Adverts

Open Access Articles- Top Results for Swimming at the 1924 Summer Olympics %E2%80%93 Men%27s 4 %C3%97 200 metre freestyle relay

Swimming at the 1924 Summer Olympics – Men's 4 × 200 metre freestyle relay

Men's 4x200 metre freestyle relay
at the Games of the VIII Olympiad
DateJuly 18–20
Competitors57 from 13 nations
Medalists
Gold medal 
Silver medal 
Bronze medal 
«19201928»
Swimming at the
1924 Summer Olympics
50px
Freestyle
100 m men   women
400 m men   women
1500 m men
Backstroke
100 m men   women
Breaststroke
200 m men   women
Freestyle relay
4×100 m   women
4×200 m men  

The men's 4x200 metre freestyle relay was a swimming event held as part of the swimming at the 1912 Summer Olympics programme. It was the fourth appearance of the event, which had been established in 1908. The competition was held from Friday July 18, 1924 to Sunday July 20, 1924.

Records

These were the standing world and Olympic records (in minutes) prior to the 1924 Summer Olympics.

World Record 10:04.4 23x15px Perry McGillivray
23x15px Pua Kealoha
23x15px Norman Ross
23x15px Duke Kahanamoku
Antwerp (BEL) August 29, 1920
Olympic Record 10:04.4 23x15px Perry McGillivray
23x15px Pua Kealoha
23x15px Norman Ross
23x15px Duke Kahanamoku
Antwerp (BEL) August 29, 1920

The United States with the line-up Ralph Breyer, Harry Glancy, Dick Howell, and Wally O'Connor broke the world record and the ten-minute barrier in the semifinal with a time of 9:59.4 minutes. In the final when Johnny Weissmuller replaced Howell, the Americans improved their time again to 9:53.4 minutes.

Results

Heats

The fastest two teams in each heat and the fastest third-placed from across the heats advanced.

Heat 1

Place Swimmers Time Qual.
1 22x20px Ralph Breyer, Harry Glancy, Dick Howell, and Wally O'Connor (USA) 10:41.6 QQ
2 22x20px Luigi Bacigalupo, Agostino Frassinetti, Gianni Patrignani, Emilio Polli (ITA) 11:05.2 QQ
3 22x20px Ivo Arčanin, Ante Roje, Vlado Smokvina, Atilije Venturini (YUG) 12:02.4
4 22x20px Ramón Berdemans, Pedro Méndez, Julio Perejordi, José Manuel Pinillo (ESP) 12:02.4

Heat 2

Place Swimmers Time Qual.
1 22x20px Thor Henning, Gösta Persson, Orvar Trolle, Georg Werner (SWE) 11:15.4 QQ
2 22x20px Gé Dekker, Otto Hoogesteyn, Sjaak Köhler, Frits Schutte (NED) 11:35.6 QQ

Heat 3

Place Swimmers Time Qual.
1 22x20px Moss Christie, Frank Beaurepaire, Ernest Henry, and Ivan Stedman (AUS) 10:21.2 QQ
2 22x20px Torahiko Miyahata, Kazuo Noda, Kazuo Onoda, Katsuo Takaishi (JPN) 10:24.2 QQ
3 22x20px Václav Antoš, Stanislav Bičák, Viktor Légat, Rudolf Piowatý (TCH) 11:12.8 qq
4 22x20px Juan Behrensen, Tomás Jones, Jorge Moreau, Alberto Zorrilla (ARG) 11:25.0

Heat 4

Place Swimmers Time Qual.
1 22x20px Guy Middleton, Henri Padou, Édouard van Zeveren, Émile Zeibig (FRA) 10:41.4 QQ
2 22x20px Harold Annison, Albert Dickin, Edward Peter, Leslie Savage (GBR) 10:52.6 QQ
3 22x20px A. Buydens, Joseph Callens, Émile Thienpondt, Martial van Schelle (BEL) 11:14.8

Semifinals

The fastest two teams in each semi-final and the faster of the two third-placed teams advanced to the final.

Sweden replaced Thor Henning and Gösta Persson with Arne Borg and Åke Borg and Great Britain replaced Leslie Savage with John Thomson. Both teams advanced to the final.

Semifinal 1

Place Swimmers Time Qual.
1 22x20px Moss Christie, Frank Beaurepaire, Ernest Henry, and Ivan Stedman (AUS) 10:27.0 QF
2 22x20px Harold Annison, Albert Dickin, Edward Peter, John Thomson (GBR) 10:31.2 QF
3 22x20px Guy Middleton, Henri Padou, Édouard van Zeveren, Émile Zeibig (FRA) 10:39.4
4 22x20px Gé Dekker, Otto Hoogesteyn, Sjaak Köhler, Frits Schutte (NED) 11:29.0
22x20px  (TCH) DNS

Semifinal 2

Place Swimmers Time Qual.
1 22x20px Ralph Breyer, Harry Glancy, Dick Howell, and Wally O'Connor (USA) 9:59.4 QF WR
2 22x20px Arne Borg, Åke Borg, Orvar Trolle, Georg Werner (SWE) 10:08.2 QF
3 22x20px Torahiko Miyahata, Kazuo Noda, Kazuo Onoda, Katsuo Takaishi (JPN) 10:12.4 qf
4 22x20px Luigi Bacigalupo, Agostino Frassinetti, Gianni Patrignani, Emilio Polli (ITA) 11:00.4

Final

In the final Johnny Weissmuller replaced Dick Howell in the American team and Boy Charlton replaced Ivan Stedman in the Australian team.

Place Swimmers Time
1 22x20px Ralph Breyer, Harry Glancy, Wally O'Connor, and Johnny Weissmuller (USA) 9:53.4 WR
2 22x20px Boy Charlton, Moss Christie, Frank Beaurepaire, and Ernest Henry (AUS) 10:02.2
3 22x20px Arne Borg, Åke Borg, Orvar Trolle, Georg Werner (SWE) 10:06.8
4 22x20px Torahiko Miyahata, Kazuo Noda, Kazuo Onoda, Katsuo Takaishi (JPN) 10:15.2
5 22x20px Harold Annison, Albert Dickin, Edward Peter, John Thomson (GBR) 10:29.4

References

  1. ^ The International Olympic Committee medal database shows Lester Smith as gold medalist in this competition as a team member even though he did not participate in this event.