Adverts

Open Access Articles- Top Results for Rowing at the 1988 Summer Olympics

Rowing at the 1988 Summer Olympics

Rowing
at the Games of the XXIV Olympiad
DateSeptember 19-September 25
Competitors592 (399 men, 193 women) from 38 nations
«19841992»

Rowing at the 1988 Summer Olympics in Seoul featured 14 events in total, for men and women, held on the Han River Regatta Course.

Medal summary

Men's Events

Event Gold Silver Bronze
single sculls
details
22x20px Thomas Lange (GDR) 22x20px Peter-Michael Kolbe (FRG) 22x20px Eric Verdonk (NZL)
double sculls
details
22x20px Nico Rienks
and Ronald Florijn (NED)
22x20px Beat Schwerzmann
and Ueli Bodenmann (SUI)
22x20px Oleksandr Marchenko
and Vasily Yakusha (URS)
quadruple sculls
details
Italy Italy (ITA)
Agostino Abbagnale
Davide Tizzano
Gianluca Farina
Piero Poli
Norway Norway (NOR)
Alf Hansen
Rolf Thorsen
Lars Bjønness
Vetle Vinje
East Germany East Germany (GDR)
Jens Köppen
Steffen Zühlke
Steffen Bogs
Heiko Habermann
coxless pairs
details
22x20px Andy Holmes
and Steve Redgrave (GBR)
22x20px Dănuţ Dobre
and Dragos Neagu (ROM)
22x20px Sadik Mujkič
and Bojan Prešern (YUG)
coxed pairs
details
Italy Italy (ITA)
Carmine Abbagnale
Giuseppe Abbagnale
Giuseppe Di Capua (cox)
East Germany East Germany (GDR)
Mario Streit
Detlef Kirchhoff
René Rensch (cox)
Great Britain Great Britain (GBR)
Andy Holmes
Steve Redgrave
Patrick Sweeney (cox)
coxless four
details
East Germany East Germany (GDR)
Roland Schröder
Ralf Brudel
Olaf Förster
Thomas Greiner
United States United States (USA)
Raoul Rodriguez
Thomas Bohrer
Richard Kennelly
David Krmpotich
West Germany West Germany (FRG)
Guido Grabow
Volker Grabow
Norbert Keßlau
Jörg Puttlitz
coxed four
details
East Germany East Germany (GDR)
Bernd Niesecke
Hendrik Reiher (cox)
Karsten Schmelling
Bernd Eichwurzel
Frank Klawonn
Romania Romania (ROM)
Dimitrie Popescu
Ioan Snep
Vasile Tomoiagă
Ladislau Lovrenschi (cox)
Valentin Robu
New Zealand New Zealand (NZL)
Chris White
Ian Wright
Andrew Bird (cox)
Greg Johnston
George Keys
eights
details
West Germany West Germany (FRG)
Bahne Rabe
Eckhardt Schultz
Ansgar Wessling
Wolfgang Maennig
Matthias Mellinghaus
Thomas Möllenkamp
Thomas Domian
Armin Eichholz
Manfred Klein (c)
Soviet Union Soviet Union (URS)
Viktor Omelyanovich
Vasily Tikhonov
Andrey Vasilyev
Pavel Gurkovsky
Nikolay Komarov
Veniamin But
Viktor Diduk
Aleksandr Dumchev
Aleksandr Lukyanov (c)
United States United States (USA)
Mike Teti
Jonathan Smith
Ted Patton
John Rusher
Peter Nordell
Jeffrey McLaughlin
Doug Burden
John Pescatore
Seth Bauer (c)

Women's events

Event Gold Silver Bronze
single sculls
details
22x20px Jutta Behrendt (GDR) 22x20px Anne Marden (USA) 22x20px Magdalena Georgieva (BUL)
double sculls
details
22x20px Yelena Khloptseva
and Larisa Popova (URS)
22x20px Cornelia Linse
and Heidi Westphal (GDR)
22x20px Olga Homeghi
and Valeria Răcilă (ROU)
quadruple sculls
details
East Germany East Germany (GDR)
Kerstin Foerster
Kristina Mundt
Beate Schramm
Jana Sorgers
Soviet Union Soviet Union (URS)
Irina Kalimbet
Svetlana Maziy
Inna Frolova
Antonina Doumtcheva
Romania Romania (ROM)
Anișoara Bălan
Anişoara Minea
Veronica Cogeanu
Elisabeta Lipă
coxless pairs
details
22x20px Rodica Arba
and Olga Homeghi (ROU)
22x20px Radka Stoyanova
and Lalka Berberova (BUL)
22x20px Nicola Payne
and Lynley Hannen (NZL)
coxed four
details
East Germany East Germany (GDR)
Martina Walther
Gerlinde Doberschütz
Carola Hornig
Birte Siech
Sylvia Rose
China China (CHN)
Zhang Xianghua
Hu Yadong
Yang Xiao
Zhou Shouying
Li Ronghua
Romania Romania (ROM)
Marioara Trasca
Veronica Necula
Herta Anitas
Doina Snep-Balan
Ecaterina Oancia
eights
details
East Germany East Germany (GDR)
Annegret Strauch
Judith Zeidler
Kathrin Haacker
Ute Wild
Anja Kluge
Beatrix Schröer
Ramona Balthasar
Uta Stange
Daniela Neunast
Romania Romania (ROM)
Doina Snep-Balan
Veronica Necula
Herta Anitas
Marioara Trasca
Adriana Bazon
Mihaela Armasescu
Rodica Arba
Olga Homeghi
Ecaterina Oancia
China China (CHN)
Zhou Xiuhua
Zhang Yali
He Yanwen
Han Yaqin
Zhang Xianghua
Zhou Shouying
Yang Xiao
Hu Yadong
Li Ronghua

Medal table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 East Germany East Germany (GDR) 8 1 1 10
2 Italy Italy (ITA) 2 0 0 2
3 Romania Romania (ROM) 1 4 2 7
4 West Germany West Germany (FRG) 1 1 1 3
5 Great Britain Great Britain (GBR) 1 0 1 2
6 Netherlands Netherlands (NED) 1 0 0 1
7 United States United States (USA) 0 2 1 3
Soviet Union Soviet Union (URS) 0 2 1 3
9 Bulgaria Bulgaria (BUL) 0 1 2 3
10 China China (CHN) 0 1 1 2
11 Norway Norway (NOR) 0 1 0 1
Switzerland Switzerland (SUI) 0 1 0 1
13 New Zealand New Zealand (NZL) 0 0 3 3
14 Yugoslavia Yugoslavia (YUG) 0 0 1 1

See also

References