Adverts

Open Access Articles- Top Results for United States at the 1964 Winter Olympics

United States at the 1964 Winter Olympics

United States at the Olympic Games
180x120px
Flag of the United States
IOC code  USA
NOC United States Olympic Committee
Websitewww.teamusa.org
At the 1964 Winter Olympics in Innsbruck
Competitors 89 (71 men, 18 women) in 10 sports
Flag bearer William Disney (speed skating)
Medals
Rank: 8
Gold
1
Silver
2
Bronze
3
Total
6
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

The United States competed at the 1964 Winter Olympics in Innsbruck, Austria.

Medalists

Medal Name Sport Event
File:Gold medal icon.svg Gold McDermott, TerryTerry McDermott Speed skating Men's 500 metres
File:Silver medal icon.svg Silver Kidd, BillyBilly Kidd Alpine skiing Men's slalom
File:Silver medal icon.svg Silver Saubert, JeanJean Saubert Alpine skiing Women's giant slalom
File:Bronze medal icon.svg Bronze Heuga, JamesJames Heuga Alpine skiing Men's slalom
File:Bronze medal icon.svg Bronze Saubert, JeanJean Saubert Alpine skiing Women's slalom
File:Bronze medal icon.svg Bronze Allen, ScottScott Allen Figure skating Men's singles

30px Alpine skiing

Men
Athlete Event Race
Time Rank
Chuck Ferries Downhill 2:23.00 20
Buddy Werner 2:22.05 17
Billy Kidd 2:21.82 16
Ni Orsi 2:21.59 14
Buddy Werner Giant Slalom DSQ
Jimmy Heuga DSQ
Bill Marolt 1:51.29 12
Billy Kidd 1:49.97 7
Men's slalom
Athlete Qualifying Final
Time 1 Rank Time 2 Rank Time 1 Rank Time 2 Rank Total Rank
Chuck Ferries 55.17 25 QF DSQ DSQ
Billy Kidd 53.73 11 QF 1:10.96 6 1:00.31 2 2:11.27 File:Silver medal icon.svg
Buddy Werner 53.19 5 QF 1:11.64 9 1:01.82 6 2:13.46 8
Jimmy Heuga 52.45 4 QF 1:10.16 3 1:01.36 3 2:11.52 File:Bronze medal icon.svg
Women
Athlete Event Race 1 Race 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Jean Saubert Downhill 2:03.79 26
Margo Walters 2:02.68 21
Joan Hannah 2:01.88 15
Starr Walton 2:01.45 14
Linda Meyers Giant Slalom 2:03.46 30
Joan Hannah 2:01.97 26
Barbara Ferries 1:59.44 20
Jean Saubert 1:53.11 File:Silver medal icon.svg
Barbara Ferries Slalom DSQ DSQ
Joan Hannah 51.36 22 56.03 22 1:47.39 19
Linda Meyers 47.02 12 50.91 12 1:37.93 12
Jean Saubert 44.78 6 46.58 2 1:31.36 File:Bronze medal icon.svg

30px Biathlon

Men
Event Athlete Time Misses Adjusted time 1 Rank
20 km Paul Renne 1'34:45.9 6 1'46:45.9 39
Peter Lahdenpera 1'27:04.7 8 1'43:04.7 36
Bill Spencer 1'28:49.8 4 1'36:49.8 30
Charlie Akers 1'28:24.9 2 1'32:24.9 16
1 Two minutes added per miss.
</dl>

30px Bobsleigh

Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
USA-1 Larry McKillip
Jim Lamy
Two-man 1:06.17 7 1:06.34 7 1:05.84 5 1:06.25 4 4:24.60 5
USA-2 Charlie McDonald
Chuck Pandolph
Two-man 1:05.97 6 1:05.85 4 1:06.16 7 1:07.02 9 4:25.00 7
Sled Athletes Event Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
USA-1 Bill Hickey
Reg Benham
Bill Dundon
Chuck Pandolph
Four-man 1:03.90 4 1:04.11 7 1:04.43 6 1:04.79 11 4:17.23 6
USA-2 Larry McKillip
Bob Rogers
Mike Baumgartner
Jim Lamy
Four-man 1:03.92 5 1:04.22 8 DNF DNF

30px Cross-country skiing

Men
Event Athlete Race
Time Rank
15 km Dick Taylor 58:19.6 49
Karl Bohlin 57:54.0 47
Mike Elliott 56:51.8 41
Mike Gallagher 56:19.4 38
30 km Jim Shea 1'43:18.4 48
Larry Damon 1'42:57.7 46
Dick Taylor 1'42:39.5 42
Mike Elliott 1'40:11.7 30
50 km Dick Taylor 3'09:58.3 34
Larry Damon 3'05:06.4 28
Men's 4 x 10 km relay
Athletes Race
Time Rank
Mike Gallagher
Mike Elliott
Jim Shea
John Bower
2'39:17.3 13

30px Figure skating

Men
Athlete CF FS Points Places Rank
Monty Hoyt 6 12 1755.5 81 10
Thomas Litz 13 2 1764.7 77 6
Scott Allen 4 4 1873.6 26 File:Bronze medal icon.svg
Women
Athlete CF FS Points Places Rank
Albertina Noyes 9 7 1798.9 73 8
Christine Haigler 6 15 1803.8 74 7
Peggy Fleming 8 6 1819.6 59 6
Pairs
Athletes Points Places Rank
Cynthia Kauffman
Ronald Kauffman
92.8 74 8
Judianne Fotheringill
Jerry Fotheringill
94.7 69.5 7
Vivian Joseph
Ronald Joseph
89.2 35.5 4

30px Ice hockey

First Round

Winners (in bold) qualified for the Group A to play for 1st-8th places. Teams, which lost their qualification matches, played in Group B for 9th-16th places.

Team 1  Score  Team 2
23x15px United States 7–2 23x15px Romania

Medal Round

First place team wins gold, second silver and third bronze.

Rank Team Pld W L T GF GA Pts
1 23x15px Soviet Union 7 7 0 0 54 10 14
2 23x15px Sweden 7 5 2 0 47 16 10
3 23x15px Czechoslovakia 7 5 2 0 38 19 10
4 23x15px Canada 7 5 2 0 32 17 10
5 23x15px United States 7 2 5 0 29 33 4
6 23x15px Finland 7 2 5 0 10 31 4
7 23x15px Germany 7 2 5 0 13 49 4
8 23x16px  Switzerland 7 0 7 0 9 57 0
  • USSR 5-1 USA
  • USA 8-0 Germany (UTG)
  • Sweden 7-4 USA
  • Canada 8-6 USA
  • Czechoslovakia 7-1 USA
  • Finland 3-2 USA
  • USA 7-3 Switzerland
Contestants
Dan Dilworth
Dates Fryberger
David Brooks
Don Ross
Bill Reichart
Gary Schmalzbauer
Herb Brooks
Jim Westby
Pat Rupp
Paul Coppo
Paul Johnson
Rog Christian
Jim McCoy
Red Martin
Tom Yurkovich
Wayne Meredith
Billy Christian

30px Luge

Men
Athlete Run 1 Run 2 Run 3 Run 4 Total
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
George Farmer 56.78 25 1:26.81 31 57.00 24 56.01 23 4:16.60 29
Mike Hessel 55.31 20 55.50 22 56.12 23 56.37 24 3:43.30 22
Tom Neely 54.62 17 55.40 20 55.04 20 55.12 17 3:40.18 17
Francis Feltman 52.91 7 53.43 13 54.13 14 54.58 15 3:35.05 13

(Men's) Doubles

Athletes Run 1 Run 2 Total
Time Rank Time Rank Time Rank
Ray Fales
Nicholas Mastromatteo
1:00.75 13 1:11.18 12 2:11.93 13
Jim Higgins
Ron Walters
DNF DNF

30px Nordic combined

Events:

  • normal hill ski jumping (Three jumps, best two counted and shown here.)
  • 15 km cross-country skiing
Athlete Event Ski Jumping Cross-country Total
Distance 1 Distance 2 Points Rank Time Points Rank Points Rank
Jim Shea Individual 56.5 53.5 141.3 31 53:04.2 205.46 13 346.76 27
Jim Page 57.0 49.5 152.3 30 DNF DNF
John Bower 61.0 62.0 191.1 21 52:26.4 212.66 9 403.76 15

30px Ski jumping

Athletes performed three jumps, the best two were counted and are shown here.

Athlete Event Jump 1 Jump 2 Total
Distance Points Distance Points Points Rank
David Hicks Normal hill 72.0 95.4 71.5 94.9 190.3 41
Ansten Samuelstuen 72.5 100.1 73.0 100.3 200.4 24
John Balfanz 74.5 103.9 74.5 102.6 206.5 10
Gene Kotlarek 76.5 103.2 74.0 100.2 203.4 14
John Balfanz Large hill 83.0 94.8 71.0 85.4 180.2 41
Gene Kotlarek 87.0 100.1 79.0 97.4 197.5 24
Ansten Samuelstuen 81.5 93.0 80.5 96.0 189.0 33
David Hicks 85.0 98.9 79.0 96.4 195.3 29

30px Speed skating

Men
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Tom Gray 41.5 14
Bill Disney 41.1 8
Eddie Rudolph 40.9 6
Terry McDermott 40.1 OR File:Gold medal icon.svg
1500 m Floyd Bedbury 2:21.3 42
Eddie Rudolph 2:16.8 26
Buddy Campbell 2:16.4 25
Dick Hunt 2:14.4 15
5000 m Stan Fail 8:31.9 38
Wayne LeBombard 8:21.3 29
Dick Hunt 8:09.7 20
10,000 m Wayne LeBombard 17:30.6 30
Women
Event Athlete Race
Time Rank
500 m Mary Lawler 46.6 7
Jan Smith 46.2 4
Jeanne Ashworth 46.2 4
1000 m Jeanne Ashworth 1:38.7 11
Barb Lockhart 1:38.6 10
Jan Smith 1:36.7 7
1500 m Jan Smith 2:37.8 24
Mary Lawler 2:34.9 19
Judy Morstein 2:33.3 15
3000 m Barb Lockhart 5:43.2 23
Sylvia White 5:42.7 21
Jeanne Ashworth 5:30.3 11

References