Adverts

Open Access Articles- Top Results for France at the 2000 Summer Olympics

France at the 2000 Summer Olympics

France at the Olympic Games
180x120px
Flag of France
IOC code  FRA
NOC French National Olympic and Sport Committee
Websitewww.franceolympique.com Invalid language code.
At the 2000 Summer Olympics in Sydney
Competitors 336 (211 men and 125 women) in 28 sports
Flag bearer David Douillet
Medals
Rank: 6
Gold
13
Silver
14
Bronze
11
Total
38
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

France competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 336 competitors, 211 men and 125 women, took part in 196 events in 28 sports.[1]

Medalists

Medal Name Sport Event Date
File:Gold medal icon.svg Gold Asloum, BrahimBrahim Asloum Boxing Light Flyweight September 30
File:Gold medal icon.svg Gold Estanguet, TonyTony Estanguet Canoeing Men's slalom C-1 September 18
File:Gold medal icon.svg Gold Rousseau, FlorianFlorian Rousseau Cycling Men's Keirin September 21
File:Gold medal icon.svg Gold Rousseau, FlorianFlorian Rousseau, Laurent Gané, Arnaud Tournant Cycling Men's team sprint September 17
File:Gold medal icon.svg Gold Ballanger, FéliciaFélicia Ballanger Cycling Women's track time trial September 16
Women's sprint September 17
File:Gold medal icon.svg Gold Martinez, MiguelMiguel Martinez Cycling Men's cross-country September 24
File:Gold medal icon.svg Gold Ferrari, Jean-NoëlJean-Noël Ferrari, Brice Guyart,
Patrice Lhotellier, Lionel Plumenail
Fencing Men's team foil September 22
File:Gold medal icon.svg Gold Douillet, DavidDavid Douillet Judo Men's +100 kg September 22
File:Gold medal icon.svg Gold Vandenhende, SéverineSéverine Vandenhende Judo Women's 63 kg September 18
File:Gold medal icon.svg Gold Dumoulin, FranckFranck Dumoulin Shooting Men's 10 m air pistol September 16
File:Gold medal icon.svg Gold Andrieux, MichelMichel Andrieux, Jean-Christophe Rolland Rowing Men's coxless pair September 23
File:Gold medal icon.svg Gold Bette, Jean-ChristopheJean-Christophe Bette, Xavier Dorfman,
Yves Hocdé, Laurent Porchier
Rowing Men's coxless four September 24
File:Silver medal icon.svg Silver national basketball team, FranceFrance national basketball team
Template:CompactTable
Basketball Men's competition October 1
File:Silver medal icon.svg Silver Guibal, BrigitteBrigitte Guibal Canoeing Women's slalom K-1 September 18
File:Silver medal icon.svg Silver Rousseau, FlorianFlorian Rousseau Cycling Men's sprint September 20
File:Silver medal icon.svg Silver Clignet, MarionMarion Clignet Cycling Women's individual pursuit September 18
File:Silver medal icon.svg Silver Obry, HuguesHugues Obry Fencing Men's épée September 16
File:Silver medal icon.svg Silver Di Martino, Jean-FrançoisJean-François Di Martino, Hugues Obry, Éric Srecki Fencing Men's team épée September 18
File:Silver medal icon.svg Silver Gourdain, MathieuMathieu Gourdain Fencing Men's sabre September 21
File:Silver medal icon.svg Silver Gourdain, MathieuMathieu Gourdain, Julien Pillet,
Cédric Séguin, Damien Touya
Fencing Men's team sabre September 24
File:Silver medal icon.svg Silver Poujade, ÉricÉric Poujade Gymnastics Men's pommel horse September 24
File:Silver medal icon.svg Silver Varonian, BenjaminBenjamin Varonian Gymnastics Men's horizontal bar September 25
File:Silver medal icon.svg Silver Benboudaoud, LarbiLarbi Benboudaoud Judo Men's 66 kg September 16
File:Silver medal icon.svg Silver Lebrun, CélineCéline Lebrun Judo Women's 78 kg September 21
File:Silver medal icon.svg Silver Racinet, DelphineDelphine Racinet Shooting Women's trap September 18
File:Silver medal icon.svg Silver Maracineanu, RoxanaRoxana Maracineanu Swimming Women's 200 m backstroke September 22
File:Bronze medal icon.svg Bronze Thomas, JérômeJérôme Thomas Boxing Flyweight October 1
File:Bronze medal icon.svg Bronze Bardet, Anne-LiseAnne-Lise Bardet Canoeing Women's slalom K-1 September 18
File:Bronze medal icon.svg Bronze Longo, JeannieJeannie Longo Cycling Women's road time trial September 30
File:Bronze medal icon.svg Bronze Flessel-Colovic, LauraLaura Flessel-Colovic Fencing Women's épée September 17
File:Bronze medal icon.svg Bronze Demontfaucon, FrédéricFrédéric Demontfaucon Judo Men's 90 kg September 20
File:Bronze medal icon.svg Bronze Traineau, StéphaneStéphane Traineau Judo Men's 100 kg September 21
File:Bronze medal icon.svg Bronze Chapelle, ThibaudThibaud Chapelle, Pascal Touron Rowing Men's lightweight double sculls September 24
File:Bronze medal icon.svg Bronze Dedieu, VirginieVirginie Dedieu, Myriam Lignot Synchronized swimming Women's duet September 26
File:Bronze medal icon.svg Bronze Chila, PatrickPatrick Chila, Jean-Philippe Gatien Table tennis Men's doubles September 23
File:Bronze medal icon.svg Bronze Di Pasquale, ArnaudArnaud Di Pasquale Tennis Men's singles September 28
File:Bronze medal icon.svg Bronze Gentil, PascalPascal Gentil Taekwondo Men's +80 kg September 30

Archery

Sebastian Flute performed better in 2000 than he had in 1996, but still couldn't match the gold medal he had won in 1992. Jocelyn de Grandis was the only other French archer to win a match.

Men's individual
Sebastian Flute Jocelyn de Grandis Lionel Torres
1/32 eliminations Defeated Serdar Satir
160-156 Defeated Iouri Leontiev
171-163 Lost to Christian Stubbe
163-161
1/16 eliminations Defeated Baard Nesteng
160-148 Lost to Simon Fairweather
161-150 - - -
1/8 eliminations Defeated Fred van Zutphen
166-159 - - - - - -
Quarterfinal Lost to Wietse van Alten
106-102 - - - - - -

Men's team:

  • Flute, de Grandis, and Torres — round of 16, 11th place (0-1)
Women's individual
Sylvie Pissis Alexandra Fouace
1/32 eliminations Lost to Chia-Ling Wen
Chinese Taipei
151-149 Lost to Barbara Mensing
Germany
157-149

Athletics

Men's competition

Men's 100 m

  • David Patros
    • Round 1 — 10.38
    • Round 2 — 10.33 (→ did not advance)

Men's 400 m

  • Ibrahima Wade
    • Round 1 — 45.72
    • Round 2 — 45.61 (→ did not advance)
  • Marc Raquil
    • Round 1 — 45.72
    • Round 2 — 45.56 (→ did not advance)

Men's 1,500 m

  • Mehdi Baala
    • Round 1 — 03:40.35
    • Semifinal — 03:38.15
    • Final — 03:34.14 (→ 4th place)
  • Driss Maazouzi
    • Round 1 — 03:38.88
    • Semifinal — 03:40.23
    • Final — 03:45.46 (→ 11th place)

Men's 5,000 m

Men's 110 m Hurdles

  • Jean-Marc Grava
    • Round 1 — 14.01
    • Round 2 — 14.47 (→ did not advance)

Men's 4x100 m

Men's 4x400 m

Men's 3,000 m Steeplechase

  • Gael Pencreach
    • Round 1 — 08:25.35
    • Final — 08:41.19 (→ 14th place)

Men's 1,500 m Wheelchair

Men's Hammer Throw

Men's Long Jump

Men's Triple Jump

Men's Pole Vault

Men's 20 km Walk

Men's 50 km Walk

Men's marathon

Men's Decathlon

  • Laurent Hernu
    • 100 m — 11.19
    • Long Jump — 7.14
    • Shot Put — 13.54
    • High Jump — 2.06
    • 400 m — 50.63
    • 100 m Hurdles — 14.51
    • Discus Throw — 41.78
    • Pole Vault — 5.00
    • Javelin Throw — 56.34
    • 1,500 m — 04:37.82
    • Points — 7909.00 (→ 19th place)
  • Wilfrid Boulineau
    • 100 m — 11.07
    • Long Jump — 7.08
    • Shot Put — 13.38
    • High Jump — 2.03
    • 400 m — 49.82
    • 100 m Hurdles — 15.02
    • Discus Throw — 39.86
    • Pole Vault — 4.80
    • Javelin Throw — 59.69
    • 1,500 m — 04:35.59
    • Points — 7821.00 (→ 20th place)
  • Sebastien Levicq
    • 100 m — 11.48
    • Long Jump — 6.57
    • Shot Put — 13.53
    • High Jump — DNS

Women's competition

Women's 100 m

  • Christine Arron
    • Round 1 — 11.42
    • Round 2 — 11.26
    • Semifinal — 11.42 (→ did not advance)
  • Sandra Citte
    • Round 1 — 11.47
    • Round 2 — 11.63 (→ did not advance)

Women's 200 m

  • Muriel Hurtis
    • Round 1 — 23.04
    • Round 2 — 22.98
    • Semifinal — 23.13 (→ did not advance)

Women's 400 m

Women's 5,000 m

Women's 10,000 m

Women's 100 m Hurdles

  • Linda Ferga
    • Round 1 — 12.89
    • Round 2 — 12.88
    • Semifinal — 12.87
    • Final — 13.11 (→ 7th place)
  • Nicole Ramalalanirina
    • Round 1 — 12.90
    • Round 2 — 12.79
    • Semifinal — 12.77
    • Final — 12.91 (→ 7th place)
  • Patricia Girard
    • Round 1 — 13.11
    • Round 2 — 13.43 (→ did not advance)

Women's 4x100 m

Women's Shot Put

Women's Discus

Women's Javelin Throw

Women's Hammer Throw

Women's Pole Vault

Women's 20 km Walk

Women's Heptathlon

  • Nathalie Teppe
    • 100 m Hurdles — 14.02
    • High Jump — 1.72
    • Shot Put — 13.44
    • 200 m — 26.39
    • Long Jump — 5.94
    • Javelin Throw — 46.98
    • 800 m — 02:18.56
    • Points — 5851 (→ 19th place)
  • Eunice Barber
    • 100 m Hurdles — 12.97
    • High Jump — 1.84
    • Shot Put — 11.27
    • 200 m — 24.47
    • Long Jump — 5.93
    • Javelin Throw — DNS

Badminton

Men's Singles

Women's Singles

Basketball

Men's Team Competition

  • Preliminary Round
    • Defeated New Zealand (76-50)
    • Lost to Lithuania (63-81)
    • Defeated China (82-70)
    • Lost to Italy (57-67)
    • Lost to United States (94-106)
  • Quarterfinals
    • Defeated Canada (68-63)
  • Semi Finals
    • Defeated Australia (76-52)
  • Gold Medal Match
    • Lost to United States (75-85) — Silver Silver Medal


Women's Team Competition

  • Preliminary Round
    • Defeated Senegal (75-39)
    • Defeated Slovakia (58-51)
    • Defeated Canada (70-58)
    • Defeated Brazil (73-70)
    • Lost to Australia (62-69)
  • Quarterfinals
    • Lost to South Korea (59-68)
  • Classification Match (5th-6th)
    • Defeated Russia (71-59) — 5th place

Beach volleyball

Men's Beach Competition

Women's Beach Competition

Boxing

Men's Light Flyweight (48 kg)

Men's Flyweight (51 kg)

Men's Bantamweight (54 kg)

Men's Lightweight (60 kg)

Men's Welterweight (63.5 kg)

Men's Light Middleweight (71 kg)

Men's Middleweight (81 kg)

Men's Heavyweight (91 kg)

Canoeing

Flatwater

Men's competition

Men's Kayak Singles 1000 m

  • Pierre Lubac
    • Qualifying Heat — 03:36.573
    • Semifinal — 03:38.155
    • Final — 03:37.931 (→ 7th place)

Men's Kayak Doubles 500 m

Men's Kayak Doubles 1,000 m

Men's Kayak Fours 1,000 m

Men's Canoe Singles 500 m

  • Eric le Leuch
    • Qualifying Heat — 01:53.934
    • Semifinal — 01:56.907 (→ did not advance)

Men's Canoe Singles 1000 m

  • Eric le Leuch
    • Qualifying Heat — 03:55.726
    • Semifinal — 04:02.038
    • Final — 03:57.217 (→ 4th place)

Slalom

Men's competition

Men's Kayak Singles

  • Laurent Burtz
    • Qualifying — 257.47
    • Final — 227.63 (→ 8th place)

Men's Canoe Singles

Men's Canoe Doubles

Women's competition

Women's Kayak Singles

Cycling

Cross Country Mountain Bike

Men's Cross Country Mountain Bike

Women's Mountain Bike

Road Cycling

Men's Individual Time Trial

Men's Road Race

Women's Individual Time Trial

Women's Road Race

Track Cycling

Men's Sprint

Men's Individual Pursuit

Men's 1 km Time Trial

Men's Point Race

Men's Keirin

  • Frédéric Magné
    • First Round — Heat — 3; Place — 2
    • Second Round — Heat — 2; Place — 3 (→ did not advance)
    • Final — 6th place
  • Florian Rousseau
    • First Round — Heat — 2; Place — 5
    • Repechage — Heat — 2; Place — 2
    • Second Round — Heat — 1; Place — 3
    • Final — 1st place — Gold Medal

Men's Olympic Sprint

Men's Team Pursuit

Men's Madison

Women's Sprint

Women's Individual Pursuit

Women's 500 m Time Trial

Women's Point Race

Diving

France entered nine diving events and had two top 10 finishes.

Men's 3 Metre Springboard

Men's 10 Metre Platform

Men's Synchronized 3 Metre Springboard

Men's Synchronized 10 Metre Platform

Women's 3 Metre Springboard

Women's 3 Metre Springboard

  • Julie Danaux
    • Preliminary — 219.87 (36th place, did not advance)

Women's 10 Metre Platform

Women's 10 Metre Platform

  • Claire Febvay
    • Preliminary — 222.81 (35th place, did not advance)

Women's Synchronized 10 Metre Platform

Equestrianism

Jumping Team

Eventing Team

Fencing

Sixteen fencers, eleven men and five women, represented France in 2000.

Men's foil
Men's team foil
Men's épée
Men's team épée
Men's sabre
Men's team sabre
Women's foil
Women's épée
Women's team épée

Gymnastics

Artistique Gymnastics

Women's Competition

Men's Competition

Handball

Men's Team Competition


Women's Team Competition

Judo

Men's Competition


Women's Competition

Modern pentathlon

Women's Individual Competition

Men's Individual Competition

Rhythmic gymnastics

Women's Individual Competition

Women's Team Competition

Rowing

Sailing

France competed in six of the Sailing events at the Sydney Olympics.

Men's Mistral

  • Alexandre Guyader
    • Race 1 — 22
    • Race 2 — 4
    • Race 3 — (28)
    • Race 4 — 6
    • Race 5 — 4
    • Race 6 — 15
    • Race 7 — 5
    • Race 8 — 11
    • Race 9 — 9
    • Race 10 — (26)
    • Race 11 — 24
    • Final — 100 (12th place)

Men's Single Handed Dinghy (Finn)

  • Xavier Rohart
    • Race 1 — 11
    • Race 2 — 11
    • Race 3 — 4
    • Race 4 — 3
    • Race 5 — 1
    • Race 6 — 9
    • Race 7 — 6
    • Race 8 — (13)
    • Race 9 — (17)
    • Race 10 — 5
    • Race 11 — 5
    • Final — 55 (5th place)

Men's Double Handed Dinghy (470)

  • Gildas Philippe and Tanguy Cariou
    • Race 1 — 10
    • Race 2 — 2
    • Race 3 — 5
    • Race 4 — 16
    • Race 5 — (30) OCS
    • Race 6 — (23)
    • Race 7 — 2
    • Race 8 — 22
    • Race 9 — 17
    • Race 10 — 18
    • Race 11 — 19
    • Final — 111 (14th place)

Men's Tornado

  • Pierre Pennec and Yann Guichard
    • Race 1 — 4
    • Race 2 — 8
    • Race 3 — (13)
    • Race 4 — 2
    • Race 5 — 5
    • Race 6 — 3
    • Race 7 — 3
    • Race 8 — (9)
    • Race 9 — 4
    • Race 10 — 6
    • Race 11 — 8
    • Final — 43 (4th place)

Men's Three Handed Keelboat (Soling)

Women's Mistral

  • Lise Vidal
    • Race 1 — 7
    • Race 2 — 6
    • Race 3 — 9
    • Race 4 — (25)
    • Race 5 — 3
    • Race 6 — (30) DSQ
    • Race 7 — 10
    • Race 8 — 8
    • Race 9 — 21
    • Race 10 — 6
    • Race 11 — 5
    • Final — 75 (9th place)

Shooting

Men's Competition


Women's Competition

Swimming

Men's 50 m Freestyle

Men's 100 m Freestyle

Men's 400 m Freestyle

Men's 1500 m Freestyle

Men's 100 m Butterfly

  • Franck Esposito
    • Preliminary Heat — 53.54
    • Semi-final — 53.38 (→ did not advance)

Men's 200 m Butterfly

  • Franck Esposito
    • Preliminary Heat — 01:57.97
    • Semi-final — 01:57.04
    • Final — 01:58.39 (→ 8th place)

Men's 100 m Breaststroke

Men's 200 m Breaststroke

  • Stéphan Perrot
    • Preliminary Heat — 02:14.79
    • Semi-final — 02:14.59 (→ did not advance)
  • Yohann Bernard
    • Preliminary Heat — 02:15.35
    • Semi-final — 02:13.48
    • Final — 02:13.31 (→ 7th place)

Men's 100 m Backstroke

  • Simon Dufour
    • Preliminary Heat — 56.01
    • Semi-final — 55.79 (→ did not advance)

Men's 200 m Backstroke

  • Simon Dufour
    • Preliminary Heat — 02:01.09 (→ did not advance)

Men's 200 m Individual Medley

Men's 400 m Individual Medley

Men's 4x100 m Freestyle Relay

Men's 4x100 m Medley Relay

Women's 200 m Freestyle

Women's 400 m Freestyle

Women's 100 m Butterfly

Women's 200 m Butterfly

  • Cécile Jeanson
    • Preliminary Heat — 02:10.78
    • Semi-final — 02:10.78 (→ did not advance)

Women's 200 m Breaststroke

  • Karine Brémond
    • Preliminary Heat — 02:27.13
    • Semi-final — 02:27.86 (→ did not advance)

Women's 100 m Backstroke

  • Roxana Maracineanu
    • Preliminary Heat — 01:01.66
    • Semi-final — 01:01.61
    • Final — 01:01.10 (→ 4th place)

Women's 200 m Backstroke

Women's 4x200 m Freestyle Relay

Synchronized swimming

Women's Team Competition

Women's Duet Competition

Table tennis

Men's Singles Competition

Men's Doubles Competition

Women's Singles Competition

Taekwondo

Men's Competition

Women's Competition

Tennis

Men's Singls Competition

Men's Doubles Competition

Women's Singles Competition

Women's Doubles Competition

Trampolining

Men's Individual Competition

Triathlon

France's competitors at the first Olympic triathlon included twins Beatrice Mouthon and Isabelle Mouthon-Michellys. Isabelle was one of the three French triathletes to place in the top eight.

Women's Individual Competition

Men's Individual Competition

Weightlifting

Men

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Eric Bonnel Bantamweight (– 56 kg) 112.5 117.5 <s>117.5 140.0 <s>147.5 <s>147.5 252.5 14
Samson N'Dicka-Matam Featherweight (– 62 kg) 125.0 <s>130.0 <s>130.0 160.0 <s>165.0 <s>165.0 285.0 12


Women

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Sabrina Richard Flyweight (– 48 kg) 70.0 <s>72.5 <s>75.0 87.5 <s>92.5 <s>92.5 157.5 8

Wrestling

Men's Greco-Roman Competition

Notes

</dl>

References

  1. ^ "France at the 2000 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 2012-03-03.