Adverts

Open Access Articles- Top Results for Italy at the 2000 Summer Olympics

Italy at the 2000 Summer Olympics

Italy at the Olympic Games
180x120px
Flag of Italy
IOC code  ITA
NOC Italian National Olympic Committee
Websitewww.coni.it Invalid language code.
At the 2000 Summer Olympics in Sydney
Competitors 361 (246 men, 115 women) in 29 sports
Flag bearer Carlton Myers
Medals
Rank: 7
Gold
13
Silver
8
Bronze
13
Total
34
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

Italy competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 361 competitors, 246 men and 115 women, took part in 175 events in 29 sports.[1]

Medalists

Medal Name Sport Event Date
File:Gold medal icon.svg Gold Bonomi, BeniaminoBeniamino Bonomi,
Rossi, AntonioAntonio Rossi
Canoeing Men's K-2 1000 m 30 September
File:Gold medal icon.svg Gold Idem, JosefaJosefa Idem Canoeing Women's K-1 500 m 1 October
File:Gold medal icon.svg Gold Pezzo, PaolaPaola Pezzo Cycling Women's cross-country 23 September
File:Gold medal icon.svg Gold Bellutti, AntonellaAntonella Bellutti Cycling Women's points race 21 September
File:Gold medal icon.svg Gold Mazzoni, AngeloAngelo Mazzoni,
Milanoli, PaoloPaolo Milanoli,
Randazzo, MaurizioMaurizio Randazzo,
Rota, AlfredoAlfredo Rota
Fencing Men's team épée 18 September
File:Gold medal icon.svg Gold Vezzali, ValentinaValentina Vezzali Fencing Women's foil 21 September
File:Gold medal icon.svg Gold Bianchedi, DianaDiana Bianchedi,
Trillini, GiovannaGiovanna Trillini,
Vezzali, ValentinaValentina Vezzali
Fencing Women's team foil 23 September
File:Gold medal icon.svg Gold Maddaloni, GiuseppeGiuseppe Maddaloni Judo Men's 73 kg 18 September
File:Gold medal icon.svg Gold Abbagnale, AgostinoAgostino Abbagnale,
Galtarossa, RossanoRossano Galtarossa,
Raineri, SimoneSimone Raineri,
Sartori, AlessioAlessio Sartori
Rowing Men's quadruple sculls 24 September
File:Gold medal icon.svg Gold Sensini, AlessandraAlessandra Sensini Sailing Women's Mistral 24 September
File:Gold medal icon.svg Gold Fioravanti, DomenicoDomenico Fioravanti Swimming Men's 100 m breaststroke 17 September
File:Gold medal icon.svg Gold Fioravanti, DomenicoDomenico Fioravanti Swimming Men's 200 m breaststroke 20 September
File:Gold medal icon.svg Gold Rosolino, MassimilianoMassimiliano Rosolino Swimming Men's 200 m individual medley 20 September
File:Silver medal icon.svg Silver Bisiani, MatteoMatteo Bisiani,
Di Buò, IlarioIlario Di Buò,
Frangilli, MicheleMichele Frangilli
Archery Men's team 22 September
File:Silver medal icon.svg Silver Vizzoni, NicolaNicola Vizzoni Athletics Men's hammer throw 24 September
File:Silver medal icon.svg Silver May, FionaFiona May Athletics Women's long jump 29 September
File:Silver medal icon.svg Silver Luini, EliaElia Luini,
Pettinari, LeonardoLeonardo Pettinari
Rowing Men's lightweight double sculls 24 September
File:Silver medal icon.svg Silver Carboncini, LorenzoLorenzo Carboncini,
Dei Rossi, RiccardoRiccardo Dei Rossi,
Molea, ValterValter Molea,
Mornati, CarloCarlo Mornati
Rowing Men's coxless four 23 September
File:Silver medal icon.svg Silver Devoti, LucaLuca Devoti Sailing Finn 30 September
File:Silver medal icon.svg Silver Gelisio, DeborahDeborah Gelisio Shooting Women's double trap 19 September
File:Silver medal icon.svg Silver Rosolino, MassimilianoMassimiliano Rosolino Swimming Men's 400 m freestyle 16 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Vidoz, PaoloPaolo Vidoz Boxing Super Heavyweight 29 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Ferrazzi, PierpaoloPierpaolo Ferrazzi Canoeing Men's slalom K-1 20 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Martinello, SilvioSilvio Martinello,
Villa, MarcoMarco Villa
Cycling Men's Madison 21 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Trillini, GiovannaGiovanna Trillini Fencing Women's foil 21 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Crosta, DanieleDaniele Crosta,
Magni, GabrieleGabriele Magni,
Sanzo, SalvatoreSalvatore Sanzo,
Zennaro, MatteoMatteo Zennaro
Fencing Men's team foil 22 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Giovinazzo, GirolamoGirolamo Giovinazzo Judo Men's 66 kg 16 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Scapin, YleniaYlenia Scapin Judo Women's 70 kg 18 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Pierantozzi, EmanuelaEmanuela Pierantozzi Judo Women's 78 kg 21 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Calabrese, GiovanniGiovanni Calabrese,
Sartori, NicolaNicola Sartori
Rowing Men's double sculls 23 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Pellielo, GiovanniGiovanni Pellielo Shooting Men's trap 17 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Rosolino, MassimilianoMassimiliano Rosolino Swimming Men's 200 m freestyle 18 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze Rummolo, DavideDavide Rummolo Swimming Men's 200 m breaststroke 20 September
File:Bronze medal icon.svg Bronze men's national volleyball team, ItalyItaly men's national volleyball team
Template:CompactTable
Volleyball Men's tournament 1 October

Archery

The men's team, which returned two members of the bronze medal-winning 1996 squad, did even better in 2000. They defeated the United States in the semifinal to guarantee themselves at least a silver medal. The Korean men, however, ensured that the Italians did not win the gold medal by defeating them in the final.

Men's individual
Michele Frangilli Matteo Bisiani Ilario Di Buò
1/32 eliminations Defeated Lars Erik Humlekjaer
Norway
168-158 Defeated Martinus Grov
Norway
166-158 Defeated Yuji Hamano
Japan
163-158
1/16 eliminations Defeated Scott Hunter-Russell
Australia
164-154 Lost to Masafumi Makiyama
Japan
162-159 Lost to Chung-Tae Kim
Japan
162-159
1/8 eliminations Lost to Chung-Tae Kim
Korea
169-166 - - - - - -
Women's individual
Natalia Valeeva Cristina Ioriatti Irene Franchini
1/32 eliminations Defeated Henriette Youanga
Central African Republic
166-126 Defeated Jill Borresen
South Africa
154-145 Lost to Kateryna Serdyuk
Ukraine
157-144
1/16 eliminations Defeated Karin Larsson
Sweden
162-160 Defeated Hamdiah
Indonesia
156-156 - - -
1/8 eliminations Defeated Cristina Ioriatti
Italy
163-156 Lost to Natalia Valeeva
Italy
163-156 - - -
Quarterfinal Lost to Ok Sil Choe
North Korea
107-103 - - - - - -
7th place 15th place 58th place

Women's team:

  • Valeeva, Ioriatti, and Franchini – quarterfinal, 7th place (1-1)

Men's team:

  • Frangilli, di Buo, and Bisiani – final, silver medal (3-1)

Athletics

Men's competition

Men's 100 m

Men's 200 m

Men's 400 m

  • Alessandro Attene
    1. Round 1 – 45.79
    2. Round 2 – 45.35
    3. Semifinal – 46.41 (did not advance)

Men's 800 m

  • Andrea Longo
    1. Round 1 – 01:46.32
    2. Semifinal – 01:44.49
    3. Final – DQ

Men's 10,000 m

Men's 110 m Hurdles

Men's 400 m Hurdles

Men's 4x100 m

Men's 3,000 m Steeplechase

Men's Shot Put

Men's Discus

Men's Hammer Throw

Men's Triple Jump

Men's Pole Vault

Men's 20 km Walk

Men's 50 km Walk

Men's marathon

Women's competition

Women's 200 m

Women's 5,000 m

Women's 10,000 m

Women's 400 m Hurdles

Women's 4x400 m

Women's Shot Put

Women's Javelin Throw

Women's Hammer Throw

Women's Long Jump

  • Fiona May
    1. Qualifying – 6.81
    2. Final – 6.92 (Silver medal)

Women's 20 km Walk

Women's Marathon

Women's Heptathlon

  • Gertrud Bacher
    1. 100 m Hurdles – 13.82
    2. High Jump – 1.75
    3. Shot Put – 12.75
    4. 200 m – 24.96
    5. Long Jump – 5.84
    6. Javelin Throw – 41.14
    7. 800 m – 02:09.08
    8. Points – 5989 (14th place)

Baseball

Italy was one of the four nations for which the third Olympic baseball tournament continued their streak of unbroken appearances. The Italians went 2-5 in the preliminary round, defeating the Netherlands and South Africa. This put them in seventh place and eliminated them from competition.

Men's:

  • Preliminaries (2-5)
    1. Lost to Korea 2-10
    2. Lost to Cuba 5-13
    3. Defeated South Africa 13-0
    4. Lost to Japan 1-6
    5. Lost to United States 2-4
    6. Defeated Australia 8-7
    7. Lost to Netherlands 2-3 (did not advance)

Basketball

Men's Team Competition

  • Preliminary Round
  • Defeated Lithuania (50-48)
  • Lost to United States (61-93)
  • Defeated New Zealand (78-66)
  • Defeated France (67-57)
  • Lost to China (76-85)
  • Quarterfinals
  • Lost to Australia (62-65)
  • Classification Match
  • 5th/6th place: Defeated Yugoslavia (69-59) – Fifth place
  • Team Roster

Beach volleyball

Men's Beach Competition

Women's Beach Competition

Boxing

Men's Light Welterweight (– 63.5 kg)

Men's Welterweight (– 67 kg)

Men's Light Middleweight (– 71 kg)

Men's Middleweight (– 75 kg)

Men's Light Heavyweight (– 81 kg)

Men's Super Heavyweight (+91 kg)

Canoeing

Flatwater

Men's Competition

Men's Kayak Singles 500 m

  • Antonio Scaduto
    1. Qualifying Heat – 01:43.289
    2. Semifinal – 01:43.432 (did not advance)

Men's Kayak Singles 1000 m

  • Jacopo Majocchi
    1. Qualifying Heat – 03:39.176
    2. Semifinal – 03:39.157
    3. Final – 03:38.105 (8th place)

Men's Kayak Doubles 500 m

Men's Kayak Doubles 1,000 m

Women's Competition

Women's Kayak Singles 500 m

  • Josefa Idem Guerrini
    1. Qualifying Heat – 01:49.889
    2. Semifinal – Bye
    3. Final – 02:13.848 (Gold medal)

Slalom

Men's Competition

Men's Kayak Singles

Women's competition

Women's Kayak Singles

Cycling

Cross Country Mountain Bike

Men's Cross Country Mountain Bike

Women's Cross Country Mountain Bike

Road Cycling

Men's Competition

Men's Road Race

Women's Competition

Women's Individual Time Trial

Women's Road Race

Track Cycling

Men's Competition

Men's Point Race

Men's Keirin

  • Roberto Chiappa
    • First Round – Heat – 2; Place – 2
    • Second Round – Heat – 2; Place – 4 (→ did not advance)

Men's Team Pursuit

Men's Madison

Women's Competition

Women's Individual Pursuit

Women's Point Race

Diving

Men's 3 Metre Springboard

Men's 3 Metre Springboard

  • Donald Miranda
    1. Preliminary – 377.01
    2. Semi-final – 207.03 – 584.04 (16th place, did not advance)

place)

Men's 10 Metre Platform

Men's Synchronized 3 Metre Springboard

Women's 3 Metre Springboard

  • Maria Marconi
    1. Preliminary – 229.11 (30th place, did not advance)

Women's 3 Metre Springboard

  • Tania Cagnotto
    1. Preliminary – 259.74
    2. Semi-final – 206.55 – 466.29 (18th place, did not advance)

Equestrianism

Fencing

17 fencers, 12 men and 5 women, represented Italy in 2000.

Men's foil
Men's team foil
Men's épée
Men's team épée
Men's sabre
Men's team sabre
Women's foil
Women's team foil
Women's épée

Football

Men's team competition

  • Group A
  • Australia – Italy 0 - 56
  • Italy – Honduras 56 - 0
  • Italy – Nigeria 56 - 0
  • Quarter Finals
  • Italy – Spain 56 - 0
  • Team Roster

Gymnastics

Judo

Modern pentathlon

Women's:

Men's:

Rhythmic gymnastics

Rowing

Sailing

Italy competed in ten of the Sailing events at the 2000 Sydney Olympics and won two medals.

Men's Mistral

  • Riccardo Giordano
    1. Race 1 – (25)
    2. Race 2 – 14
    3. Race 3 – 22
    4. Race 4 – (29)
    5. Race 5 – 6
    6. Race 6 – 21
    7. Race 7 – 11
    8. Race 8 – 21
    9. Race 9 – 3
    10. Race 10 – 18
    11. Race 11 – 12
    12. Final – 128 (17th place)

Men's Single Handed Dinghy (Finn)

  • Luca Devoti
    1. Race 1 – (19)
    2. Race 2 – 2
    3. Race 3 – 2
    4. Race 4 – (18)
    5. Race 5 – 4
    6. Race 6 – 2
    7. Race 7 – 3
    8. Race 8 – 15
    9. Race 9 – 11
    10. Race 10 – 1
    11. Race 11 – 6
    12. Final – 46 (Silver medal)

Men's Double Handed Dinghy (470)

  • Matteo Ivaldi and Francesco Ivaldi
    1. Race 2 – 8
    2. Race 3 – 16
    3. Race 4 – 22
    4. Race 5 – 21
    5. Race 6 – (28)
    6. Race 7 – 9
    7. Race 8 – 10
    8. Race 9 – (26)
    9. Race 10 – 19
    10. Race 11 – 22
    11. Final – 139 (19th place)

Women's Mistral

  • Alessandra Sensini
    1. Race 1 – 3
    2. Race 2 – 1
    3. Race 3 – 3
    4. Race 4 – 2
    5. Race 5 – 1
    6. Race 6 – (4)
    7. Race 7 – 1
    8. Race 8 – 2
    9. Race 9 – 1
    10. Race 10 – (12)
    11. Race 11 – 1
    12. Final – 15 (Gold medal)

Women's Single Handed Dinghy (Europe)

  • Larissa Nevierov
    1. Race 1 – 3
    2. Race 2 – 9
    3. Race 3 – 4
    4. Race 4 – (19)
    5. Race 5 – 13
    6. Race 6 – (18)
    7. Race 7 – 7
    8. Race 8 – 11
    9. Race 9 – 8
    10. Race 10 – 8
    11. Race 11 – 12
    12. Final – 75 (8th place)

Women's Double Handed Dinghy (470)

  • Federica Salva' and Emanuela Sossi
    1. Race 1 – 4
    2. Race 2 – 4
    3. Race 3 – 9
    4. Race 4 – (16)
    5. Race 5 – 2
    6. Race 6 – (18)
    7. Race 7 – 12
    8. Race 8 – 8
    9. Race 9 – 10
    10. Race 10 – 7
    11. Race 11 – 4
    12. Final – 60 (7th place)

Open Laser

  • Diego Negri
    1. Race 1 – 9
    2. Race 2 – 17
    3. Race 3 – (18)
    4. Race 4 – 11
    5. Race 5 – 8
    6. Race 6 – 15
    7. Race 7 – 1
    8. Race 8 – 8
    9. Race 9 – 13
    10. Race 10 – (20)
    11. Race 11 – 9
    12. Final – 91 (8th place)

Open Tornado

  • Lorenzo Giacomo Bodini and Marco Bruno Bodini
    1. Race 1 – (17) OCS
    2. Race 2 – 12
    3. Race 3 – 11
    4. Race 4 – 12
    5. Race 5 – 12
    6. Race 6 – 15
    7. Race 7 – (17) OCS
    8. Race 8 – 6
    9. Race 9 – 11
    10. Race 10 – 10
    11. Race 11 – 9
    12. Final – 98 (14th place)

Open Two Handed Keelboat (Star)

  • Pietro D'Ali and Ferdinando Colaninno
    1. Race 1 – 9
    2. Race 2 – 2
    3. Race 3 – 8
    4. Race 4 – 6
    5. Race 5 – 13
    6. Race 6 – 12
    7. Race 7 – 10
    8. Race 8 – (17) OCS
    9. Race 9 – (17) DNC
    10. Race 10 – 2
    11. Race 11 – 17 OCS
    12. Final – 79 (10th place)

Open High Performance Two Handed Dinghy (49er)

  • Francesco Bruni and Gabriele Bruni
    1. Race 1 – 10
    2. Race 2 – 12
    3. Race 3 – 9
    4. Race 4 – 11
    5. Race 5 – 13
    6. Race 6 – 11
    7. Race 7 – (16)
    8. Race 8 – (18) OCS
    9. Race 9 – 5
    10. Race 10 – 7
    11. Race 11 – 9
    12. Race 12 – 7
    13. Race 13 – 11
    14. Race 14 – 8
    15. Race 15 – 16
    16. Race 16 – 5
    17. Final – 134 (11th place)

Shooting

Softball

Women's Team Competition

  • Team Roster

Swimming

Men's 50 m Freestyle

  • Lorenzo Vismara
    1. Preliminary Heat – 22.62
    2. Semi-final – 22.3
    3. Final – 22.11 (→ 4th place)

Men's 100 m Freestyle

  • Lorenzo Vismara
    1. Preliminary Heat – 49.74
    2. Semi-final – 49.67 (→ did not advance)

Men's 200 m Freestyle

Men's 400 m Freestyle

Men's 1500 m Freestyle

Men's 200 m Butterfly

Men's 100 m Breaststroke

Men's 200 m Breaststroke

Men's 100 m Backstroke

Men's 200 m Backstroke

  • Emanuele Merisi
    1. Preliminary Heat – 01:59.92
    2. Semi-final – 01:59.78
    3. Final – 01:59.01 (→ 5th place)
  • Mirko Mazzari
    1. Preliminary Heat – 02:02.13 (→ did not advance)

Men's 200 m Individual Medley

Men's 400 m Individual Medley

Men's 4x100 m Freestyle

Men's 4x200 m Freestyle

Women's 50 m Freestyle

Women's 100 m Freestyle

Women's 200 m Freestyle

  • Sara Parise
    1. Preliminary Heat – 02:01.31
    2. Semi-final – 02:00.07 (→ did not advance)

Women's 400 m Freestyle

  • Sara Goffi
    1. Preliminary Heat – 04:18.16 (→ did not advance)

Women's 200 m Individual Medley

  • Federica Biscia
    1. Preliminary Heat – 02:16.09
    2. Semi-final – 02:15.71 (→ did not advance)

Women's 400 m Individual Medley

Women's 4x100 m Freestyle

Women's 4x200 m Freestyle

Synchronized swimming

Team

Duet

Taekwondo

Tennis

Men's Singles Competition:

Triathlon

Men's Individual Competition:

Women's Individual Competition:

Volleyball

Men's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Defeated South Korea (3-0)
  • Defeated Yugoslavia (3-2)
  • Defeated Argentina (3-0)
  • Defeated Russia (3-1)
  • Defeated United States (3-1)
  • Quarterfinals
  • Defeated Australia (3-1)
  • Semifinals
  • Lost to Yugoslavia (0-3)
  • Bronze Medal Match
  • Team Roster

Women's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Lost to South Korea (2-3)
  • Defeated Peru (3-0)
  • Lost to Russia (1-3)
  • Lost to Cuba (0-3)
  • Lost to Germany (1-3) → did not advance, ninth place overall
  • Team Roster

Water polo

Men's Team Competition

  • Preliminary Round
  • 4-0-1
  • Quarterfinals
  • Lost to Hungary (5-8)
  • Classification Match
  • 5th-6th place: Defeated United States (10-8) → Fifth place
  • Team Roster

Weightlifting

Men

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Vincenzo Ficco – 69 kg 127.5 132.5 132.5 165.0 170.0 302.5 13
Sergio Mannironi – 85 kg <s>150.0 150.0 <s>155.0 180.0 <s>190.0 <s>190.0 330.0 17
Moreno Boer – 105 kg <s>165.0 165.0 <s>172.5 200.0 <s>210.0 <s>210.0 365.0 12

Wrestling

Notes

</dl>

References

  1. ^ "Italy at the 2000 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 2012-03-05. 

External links