water polo Official Results Book", p. 8
  11. "Water polo Official Results Book", p. 14
  12. "Water polo Official Results Book", p. 36
  13. "Water polo Official Results Book", p. 40

External links